Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Milenci Milenci John Connolly

Milenci - celou dobu mi kombinace mileneckých vztahů nějak přesvědčivě nevycházela, aby byla názvem i vodítkem příběhu.
To proto, že se mi nechtělo uvěřit, že tak šikovný chlap - autor, má zálibu v tak nechlapských teoriích.
Bylo to akční, ale toho posmrtnýho smrádku bylo jaksi zbytečně nad normu.
Reálnost by tomu slušela rozhodně víc.

Citace kovaného spravedlností : "Soudní systém. Není dokonalý a nefunguje vždycky tak, jak by měl, ale je to to nejlepší, co máme. A každý - každý -, kdo tenhle systém překročí a začne se chovat jako soudce, porota a kat, je nepřítelem tohoto systému. Jejich násilnosti plodí další násilí. Nemůžete konat zlo ve jménu většího dobrá, protože dobro tím utrpí. Je znehodnocené a pošpiněné tím, co bylo jeho jménem uděláno. Ti lidé stojí mimo zàkon. Posouvají hranice morálky tak, jak to vyhovuje jim, a domnívají se, že účel světí prostředky."

Další zkusím, snad byl tohle jen závan úletu.
Čtivé, leč překvapivě fluidní.

26.08.2021 4 z 5

Inštitúcia Inštitúcia Stephen King

Děti - zneužíváný objekt nadaných, odborně zasvěcených do vědeckých problémů, v iracionalitě spolu s politickými glosami nezletilců.

Fantazie autora je bezbřehá a pobývat s ním v jejím proudu dá zabrat.

Citace:" Chodí meditovat do krematoria. Představil si doktorku jak klečí (v meditační poloze) před kremační pecí."

No, zase na dlouho stačilo.

Audiokniha coby zvuková kulisa z níž mi představy pohodu spíš kazily.

26.08.2021 3 z 5

Oběť v pasti Oběť v pasti John Sandford (p)

(SPOILER) Oběť v pasti - v tom vrcholném zakončení.
Příběh z problematického ranku.
Představa neřízených střel v ústavech a později s pomstou zapřísáhlou v mysli na svobodě je frustrující.

Citace:" Ale psychiatři tvrdili, že ve společnosti fungovat může, a tak ho pustili. Zdáli se být sami na sebe pyšní, když to udělali. Teď R... vyjídal popelnice, místo záchodu používal domovní průchody a za pasem nosil levný revolver."

"Nehodil se k ničemu, dokud je stát všechny nevyhnal z nemocnice a neudělal to absurdní gesto nad jejich údajnou normálností a nedal jim zdravotní i životní pojistku a malý domek. Životní pojistka se mu stala osudnou."

Čtivé s apelem k obezřetnosti, není doby, kdy by to nebylo zapotřebí, nevíra se vyplácí i v politice.

21.08.2021 5 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Třetí pozvánka
do příjemné dimenze sebezpytu, o vnímání nadhodnoty citu.

Citace:" Nepotřebujeme, aby se nám splnily všechny sny, někdy jen potřebujeme, aby se nám chvíli zdály."

Jako vždy překvapivě křišťálové - průzračné a blýskavě oslňující.

18.08.2021 5 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Kapitán Exner v lůně přírody se snaží logicky pochopit zmizení lidských bytostí.
Osazenstvo chatové oblasti a starousedlíků berou tento fakt jako podivnost na kterou si časem zvykají.
Propletenec vztahů a averzí, milostných eskapád a rodinných řevnivostí má v obětech společný znak. Jen s nadhledem lze postřehnout komu tak ukrutně vadí, že je schopen zatratit i sebe.
Citace :" Ty otisky mi nedají spát."

Jaksi pochopitelný motiv v dobře sestaveném příběhu.

16.08.2021 4 z 5

Giacomo Casanova: Sonáta zlomených srdcí Giacomo Casanova: Sonáta zlomených srdcí Matteo Strukul

Těšila jsem se, namlsaná po Medičejských a se vzpomínkami na návštěvu Benátek mi představivost excelovala. Ta architektonická paráda, ty bohaté zdobné prvky, ti věhlasní mistři umění, ta atmosféra karnevalových intrik, ty čarovné Vivaldiho tóny, ten odér slaného mořského deště, ta koncentrace svůdnosti k hrátkám lásky a zábavy. V tomto prostředí žil Casanova.
Z jeho portrétu je zřejmé a historicky doložené, že to byl bavič, uměl okouzlit šarmem a vyprávěním, svádění se mu stalo osudovým znakem.
V tomto příběhu si autor (jak sám uvádí), propujčil téma již zveřejněné, přesto že je známé, upoutá a intriky vyzdobí ten politický šachmat.

Citace:"...ve hře je ochrana Benátek."

Na cukernatost citron.
Na další se těším.

16.08.2021 4 z 5

Kejda Kejda Dan Černý

Fujahuja úlet jako supernádo.
V příběhu, jenž by cenzůrou byl jistojistê zkrášlen, se hrdinky jedna normální a druhá kejdou zvševědoucnělá akčně snaží přežít a spasit zombíky zamořený svět.
Odložit to, nepoznala bych zázračný potenciál lidské obranyschopnosti ve stavu úzkosti, stresu a šoku v jisté situaci na planetě odlišného složení, v nichž stačí k reakci osvobozující aktérky z nenávratných pastí v kosmu, jen povolit svalstvo jistých svěračů a konají se divy.
Citace líbivá: " Otevřela okenice a za ní na ni číhalo krásné ráno."
" To je tak na ho.no, když jeden ví všechno."

Čtivé, leč extrémně znečištěné.

12.08.2021 3 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Slečna M. má svérázný styl dostat se záhadám na kobylku, a dostat se do prostředí s vehementními ambicemi, které vedou k rozuzlení záhady cestou, u niž čtenář nemůže nic jiného než zírat, (alespoň já), není šance ve spleti bývalých a současně utajovaných vztahů v mnohočetné společnosti udržet krok s vyšetřováním.
Příběh je jako vždy bohatý na děj s jistým překvapením.
Alibi logicky podezřelých je nezvratné, a tak tedy proč taková brutalita na jedné milé naivní chuděře. Kdo si počká, ten se dočká. Kombinace řešení je zcela zbytečná, neb vše se totálně změní.
Audiokniha tradičně poutavá.

10.08.2021 4 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Opět téma z pražského podhoubí zločinnosti.
Obraz, kdy intuice ve vyšetřování možného zločinu je jen tíživým kamenem svědomí, neboť bez důkaznosti a svědectví je pátráním v níž není šance vyšetřování zpustit.
Iniciativa stran citově dotčených je impulsem , jenž řeší neřešitelné.

Uvěřitelný případ s apelem prognózy.

10.08.2021 4 z 5

Právník na rožni Právník na rožni Robert Brinda

Systematicky formovaná osobnost k cílené metě stát se hlavou právní kanceláře je chytrá volba pro konspirativní rodinný záměr, jak zbohatnout a přitom docílit renomé, způsobem nekale kalým, leč excelentně zábavným, i když při tom je předpokladem, že mříž a pomsta jsou nejbliže dramatické skutečnosti.

Citace:" Byl to podraz na nás. Odhalila ho ta mladá, chytrá slečna, kterou na mne nasadil strýc Raymond. Přišla za mnou hned to ráno následujícího dne a svým sladkým hláskem, že se s tou smlouvou nemusím namáhat, protože, když viděla, jaké mi dělá potíže její sestavení, hodila jí na krk jakémusi chlápkovi z mého sekretariátu, který s ní byl během půlhodinky hotový. Neodpustila si vítězoslavné zakončení, že jsme za její sestavení inkasovali kilové palmáre, které bylo na místě hotově vyplaceno."

Potěšení se vším všudy. SUPERIOR.

10.08.2021 5 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

Příběh ve tvaru makramé, každý uzlík vede záludně k jinému, kde se dělí a v dalších utvoří podivný, celkový obraz symbolu štěstí ve zvířecí podobě.
Záchytným bodem nemohou být sotva poznané postavy, neboť jsou koseny, sotvaže je poznáme. A tak se vše kupí, splétají lži a utajené city mají v zákeřnostech reje.
Kam vkročí žena, tam jsou vášně ve varu.
Zase skvělý, gradující a mistrně komplikovaný příběh.
Audiokniha v excelentním přednesu.

09.08.2021 5 z 5

Cestou do pekla chci potkat anděla Cestou do pekla chci potkat anděla David Hájek

V bludném kruhu pasti velkoměsta je hrdina za svou vstřícnost a porozumění k tragice života odměněn způsobem, v němž je mu anděl jedinou nadějí.
Moc hezky napsaný příběh z něhož jde smích i ten opak.
Citace: " .. Zítra večer u ní doma. To je dobrá zpráva.
"Hele, ještě s námi bude chvíli jeden můj kamarád."
"Jo?" Doprdele, doprdele. "Jakej?"
"Válečném veterán z Afghánistánu. Přítelkyně ho vykopla z bytu, a taky mu trochu ze všeho hrabe. Tak jsem si myslela, no jen tak ho rozptýlit."
No prima. To vypadá na nesmírně romantický večer. A jaký má být vůbec program?
"Film se jmenuje Takový je Pákistán..."

Zrcadlo doby? Střípky života k zamyšlení.

08.08.2021

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Zčerstva do dalšího dílu dokud je paměť bystrá.
Případ se více rozevírá a nastupuje fáze podnětů z tíživé minulosti.
Děsivou kruťárnu zažívají další oběti, touha poznat, je síla životního boje o restart v jiné dimenzi a levelu.
Prolínání postav v osudových zlomech obohacuje příběh, a vždy deníkem nastíní motivy, které odhalují bažinu zla, jímž je podvědomí zamořeno.

Citace:" Ještě tři roky a budou mě muset vyslat do nic netušícího světa. Ať jim je Bůh milostivý."

Přičte-li se k tomu zdravotní zvůle osudu, pak je nálož explosivní.
Audiokniha komplet v superlativech.

06.08.2021 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Balancující pocit na hraně autor dokonale zvládnul.
Děsivosti nebývale kruté šmahem vyladí.
Není to jen tak něco, má to náboj s ukrytým smyslem pro pravidla tradiční spravedlnosti.

Audiokniha celá v superlativech.

28.07.2021 5 z 5

Vzdechy a povzdechy Vzdechy a povzdechy Richard Skolek

Bez obálky a nástinu obsahu by byla četba o něčem bez významu, ale podtext LÁSKA to vše změní.

Ano, láska coby mocná "čarodějnice" dovede změnit vnímání pohledu.
( Přííbor v taneční kreaci. )

A co fluidum lásky ?

26.07.2021 4 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

Další případ zručně zpracovaný ve filigrán historické detektivky.
Panna z Písku se mstí, jenže není sama a nápad, jak toho využít ve vlastní prospěch je cesta mordy posetá.
Panoš Ota je arcikumštýř ve svém oboru dovedností si bezděky troufl hodně vysoko, jenže na touhy nebyl sám.

Audiokniha coby má Vondruškiáda je fajnový zážitek jisté pohody s tréninkem mozku, který dá zabrat.
Super *****

26.07.2021 5 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Dokonale mě vtáhl do situace na druhý břeh spravedlnosti a ani jsem neprotestovala, uvěřila a takříkajíc na lep sedla, což si kladu za vinu a fakt je mi stydno.
Jízda s ním od teď nebudou nejen trefné hlášky a vybičované sólo na bicí s M , ale asi si budeme muset zvyknout i na ten neočekávaný virtuózní šťulec, co dokáže vyrazit dech.
V tom je machr.

Citace:" Měla vždycky takovýhle vlasy, anebo jeden čas nosila tmavý přeliv?"...
Co si myslí, bylo zjevný z jeho zatnutejch čelistí.
Bylo to neuvěřitelný, ale za týhle situace, ... za katrem s obviněním z vraždy na krku, jsem nedokázal udržet vážnej výraz.
Koutky mi cukaly jako zběsilý, a zatímco anděl na mým pravým rameni mě varoval, ať neblbnu, čert na tom druhým se chechtal jako o život.
F...to celý viděl, ale nestačil mě zadržet.
"Předloni? Předloni fakt ne. To musel být ještě někdo jinej."

Nemít IV. by byla zrada ve vlastní odhad talentu D.G.
Takže BRAVO a jen houšť.

25.07.2021 5 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Letní pohoda ve šmrncovní společnosti.

Zmizení velvyslance je třeba vyšetřit.
Vyšetřovací tým v přestrojení zahajuje v Polské Vratislavi pátrání , a tak si šenky a vstřícné sklepnice přijdou na své.

Citace:" Vaše výmluvnost je nebezpečnější než tatarské vojsko."
"Bude to velké sebeobětování půjde o tvoji počestnost, Oto. Budeš zámožný, vzdělaný, zaostalý panic s vadou řeči."
"To znamená - přihlouplý kapoun."
"... přirozeně bys měl o panictví přijít."

Jako vždy příjemně komplikovaný případ.
Audiokniha super.

20.07.2021 5 z 5

Útěk Útěk Michail Bulgakov

Útěk - chaos porevolučního stavu v Rusku řešený útěkem, kdy degradace všeho a rozklad vztahů dosáhl psychických změn, se má znovu vrátit s pokorou pod knutu, neboť zemi - báťušku Rus se navždy těžko opouští.

Citace:". Ale jenom oprátkou válku nevyhraješ."

20.07.2021 3 z 5

Zvrácená oběť Zvrácená oběť John Sandford (p)

Zvráceností je zášť bezmezná a usilovná.
Využití satelitem ovládaných prostředků je vyšetřování brnkačka, jenže možné varianty dalších cest k získání moci mají zdroje odborně profesní i finanční, a tak boj je zákeřně nesmiřitelný.

Citace:"...bude propuštěn na kauci,...bude mít sledovací náramek se zabudovanou džípíeskou, vypadá jak starý krám, ale není ... takže nebude mít podezření, a tak budem vědět kde a s kým se setkal.."

Super akční čtivo.

15.07.2021 5 z 5