Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Sběratelé ostatků Sběratelé ostatků Vlastimil Vondruška

Audiokniha ve skvělém přednesu Pavla Soukupa.

Za svatými ostatky ve službách (zatím) krále Karla IV. pro věhlas českého královského panovníka, neboť cesta k císařské koruně vede od papežského stolce.
Zhostit se takového úkolu, a splnit sen krále, jenž těm nejvzácnějším svátostem chce vystavět klenotnici - hrad - nesoucí jeho jméno, může jen světa znalý a prodejem ostatků již zkušený Martin ze Stvolna.
Dobrodružstvím oplývající cesta plná vábných lákadel sebou nese velikou tíhu hříchů.
Ale...

Citace:" Práva láska je příliš čistá, než aby se dala získat za peníze."

Éros v hlavní roli.

V dobách tíživých, potěší.

11.04.2022 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Nemohu se zbavit dojmu překombinovanosti, ale autor to zvládl na hodnocení - super.
Pozpátku si v mysli vybavuji, jak to tak autor šikovně zakamufloval, že si čtenář ani neuvědomí, že konce vyšetřování nemohly být jasné. Je to o zastřeném napětí, které se žene po linii, jak jej autor geniálně nastínil. Předvídavost nemá šanci. A tak se vezeme v parádní jízdě. Je to kumšt, takto si pohrávat s představivostí čtenáře a pak mu nasolit závěr, jo, je to kumšt hodný Mistra.

Prostě delikatesní.

06.04.2022 5 z 5

Brokovnice Brokovnice Ed McBain

Audiokniha skvělá.
Je to už dost dlouho co jsem ji četla, a tak opáčko, zda si vzpomenu na pachatele, byl trénink mozku. Je ale fakt, že mi ta jiskra mimořádného literárního zážitku ze závislosti na tomto autorovi, zůstala v paměti.
Brokovnice je zbraň jenž má svá specifika. A pachatel tu nejzásadnější hrubě - podcenil, či naopak- využil ?
To je už záměrný, autorův mistrný kumšt, ve kterém, celou dobu čtenář plave.

Bezvadný.

30.03.2022 5 z 5

Terapeutka Terapeutka Helene Flood

Četba na pokračování velmi zdařilý psychotriller, ale takový lidský, jen nevyřčené pocity a uklidňující představivost zažene mysl do stavu zdánlivého bezpečí. Následná smrt je rozbuškou v předpokládaných možnostech - "jak to že nic, mě psycholožce, nic nedocházelo?"

Jako každá kniha na toto téma je citlivost sama. Manipulace s myšlením je záludná a jeden asi nikdy neví, jak se to zvrtne. A důvěra není jen tak něco, když se ztratí je člověku z toho na nic.

Příjemný poslech, autorka v mém seznamu Fajn.

Nastává nová doba thrillerů - zprávy současné doby a vyhlídky.

30.03.2022 5 z 5

Prípad čínskeho zlata / Prípad čínskeho jazera Prípad čínskeho zlata / Prípad čínskeho jazera Robert van Gulik

Audiokniha skvělá.
První díl série " Soudce Ti", překvapivě žádná slabota, ale precizně vygradovaný start skvělé série.
Mladík Ti si jako elév umane zodpovědně vkročit na profesionální dráhu soudce a případ zločinu - smrti soudce se mu jeví jako výzva pro star kariéry.
Příběh se větví na další případy a spolu se záhadami se klubko hezky zamotává.
Klamy, předstírání, lži a podvody jsou záměrem, neboť ve hře je neřest, zločin, mamon a zrada,

Citace:"Člověk si často dělá chybný úsudek o svých přátelích."

(Jak krutě lidské, v dnešní době.)

Bezvadnost, doporučuji.

24.03.2022 5 z 5

Vídeňský sen Vídeňský sen Vlastimil Vondruška

Audiokniha.
V tradičním stylu mistra Vondrušky.
Činorodý života běh s vítězstvími i nezdary.
Je příjemné naslouchat jak plynul čas a z chudých řemeslníků se usilovným přičiněním a výhodnými sňatky spolu s podnikatelskou vynalézavosti dobývali k vyšším postům i naopak.

Můj opakovaný obdiv k rozsahu strategie
kroniky.
Udržet linku vývoje charakterů postav, provázat je s tragickými osudy i šťastnými chvílemi a posuvat je po mapě Evropy je dobrodružství hodné obdivu.

Zklidnění času za času neklidu.
Hezký poslech četby mistra Hihlika.

20.03.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Touto audioknihou jsem si udělala radost, protože k vyvážení soudobého stavu, je nutné se třeba i znásilnit humorem.
Úzkost je stav, který dnes eskaluje po světě.
Z úzkosti zahnané do krajnosti je člověk nucen řešit potíže i proti svému morálnímu přesvědčení. A zdeť toho nesmírné množství.
Každý, a je jich hodně, má ty své úzkosti zapeklitě vyglančené do specifika.
Moudra a humoru vrchovatě.

Citát: (vtip jako léčivo) " Dva Irové na loďce sami uprostřed moře. Po dlouhé plavbě jim o loď ťukne zavřená láhev. Po otevření se zjeví džin a slíbí splnit jedno jediné přání. První Ir se nadechne a honem poví :" Chci místo moře rum. "
"Staniš se" řekne džin a zmizí.
"Ty ses snad zbláznil" , na to druhý "To abysme teď čurali do lodě."

Opravdu superbomba, doporučuji .

15.03.2022 5 z 5

Past Past František Niedl

Když jsem si ji před pár měsíci půjčovala netušila jsem, že tuto námořní, válečnou story budu číst ve válečném děsu plném běsnění.
O to víc mi to přijde tehdy kruté i dnes.
Sliby - chyby. Smlouvy šmahem se tak, jak dříve, tak i dnes, nedodržují.

Bojiště na moři, kdy konvoje se zásobami přeplouvaly tam a zpět z Ameriky do Anglie byly krutě ničeny německými ponorkami.
Příběh hrdinů z obou válečných stran má nadhled nad fanatismem, protože není možný jiný výběr než maximální risk a tím má past sklapnout.

Válečné zoufalství - výsledek špatné volby.

15.03.2022 5 z 5

Noc kouzel zbavená Noc kouzel zbavená Ed McBain

Revír mi už chyběl, pro pohled do zaněřáděné usa-společnosti.
Halloween je povolené strašení, které ke zneužití doslova láká.
Magoři mají možnost vyžití, a tak na policejní stanici v Revíru 87 drnčí telefony se zprávami o nálezech pozůstatků zločinu, přepadení a podivných maškar.
Hodně nabitý akční den dá zabrat celému oddělení 87, někomu i změnil názor na tuto někdy extrémně asanační práci.

Čtivé na zátah, hold mistr se oblíbenosti nezpronevěřil.

11.03.2022 5 z 5

Dobrá práce, Jeevesi Dobrá práce, Jeevesi Pelham Grenville Wodehouse

Tak na dobrou, po předešlé knize "Kohout" mi tento anglický humor přijde saharský.
Komorník Jeeves je činorodý v nápadech jak přetočit úkoly svého pána, tak aby se mu dostalo řádného ponaučení, či pomsty v jeho rozmařilých kouscích.
Jeho stoické "Ano pane" je jeho mantrou, ze které nelze slevit, takže jeho činy v důsledku mají vypovídající hodnotu jeho mentorského záměru.
Jeho cennost si rodina uzurpuje, neboť nápaditostí přečnívá ty panské.

Takový studený anglický rosbif dobře ochucený, ale bez šťávy.
Audiokniha, kde "Ano pane" je bezemoční, robotí mluvou.

11.03.2022 3 z 5

Sám mezi ženami - Kohout Sám mezi ženami - Kohout Aleš Vogel

No bezvadný.
Má to grády, vtip, šmrnc a sebeironii, vybroušený klenot humoru.
Vyloženě cítíte úzkost z masivní invaze ženské dominance. Odhodlání vymknout se jedinečnosti jsou pokusy v nichž se kazí vše.

Citace:" Termín mého kurzu přežití, který jsem dostal k Vánocům od tchýně, se blížil a já se na něj začal dokonce i těšit.
Možná i proto, že mi žena tři měsíce opakovala, že ten kurz není žádným pokusem usilovat o můj život, ale milou pozorností její matky, jak mě dostat ze stereotypního života mezi ženami, na který si neustále stěžuju.
Vidina víkendu stráveného v přírodě se samými drsnými chlapy mi přišla jako sen."

Superčtivo, těším se na další maškrtu.

08.03.2022 5 z 5

Místo určení Místo určení Jaroslav Beneš

Jako první román od autora jsem sáhla po posledním díle. Nebývale tu zaujal. Už obálka signalizuje vkus, i když k té romantice, jíž je tu okrajové poskrovnu, je nutno se dobít přes vraždivé překážky a pak ta trpělivost tyto růže přinese.
Hrdina prahne po vraždě syna a jeho přítelkyně po samostatné pomstě, a tak otvírá podivnosti v rodinné minulosti a svými činy policii přivádí záměrně do bludiště.

Citace:" Výraz v obličeji podporučíka Č... byl k nezaplacení.
... Zrovna se mi udělalo kapku horko při posledních M..ových slovech, ale nemohl jsem bundu rozepnout, protože z vesty visel vytržený chomáč vycpávky, a možná i kousky spečených pancéřových střepů, a taky jsem nemohl přiznat, že na sobě vůbec nějakou neprůstřelnou vestu mám. Sakra! "

Tohle napětí mi lahodí, to venku je k uzoufání.

Další český autor v mých NEJ.

07.03.2022 5 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Posílám do nebe velký dík za další dílko co rozdává hřejivé potěšení a historické zajímavosti.
Láme se století ze XIV na XV a dva roky poté v matičce Praze se rozezněl div té doby, pražský Orloj.
Král Václav IV. je se svým bratrem Zikmundem ve při.
Podrychtář Václav se svou známou partou dělají společnost královskému šaškovi, jenž vzal na sebe nebezpečný úkol.

Citace:" Po tvém nevhodném chování, nevím.
Jakýmpak nevhodným chování. Dyť tam ten kluk stál, jako ta ženská za jeden lot. A teď je hrdina."
" O tak levné harapanně jsem ještě neslyšel", podivil se písař Jan ...
"To je ta, co se proměnila v solnej sloup," upřesnil Magistr.
"Ach tak, ty myslíš Lotovu ženu. Tak ta, ale pokud je mi známo za lot nechodila."
Jan se smál ještě dlouho poté, co mu Magistr ukázal záda. "

Citace:" Člověče pomni, že hlavou zeď neprorazíš, zvláště když v ní nic nemáš."

Audiokniha, opět skvěle načtená, skýtající laskavý humor a v historických reálií nelehké doby v bratrské řevnivosti.
Super dílko.

03.03.2022 5 z 5

Krev na lopuchu Krev na lopuchu Vlastimil Vondruška

Oáza u audioknihy, kdy vůkol běsní zprávy.
Povídky, kde špatnost které ovládlo lidskou duši, je třeba odhalit, tresty jsou někdy osudové, to když se srdce ustrne.

Přežít dobu v zajetí knih.
Klasika z pera mistra pohladí.

01.03.2022 5 z 5

Psanec Psanec Diana Gabaldon

Bez jiskry a v citovém bludišti, mimo dimenzi v čase se hrdinka snaží vzpomenout na svůj bývaly život, ale touha po manželovi, který se ještě nenarodil se mi zdá KO, takže nový, má za úkol ji chránit a vychovávat bičem.
Kresba hezká, ale toť vše.

27.02.2022 2 z 5

Devadesát tři Devadesát tři Victor Hugo

Román vypráví o časech revoluce ve Francii, kdy se nenávist, zloba, krutost a zuřivost nedaly ovládnout.
Revoluce v krvi byla strašlivým prozřením, čeho je člověk schopen ve vyhrocené situaci.

Audio - rozhlasová hra ve skvostném obsazení zanechá silný dojem pro poučení.

27.02.2022 5 z 5

Projít ohněm Projít ohněm Jakub Hoza

Superčtivo.
Dočteno před týdnem, v jiné době. To se mi dralo do mysli v hodnocení ústřední postavy, krásnému, hrdému, českému jménu Ctirad přívlastek "bohatýr - geroj" (dnes slovo skoro k popotahování).
Celý týden jsem to pročítala znovu, neboť jsem si v tom akčním rozpoložení nezapsala čísla stránek, těch nápadů, které mi braly dech.
Zlodějských trik s mobilem na slizáckém dealerovi a jeho smyslová odúmrť byla dokonalost sama.
Vzpomínka na školní CO byla po akci "áčkového satanu" před týdnem jaksi pro povzdych, dnes by se dril hodil.
Citace:" Co se děje?"
"Někdo na tebe vypsal odměnu."
"Kolik?"
Helmut nestačil odpovědět.
Nejdřív pan Plukovník zpozorněl a upřel zrak na stěnu do ulice. Potom jsem uslyšel hluk silného motoru a škrábání kovu o kamenný obrubník. Pak vjel do hospody skrze stěnu tank. "

Fajnovost, jisté výhrady by se k sci-fi našly, ale po cestě "Do pekla a zpět" je hrdina Ctirad mým dalším favoritem v ranku poutavé četby s ************.

27.02.2022 5 z 5

Krev na kapradí Krev na kapradí Vlastimil Vondruška

Milé připomenutí již převážně čtených knih - odposlouchaných audioknih, zformovaných do povídek.
Audiokniha co potěší.

23.02.2022 5 z 5

Až do posledního Až do posledního Jérôme Félix

Kresba excelentní, příběh, který by autora klasiky v tomto žánru G. Zaneho asi překvapil svým zakončením.
Jsou pryč iluze o čestnosti a harmonické romantice.
Obraz z čeho se rodila "svobodná zem"
Nic co by stálo za lepší naději.
Konec kovbojských časů v ziskuchtivé době zvratů, odvaha překonat životní drama má trhliny.
Příběh je krutě reálný až to mrzí.
Citace:" Aby člověk bojoval musí mít důvod."
Komiks co má šmrnc v ranku zla.

19.02.2022 4 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Audiokniha jejíž bonusem je interpret, mistr, jehož hlasový vklad dikce má auru co dílo zušlechťuje do podoby pozoruhodného vínového opojení v životní strasti.
Jan Pivec byl bard co si role uměl dokonale užít a vždy jim dal punc, něco ze své humorem nasáklé osobnosti.
Zdeť přesvědčivá dokonalost sama.

Sonda do lehkovážného životního stylu ve vinném oparu bezpečí party osamělých ztroskotanců, jenž jako středobod svého pocitu štěstí si uzurpují střechu nad hlavou dobráka Danyho, jehož dědictví jej vnitřně opravňuje k bohulibým činům
- dobrosrdečnosti.
Dobráctvím se lehce nakazí i ostatní, když není co k snědku. Vyměnit s kupcem lup za jídlo a pak jej vzadu znovu uloupí, to jim udělá vrásky a tak slib, že příští nákupy budou jen u podvedeného jim svědomí pohladí.
Konec je tak, jak to v životě chodí.
Příjemný poslech s nostalgickou iluzí.

12.02.2022 5 z 5