gamimed gamimed komentáře u knih

Americké poznámky Americké poznámky Charles Dickens

Zajímavý pohled Dickensovýma očima na Ameriku 19. století. Trochu lituju jeho ženu, která hodoprovázela, jelikož Dickens rád navštěvoval ne zrovna mainstreamová místa (jako vězení ve Philadelphii)... Jinak si dovolím malou poznámku, všimněte si roku vydání u nás, pokud se do této knihy začtete, tak pochopíte, proč mě to překvapilo a celkem pobavilo..

10.08.2012 5 z 5


Záhada Edwina Drooda Záhada Edwina Drooda Charles Dickens

Pro člověka neznalého Dickensovy tvorby se tato kniha může jevit rozporuplně a nikdy nemůže tuto knihu plnohodnotně ocenit. Člověk, který napíše, že je tato kniha nudná či nezajímavá, ji ve skutečnosti vůbec nepochopil a měl by si příště vybrat knihu svému intelektu bližší a rovnější, např. s červeným/růžovým obalem :-D.
Ale pro člověka, jenž přečetl většinu z Dickensvých knih je to třešnička na dortu Dickensovy tvorby. V nás tato kniha vyvolává otázku, zda se Dickens rozhodl na stará kolena značně změnit svůj styl psaní. Kniha je jedinečná v tom, že se jeví jako typický Dickensův román (s prvky příběhu z např. Davida Copperfielda či Nadějných vyhlídek či Olivera Twista) až do té chvíle (a ta nastává až hodně ve druhé polovině knihy), kdy Edwin Drood zemře.
Tím, že Dickens tuto knihu nedokončil, nepřichází na řadu otázka, zda Edwin skutečně zemře, či jestli své zmizení záměrně zinscenoval, ale otázka, zda se Dickens rozhodl opustit svůj styl, či jestli jen se snaží čtenáře zvyklat a nazávěr knihy jim ukázat, že (starý :-)) tygr svý pruhy nemění.

10.08.2012 5 z 5