Em* komentáře u knih
Babička nebyla na začátku mého seznamu knih k přečtení. Až po přidání knížky do povinné/doporučené četby a po důkladném zamyšlení nad tím, že chodím na Gymnázium Boženy Němcové a ještě jsem od ní nic nečetla, jsem usoudila, že bych po ní měla sáhnout. Po přečtení zastávám tento názor:
Rozhodně je to kniha, která by podle mě měla projít v libovolném (spíše starším) věku rukou každému. Pravda, že když se kouknu na dnešní náctileté (ano, uvědomuji si, že jsem jednou z nich, doufám však, že se od těch zmalovaných, kouřících, hudbu-nehudbu poslouchajících holek, co knihy moc často nevídají, aspoň v něčem liším...), musím uznat, že Babička už nikdy nebude mít takovou oblibu jako kdysi za našich babiček, případně i maminek, ale rozhodně bych to nenazvala hrůzou!! Já osobně ji řádím k významným dílům české literatury. Je jedno, jestli ji milujete nebo nesnášíte, myslím, že těch 200 stránek by se "obětovat" mělo... Dílo samo o sobě ve mně zanechalo rozporuplné pocity. Prvních deset stránek jsem byla zděšená, ale to přičítám tomu, že jsem ze stylu psaní Oscara Wildea přeskočila na Boženu Němcovou. Po tom, co jsem si na ty všecky archaismy, historismy, dlouhá souvětí a prapodivnou skladbu vět zvykla, docela jsem se i začetla. I přesto, že se toho v knize opravdu moc neděje. Poklidný statek na venkově, milující rodina a přátelé, přehlídka českých tradic...
Moje pocity během čtení knihy přešly od mírné nelibosti, k úsměvu na tváři a konečnému pocitu uspokojení, že si Babičku můžu přidat do listu přečtených děl, i když to není jedna z mých oblíbených knih!