Dreaming Dreaming komentáře u knih

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Knížka, která člověku může vnuknout jisté myšlenky, že všechno není tak jak se na první pohled zdá. Je pohled autisty na svět v něčem "horší", nebo "lepší", než u běžného člověka? Různé druhy myšlenkových vzorců sebou nesou i své samy sobě přidružené, z těchto vzorců vyplývající hranice, či pohled na okolní svět, ke kterému se ovšem "tvor" s jiným mentálním základem nemůže stavět nijak kriticky, stejně jako nemůžeme srovnávat pohled na svět kočky a člověka. Ve vesmíru není dobro ani zlo, ve vesmíru je jen chaos, kterému mozek člověka, nebo jiného tvora dal jistý řád a formu, která nás obklopuje všude okolo coby iluze, že "tohle" je jediný správný pohled na svět. Pohled Christophera na okolní svět ukazuje jak malá odchylka v tom jak náš mozek pojímá ten "chaos" okolo stačí k tomu, aby nekorespondoval s myšlením běžného člověka.

Všichni podléháme svazující iluzi našeho pohledu na svět, kterou tvoří vlivy z okolí, přejímání názorů, potřeba jít se stádem zažraná hluboko v každém z nás a toto náš pohled na svět často svazuje nepříjemným způsobem. Podivný případ se psem může díky autistickému chlapci Christopherovi pomoci nahlédnout do vlastní hlavy a získat potřebný a ulevující nadhled tím, že si uvědomíte jak křehká a tvárná je tahle iluze a není nic lepšího, než se v životě na chvíli zastavit, ohmatat si ty okolní vlivy, které na vás každý den působí, zhodnotit je a oprostit se od těch, které vás táhnou pryč od vašeho vlastního "já".

25.02.2014 5 z 5