LunaL. LunaL. komentáře u knih

Noční putování po statku Noční putování po statku Nicola Berger

Děti knížku dostaly jako dárek, hlavně kvůli baterce. Baterka se poměrně brzy vybila, knížku ale čteme dál. Moc hezký příběh o ztracení Fidorce, která při nočním hledání maminky se seznámí s ostatními obyvateli statku.

18.11.2022 4 z 5

Minipohádky 2 Minipohádky 2 Jacques Thomas-Bilstein

Malá, pěkná knížka o malém zajíčku jménem Kvítko, který poznává život v lese. Krátké pohádky, skvělé na cestu :)

18.11.2022 4 z 5

Co se děje v mraveništi Co se děje v mraveništi Petra Bartíková

Syn mravence miluje, tahle knížka nemohla chybět v jeho knihovničce :) Zaujme, čteme ji pravidelně :)

10.11.2022 4 z 5

Z Kanady na Aljašku Z Kanady na Aljašku Leoš Šimánek

Zase jsem při čtení měla pocit, že cestuji s nimi.. Zatahovala jsem dech jak při zdolávání dvoutisícovek, tak v ledovcové pasti. A setkání s kosatkami a keporkaky jsem skupině dobrodruhů doslova záviděla! Úžasná kniha, jako všechny od Šimanka jen se děsím dne, kdy přečtu poslední knihu, moc mi jich nezbývá..

07.11.2022 5 z 5

Dobrodružství s myškami Dobrodružství s myškami Carlos Busquets

Jako malá jsem měla tuhle knížku ráda, i když přímo mezi mé oblíbené nepatřila. Po letech jsem ji našla zastrčenou mezi starými knížkami - zkusila jsem ji ukázat svým dětem, hned ji chtěli číst :) teď jsme ji četli už potřetí :) Hezké ilustrace a hlavně krásné příběhy o myší rodince :)

06.11.2022 4 z 5

Podívej, jak je hezky u zvířátek Podívej, jak je hezky u zvířátek neznámý - neuveden

Knížka ne na čtení, ale hledání malých obrázků (ať věcí, stromů, tak hlavně zvířat) ve velkém obrázku. Se synem jsme si ji dost často prohlíželi, už kolem tří let našel většinu obrázků, i těch nejmenší. Dost se mu tím i obohatila slovní zásoba :) Ale musí mít rodič čas si ke knížce sednout s dítětem, alespoň ze začátku. Což nám vyhovovalo :)

30.10.2022 5 z 5

Rok ve školce Rok ve školce Przemyslaw Liput

Takovou knihu bych sama dětem nevybrala, dokonce jsem ani nebyla nadšená, když ji dostaly.. Žádný text, obrázky se spousty detaily, na první pohled "guláš". Až když jsme si s dětmi na začátku knížky vybrali každý jedno dítě (nebo učitelku, psa, kočku, dokonce i pavouk je na výběr) a zkoušeli ji na každé dvojstránce je najít, jsem zjistila, že to tak špatné není. Chce to trpělivost, často to není jen tak! Moc se mi líbilo, jak sedí, co je na začátku napsáno - nejlepší kamarádky jsou často (ale ne vždy) spolu, rošťák pořád vymýšlí nějakou neplechu apod.
Děti si knihu tak zamilovaly, že ji někdy vytáhnou i třikrát během dne!

19.10.2022 4 z 5

Příběhy z Medvědína 1 Příběhy z Medvědína 1 kolektiv autorů

Knížka, kterou s dcerou (3roky) čteme poslední dobou znovu a znovu :) Hezké příběhy i ilustrace, pěkný nápad s obrázky, které si mají děti domalovat samy.
Povedené

11.10.2022 4 z 5

Máma v kuchyni Máma v kuchyni Barbora Charvátová

Nejlepší kuchařka, co jsem kdy viděla! Skvěle napsaná, stručná, s hezkými fotkami a hlavně se skvělými recepty :) Máme v ní oblíbená jídla, která chutnají i nám, nejen dětem :)

27.09.2022 5 z 5

Taťka Šmoula vypravuje Taťka Šmoula vypravuje Peyo (p)

Příběhy šmoulů nebyly špatné, ale mohly být víc rozepsané. Jiné knížky Šmoulů se nám líbily víc.

26.09.2022 3 z 5

Dobrodružství medvídka Oskara Dobrodružství medvídka Oskara Francesca Pesci

(SPOILER) Knížka mě zaujala krásnými ilustracemi, které vynikají svými barvami. Koupila jsem ji kdysi synovi, často jsme ji četli. Dnes jsem ji poprvé četla dcerám (2,5roku) a poslouchaly nadšeně jak ony, tak i syn (5,5let). Je to milé povídání o medvíděti Oskarovi, který neposlechne rodiče a tajně se vydá prozkoumat dvě barevné, neznámé věci. Jenže se s ním ulomí kra a odpluje s ním daleko od rodičů. Naštěstí Oskar potkává přátelské tučňáky, kteří mu pomůžou najít rodiče.
Jediné, co mi vadí je, že se v dětských knížkách často objevují lední medvědi společně s tučňáky, i když se ve skutečnosti nemůžou potkat. Synovi to už ale od mala vysvětluju, že je to jen v pohádkách, takže vždy pyšně hlásí, že "to zase někdo popletl" :) :D

28.06.2022 4 z 5

Jižní Pacifik - Ostrovy na konci světa Jižní Pacifik - Ostrovy na konci světa Leoš Šimánek

(SPOILER) Asi nejlepší kniha, co jsem od spisovatele četla! Moc se mi líbilo číst, jak se učil řídit plachetnice, jak cestoval po různých ostrovech a seznamoval se s domorodci, jak se snažil vydělat si peníze (koně mi bylo opravdu líto!), nebo jak se cítil v hurikánu. Jen jsem často žasla nad jeho odvahou, bláznostvím a často až drzostí. Bez toho všeho by se ale cestovalo určitě hůř!

21.06.2022 5 z 5

Psí hvězda Psí hvězda Megan Shepherd

(SPOILER) Nebyla jsem cílovým čtenářem, knížka mě ale zaujala jak obalem, tak hlavně tématem. A nelitovala jsem! Moc pěkně, poutavě psané, střídavě z pohledu Lajky a dvanáctileté Niny. Neskutečně čtivé, smutné, reálné. I když každý ví, jak to dopadne, tak to člověku nedá a prostě musí do poslední stránky doufat..! Není to jen o příběhu Lajky, ale i o komunismu, víře, přátelství a odvaze.
Jediné, co mě mrzelo bylo, že je většina knížky vymyšlená. Popravdě byl popsán osud Lajky (i když taky rozepsaný víc, než se ví) a popis doby. Na druhou stranu se mi líbilo, že autorka na konci knihy stručně napsala, co se opravdu stalo a co se určitě stát nemohlo. Moc se mi líbilo povídání si Lajky s Psí hvězdou :)

16.05.2022 4 z 5

Bez obalu Bez obalu Barbora Tlustá

Druhá moje kniha o zero waste. Tahle se mi líbila moc, už jen tím, že je od české autorky :)
Už nějakou dobu se snažím doma vyrábět prací prášky, čističe,a trochu i kosmetiku. Knížku jsem si půjčila jen kvůli receptům, že se nechám inspirovat dál. A tak mě zaujala, že jsem ji přečetla během tří dnů celou! :) Hezky, srozumitelně napsaná, přehledná. Kniha se zabývá snad všemi oblastmi, které se dají převíst na bezobalové. Když to čtete v kuse, můžete mít pocit, že je na vás vyvíjen nátlak. Ale autorka tam tolikrát říká, že je na každém, jak rychle se změnou začne, nebo jestli si vybere jen jednu oblast, kde bude bezobalový. To mě asi zaujalo nejvíc - žádné zákazy, klepání si na hlavu u představy letět letadlem jen kvůli dovolené. Naopak - proč si jednou za čas nedopřát dovolenou dál, letadlem, když se celý rok snažíme přírodu šetřit? Ano, nabádá člověka, ať první prozkoumá okolí, okolní státy a pak se až vydá dál. Ale proč si něco vyčítat? Stejně jako u knih, které autorka popsala jako svůj velký koníček - ví, že elektronické verze jsou ekologičtější, ale není to ono. Tak proč nemít doma oblíbené knížky? Ty méně oblíbené poslala dál, další si půjčuje v knihovně. Podle mě dobrý kompromis. A myslím, že by stačilo, aby se každý z nás naučil dělat aspoň takové kompromisy a už by se na Zemi žilo líp. (podobný případ s veganstvím - osobně se mi nelíbí, jak už někdo do veganství tlačí, že "masožravci" ničí Zemi nejvíc. Osobně mám k veganství daleko, proto se mi líbil nápad, zavíst jeden den v týdnu bez masa, další bez mléka...). Prostě autorka nastínila víc možností a cest, jak šetřit obaly a hlavně přírodu. A navíc dodala spoustu odkazů pro ty, co by si chtěli o něčem zjistit víc (od farmářů přes barefoot po látkové plíny).
Za mě super :)

07.05.2022 5 z 5

Aljaška - Dobrodružství do extrému Aljaška - Dobrodružství do extrému Leoš Šimánek

Knížky od Šimánka miluju, tahle už je asi sedmá, co jsem během posledních měsíců přečetla. Vždy mě ale mrzí, že spisovatel nepopisuje průběh cesty víc, abych jsem se dozvěděla třeba i detaily jeho různých dobrodružství. U téhle knihy jsem se dočkala! Líbilo se mi celkově, jak byla napsaná, víc to byl příběh a o něco míň cestopis - i když ne, že bych jsem se o místech a lidech, které s kamarády navštívil, dozvěděla míň! Jen jak to bylo v příběhu, tak se to lépe četlo a víc to na mě zapůsobilo. Ze začátku mě mrzelo, že v téhle knize jsou jen černobílé fotky (z už přečtených knih jsem si zvykla na krásné, často celostránkové barevné fotky, jsem už rozmazlená :D), pak jsem si zvykla i na to. Jen by nebylo špatné, kdyby u nich byly popisky - to ale asi autorovi taky došlo, u dalších knih už je k fotkám dal :)
Moc se mi líbilo, jak autor popisoval cestu reálné - se všemi starostmi, nebezpečími, ale i radostmi, když někam po dlouhém putování dorazili, když poprvé vypluli na lodi, kterou sami postavili. A že přiznal i chyby, které v průběhu cesty udělal- ale na druhou stranu, že se nedal zavalit výčitkami a pochybnostmi a prostě hledal jinou cestu, jak by to šlo.
Co mě mátlo bylo, že i když je jako autor první psaný Šimánek, že kniha byla psaná z pohledu jeho kamaráda, Čendy Šebesty. Myslela jsem, že se to pak vystřídá, ale ne. Říkám si, jak velký měl na knize kdo podíl? Rozhodně bylo ale fajn "vidět" Leoše z pohledu druhé osoby :)
Asi jedna z nejhezčích knih, které jsem od autora zatím četla!
Doporučuji

28.04.2022 5 z 5

Polární pohádka Polární pohádka Daniela Krolupperová

Na knížku jsme narazili na návštěvě. A protože byly děti utahané, odpočívali jsme u čtení. A tak se nám knížka zalíbila, že jsme ji přečetli celou! :)
Mně se líbil originální nápad, sněhovou vločku jako hlavní hrdinku jsem ještě neviděla :) Příběh byl milý, poučný, hezky napsaný. I obrázky byly povedené. Syn miluje sníh, takže se mu téma líbilo. A měl radost, kolik vločka potkala na své dobrodružné cestě zvířat.
Na konec s námi poslouchaly i ostatní děti ( dvouleté chvíli, sedmileté celou dobu), takže z toho vznikl čtenářský kroužek :)
Určitě se podívám i po další knížce spisovatelky :)

19.03.2022 5 z 5

Ella ve škole Ella ve škole Timo Parvela

Krásná dětská knížka, která zaujme i dospělého. A určitě pobaví! :) Tolik vtipných situací, tolik špatně, ale vtipně pochopených věcí.. Jak něco vypadá úplně jinak z pohledu dítěte :)
Opravdu to nemělo chybu. I já se těším na další díl :)

02.03.2022 5 z 5

Velká kniha drobné havěti Velká kniha drobné havěti Yuval Zommer

Knihu bych kvůli její velikosti synovi nekupovala, byla bych z ní doma nešťastná. Z knihovny jsme ji ale půjčili, syna (5let) dost zajímají mravenci, šneci, včelky a jiné potvůrky :) Překvapilo mě, jak moc ho zaujala. Četli jsme ji pravidelně večer místo pohádky a syn byl nadšený. Bylo hezké zpestření, že se na každé stránce mělo něco hledat. A spousta obrázků a krátké texty, pro malé děti ideální :) První encyklopedie, kterou jsme přečetli od začátku do konce! Za nás oba super :)

28.02.2022 4 z 5

Severskou divočinou Severskou divočinou Leoš Šimánek

(SPOILER) Asi pátá kniha od Šimánka, ale první, kde text převažuje nad fotkami. Zezačátku to byl nezvyk, mívala jsem jeho knihy přečtené během 2-3 dnů.. Ale zato tam bylo víc informací :) Líbilo se mi, jak popisoval stavbu srubu v divočině, i různé problémy, které nastaly. Omylem jsem jako první četla Na kanadském severu,ale ničemu to nevadilo :)
Už dlouho mám Šimánka za velkého dobrodruha, který dokáže snad vše. Díky téhle knize u mě ještě stoupl - dojalo mě vyprávění, jak šel 150km kanadskou divočinou, aby dostal svého psa k veterináři!

22.02.2022 4 z 5

Liška Šiška u doktora Liška Šiška u doktora Iva Gecková

Syn si oblíbil první díl, ten jsme četli pořád dokola. Tenhle díl se mu taky líbil, ale na první díl nemá. Přeci jen je mu prostředí školky bližší :)
I tak krásný děj s krásnými ilustracemi! :)

21.02.2022 4 z 5