GoodGames GoodGames komentáře u knih

Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky Murena: Druhý cyklus - Cyklus manželky Jean Dufaux

Séria Murena druhým cyklom dokazuje, prečo má status kultového komiksového diela a prečo je Jean Dufaux považovaný za európsku scenáristickú hviezdu. Príbeh plný intríg s množstvom výrazných postáv. Veľmi dobre napísaný, pútavý a historicky veľmi zaujímavý. V druhom cykle dôjde aj na známy obrovský požiar Ríma a je to naozaj veľkolepá scéna. Jednoducho perfektná séria, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Veľká škoda, že Phillipe Delaby na začiatku tretieho cyklu zomrel (dokončil 9. diel a následne začal sériu kresliť Theo mimochodom tiež veľmi šikovný kreslič), lebo jeho kresba je na veľmi vysokej úrovni.

24.09.2023 5 z 5

Kočičí deníky Kočičí deníky Džundži Itó

Výrazne iný Džunži Itó, na akého sme zatiaľ na našom trhu zvyknutí. Jeho predošlá tvorba, ktorá u nás vyšla bola totiž výhradne hororová a titul Kočičí deníky je vlastne humorne ladená manga zo života s dvoma mačkami. Aj keď sa tu nájde pár hororových výjavov a hlavne kresbou to celý čas aj vypadá, ako keby sa o horor naozaj jednalo (autorova partnerka a jej výraz, pohľady mačiek). Ak by ste však od tejto mangy očakávali horor, mohli by ste byť naozaj sklamaní. Ja som sa bavil.

17.09.2023 4 z 5

Okko: Cyklus vzduchu Okko: Cyklus vzduchu Humbert Chabuel (Hub)

Nové Okko prináša znovu kvalitný a napínavý príbeh so skvelou kresbou. Veľmi ma táto séria zo stredovekého fantasy Japonska baví a pevne dúfam, že sa dočkáme nasledujúceho dielu skôr ako za tri roky. Ak máte radi Zaklínača, myslím si, že Okko by vás malo baviť. Tentokrát čaká na rónina Okka a jeho družinu veľmi silný súper, ktorý nepozná zľutovanie a celkovo má príbeh skvelú gradáciu.

17.09.2023 4 z 5

Carnage: Naprostý masakr Carnage: Naprostý masakr Donny Cates

Nemôžem inak, ale toto je naozaj naprostý masakr! Poriadna dávka akcie a súbojov vo vysokom tempe. Perfektná chlapčenská zábava plná hlášok, hnusných záporákov a sympatických hrdinov. K tomu si prirátajte dokonalú vizuálnu stránku od machra Ryana Stegmana a nie je o čom. Výborne som sa bavil a ak len trochu máte radi Spider-Mana či Venoma, určite si to dajte, mne to padlo veľmi dobre.

28.07.2023 5 z 5

Carnage Carnage Donny Cates

Venom od Donnyho Catesa ma zatiaľ baví. V sérii je zatiaľ dostatok zaujímavých nápadov, hnusných monštier a nechýba ani fajn akcia. Štvrtý diel sa zameriava hlavne na malého Dylana, ktorý je Eddieho/Venomov syn a neustále mu bude hroziť nejaké nebezpečenstvo. Venom je tentokrát odsunutý na druhú koľaj, ale je to aj napriek tomu fajn osvieženie a celá zápletka okolo Dylana je dobre vymyslená.

28.07.2023 4 z 5

Elrik 3 a 4 Elrik 3 a 4 Julien Blondel

Máme tu uzavretie prvého príbehového cyklu dospelej fantasy série s názvom Elrik. Znovu tu máme veľmi vydarenú kresbu, ktorá je bohatá na epické fantasy výjavy či prostredia. Príbeh síce nie je až tak silný a putovanie hlavného hrdinu nestrhne, no celkovo sa jedná o vydarené fantasy, ktoré by nemal minúť žiadny fanúšik. Predsa len okrem nekonečného počtu Barbarov Conanov tu veľa dospelých fantasy komiksov v ponuke nemáme.

12.07.2023 4 z 5

Berserk 13 Berserk 13 Kentaró Miura

Trinásty diel je brutálny monštruózny masaker, v ktorom je aj poriadne odvážna a dlhá erotická scéna. Je až neskutočné, aké dokáže Miura dať tejto sérii grády, aké drastické a brutálne scény dokáže vymyslieť. Toto je vrchol komiksovej dospelej fantasy.

05.07.2023 5 z 5

Hulk v pekle Hulk v pekle Al Ewing

Séria Immortal Hulk zatiaľ nesklamala. Prekvapivo je to naozaj dobre napísané a sedí mi to aj po vizuálnej stránke. Síce je tretí diel už mierne prekombinovaný a je tu možno až príliš veľa postáv, no zatiaľ som mal stále pri čítaní z komiksu prevažne dobrý pocit. Tak snáď si to scenárista Al Ewing udrží aj naďalej. Za mňa zatiaľ vydarená séria, ktorá sa nebojí temnejšej hororovej atmosféry a z Hulka spravila charizmatického a miestami až démonického hrdinu. Našťastie to už nie je prihlúply zábavný šašek ako z filmov.

12.06.2023 4 z 5

Supro: Hrdinové na dluh Supro: Hrdinové na dluh Štěpánka Jislová

Supro: Hrdinové na dluh je rozhodne zaujímavý domáci komiks, ktorý má pekný svieži vizuál a celkovo ide na superhrdinské schopnosti svojsky a moderne. Prekvapivo má komiks dobré tempo a neustále sa v ňom niečo deje. Po dočítaní som mal z neho naozaj dobrý pocit a vôbec by som sa za pokračovanie nehneval.

11.06.2023 4 z 5

Ztracení předkové Ztracení předkové Vicente Segrelles

U Žoldniera stále platí, že je to po vizuálnej stránke krásny komiks. Maľba majstra Vincenteho Segrellesa je jednoducho skvelá a vždy ma baví týmito komiksami listovať. Horšie je to so scenárom, ktorý ma aj tentokrát podobne ako v predošlých dieloch trochu nudil. Aj napriek tomu som však vždy zvedavý, čo nás čaká najbližšie. Čo ma však nikdy na sérii nesklame, sú perfektné bonusy o autorovej tvorbe a inšpiráciách.

11.06.2023 3 z 5

Berserk 12 Berserk 12 Kentaró Miura

Síce mi prišiel dvanásty Berserk o niečo slabší ako pre mňa dokonalé predošlé diely, no páči sa mi, že výrazne zmenil v tomto diely svoj štýl. Tentokrát to je absolútne bez epických súbojov a do popredia sa dostávajú výrazné hororové prvky. Skvelá temná atmosféra plná beznádeje a fakt hnusných výjavov. Skvelá séria a som nesmierne rád, že to tu vychádza.

20.04.2023 4 z 5

Tulák Tulák Iván Brandon

Tulák je kvalitné sci-fi, ktoré je zaujímavé svojím nejasným príbehom a aj krásnym vizuálom. Autor scenára Iván Brandon sa zahráva s čitateľom veľmi zákerne a spolu s hlavnou postavou budete neraz poriadne zmätený. Napriek tomu je však príbeh veľmi pútavý a pomáha tomu aj vydarená kresba a krásne farby. Znovu perfektne spracovaná kniha, kvalitný preklad a bonusy.

07.04.2023 5 z 5

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Brutálny akčný masaker, ktorý je však prekvapivo pútavý aj po príbehovej stránke. Je to síce priamočiare, ale ten mix drastickej verzie Highlandera a Barbara Conana mi perfektne sadol. Vydarila sa aj kresba a celkovo musím uznať, že má tento komiks, na ktorom spolupracoval Keanu Reeves niečo do seba!

20.02.2023 4 z 5

Visa Transit (svazek 1) Visa Transit (svazek 1) Nicolas de Crécy

Visa Transit 1 a 2 je cestovateľským komiksom podľa skutočných udalostí. Samotný autor Nicolas de Crécy tu opisuje svoju cestu z Francúzska do Turecka, na ktorú sa vybral so svojím bratrancom na aute Citroën Visa ešte vo veľmi mladom veku len pár mesiacov po výbuchu Černobyľu. Spoznávajú nové krajiny, nových ľudí a celý tento road trip je možno až príliš kľudný a neakčný. Tých naozaj zaujímavých príhod tu tak veľa nie je a jedná sa hlavne o pokojné cestovanie. Niekomu to však práve takto môže veľmi vyhovovať. Pre mňa príjemný komiks. Záverečný tretí diel už vo Francúzsku vyšiel a my sa ho pravdepodobne tiež čoskoro od Meandru dočkáme.

29.01.2023 4 z 5

Velký vezír Iznougud je zpět Velký vezír Iznougud je zpět René Goscinny

Aj druhá kniha humorných príbehov o Velkom vezírovi Iznougudovi, ktorý sa chce stať kalifom miesto kalifa je nápaditá, hravá a vtipná. Samozrejme nie je všetkých 17 príbehov tak kvalitných, ale Goscinny aj v tomto diele dokazuje, že bol jednoducho majster v písaní humorných scenárov. Aj keď má v každom príbehu Iznougud ten istý motív, spôsob je vždy iný a niektoré sú naozaj veľmi vydarené.

20.12.2022 5 z 5

Morčata v akci Morčata v akci Klára Smolíková

Morčata v akci sú vyslovene detský komiks. Pestrofarebný, roztomilý a aj príjemnou formou poučný. Dospelému čitateľovi však predsa len nemajú čo ponúknuť, tie príbehy sú až príliš jednoduché a chýbajú im zaujímavejšie a premyslenejšie pointy. Pre menšie deti ale určite fajn, len im nejak vysvetlite aby sa nesnažili aj v reálnom živote spraviť z morského prasiatka a pytóna kamarátov, z výsledku by mali šok na celý život.

20.12.2022 3 z 5

Nespoutaný Nespoutaný Cullen Bunn

Tretí diel Venoma prináša 4 kratšie príbehy a viacero rozdielnych kresličov. Priznám sa, že podobné komiksy neobľubujem, vadí mi, keď sa často mení štýl kresby a hlavne keď si ma séria získala perfektnou kresbou ako v tomto prípade od Ryana Stegmana v prvých dvoch dieloch. Jednotlivé príbehy majú kolísavú kvalitu a výrazne nad nimi vyčnieva hlavne prvý z Vietnamu, kde vystupuje aj Fury a Logan (Wolverine).Ten je vážne veľmi dobrý a hlavne kvôli nemu sa oplatí tento komiks prečítať. Zaujal ešte aj príbeh ktorý je takmer celý bez slov, v ktorom má Venom podobu psa a chráni Eddieho pred nepriateľmi. Ostatné sú čistý priemer.

16.12.2022 3 z 5

Akira 4 Akira 4 Katsuhiro Otomo

Stále ma udivuje, že aká je táto manga séria prepracovaná po všetkých stránkach. Prvotriedna kresba, ktorá vôbec nezostarla a aj príbeh, ktorý je aktuálny ešte aj dnes. Úplne chápem, že je to pre Japoncov národný poklad a že to ovplyvnilo stovky tvorcov na celom svete. Štvrtý diel sa odohráva po obrovskom výbuchu, ktorý zničil celé Neo-Tokio a celý diel je výrazne postapokalyptický. Aj tempo je tentokrát oproti predošlým dynamickým akčným dielom výrazne pomalšie a povedal by som, že je aj značne nevyrovnané. Zatiaľ síce najslabší diel, no aj napriek tomu skvelé čítanie.

15.12.2022 4 z 5

Růžový a černý Růžový a černý Tony Sandoval

Růžový a černý je naozaj špeciálny erotický komiks, ktorý obsahuje detailné pohľady na intímne časti ľudského tela, ale nechýba tomu aj zaujímavá fantázia a humor. Je to výrazne artové dielo a poteší hlavne autorových fanúšikov, artových nadšencov, ale aj fanúšikov erotických komiksov. Ak ste medzi nimi, komiks určite odporúčam, inak sa mu však radšej vyhnite.

22.11.2022 3 z 5

Universal War One 3 a 4 Universal War One 3 a 4 Denis Bajram

Universal War One dokazuje aj druhou knihou, že sa jedná o naozaj kvalitné sci-fi. Silný príbeh a výrazné postavy sú hlavnými kladmi tejto série. Nečakajte od toho Star Wars, o veľkolepú akciu tu naozaj nejde. Celé je to komornejšie, ľudskejšie a prekvapivo inteligentné.

15.11.2022 4 z 5