Katzenklo Katzenklo komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tenhle geniální matroš si zaslouží více než 73%! Kdo ještě neslyšel zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk, zašlého věku děj, umřelé hvězdy svit...

08.06.2014 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Oscar Wilde si na svém jediném románu dal výjimečně záležet. Ještě více než sto let po vydání vzbuzuje údiv, napětí provází čtenáře až do fascinujícího konce.

08.06.2014 5 z 5

Nikomu nevěř! Nikomu nevěř! Kateřina Kvapilová

Vážení a milí čtenáři,

Přestože je nemorální vyzrazovat předem v komentáři knižního díla zásadní zvrat či rozuzlení zápletky, dovoluji si stisknout na své klávesnici magické tlačítko Caps Lock a důkladně napsat takřka odborný termín SPOILER ALERT: v následujícím textu hodlám naznačit identitu vraha necelých třinácti nevinných amerických děvčat.

Největším zklamáním z tohoto ambiciózního kriminálního románu pro mne totiž bylo, že záhadným psychopatickým, leč rajcovně elegantním maniakem je přesně ten týpek, kterého jsem si vytipoval již v první polovině knížky. Sice jest pravdou, že příběh je tak vcelku logicky uzavřen a že viníkův motiv je opodstatněný, ale u slečny autorky jsem přeci jen doufal v překvapi(lo)vější konec.

Přesto bych rád poznamenal, že četba románu mne bavila, i když bylo občas krajně znepokojující procházet veškerou popsanou brutalitu a následně si uvědomit, že to vše pochází z hlavy čtrnáctlleté květinky Kühnova dětského pěveckého sboru. Slečna Kateřina ve svém debutu poskytuje paralelní náhled, v jehož rámci zajímavě vyniká kontrast mezi ženskou a mužskou psychikou, a poučuje nás tak o tom, že mít magora ve friendzone se rozhodně nevyplácí.

Katčině literární prvotině k dokonalosti leccos zbývá; korektura pravopisu nebyla provedena bezchybně a některé použité naratické postupy se mohou zdát poměrně irelevantní až úsměvné. Knížce nicméně nelze zapřít půvab, s nímž se v ní zračí umělecký talent dřímající v mladé basketbalistce týmu BA Sparta. Třeba ji v budoucnu čeká Magnesia Litera, možná dokonce Nobelova cena.

Přejme jí štěstí.

15.10.2016 3 z 5

Fimfárum Jana Wericha – 9 filmových pohádek Fimfárum Jana Wericha – 9 filmových pohádek Jan Werich

Knížka je sice ochuzena o některé pohádky z původního Fimfára, ale i přesto se jedná o zábavné a čtivé dílo.

08.06.2014 4 z 5

1001 alb, která musíte slyšet, než umřete 1001 alb, která musíte slyšet, než umřete Robert Dimery

Výběr samozřejmě není dokonalý a mnoho skvělých desek zde nenajdeme, knihu lze ovšem použít jako dobrý inspirační zdroj při nákupu hudebních nosičů.

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Přiznám se, že až po zhlédnutí divadelní hry, kde hlavní roli nezaměnitelným způsobem ztvárnila Barbora Hrzánová, jsem pochopil, proč tuto knížku tolik lidí miluje a vynáší do nebes. Bohužel ji pravděpodobně nikdy plně nedocením, jelikož jsem komunismus naštěstí nezažil a tím pádem na mě dílo působí značně jinak než na pamětníky.