martineden martineden komentáře u knih

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Čím jsem starší, tím tuto novelu víc miluju. Archaický jazyk, tři přátelé, kteří toho tolik mají k řešení. Partička k pohledání! Nutno dodat, že i filmová adaptace se povedla.

11.04.2021 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Trochu nečekaný vrah. A opět napínavý jako kšandy. Doporučuji.

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Je to napínavé, je to bezva.

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

První ze sěrie detektivek o Erice mě moc bavila. Líbí se mi prostředí Londýna i styl vyprávění. Je to napínavé, je to super oddychovka. Doporučuji.

10.04.2021 5 z 5

Hájíček umí vykreslit i na pár stránkách povídek takovou křehkost a pomíjivost lidských osudu spjatých s venkovskou krajinou jižních Čech. Nejde nedat plný počet.

08.04.2021 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jedna ze zásadních knih světové literatury, není co dodat.

07.04.2021 5 z 5

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Václav Hrabě - to je prostě láska na celý život. Jeho básně jsou nadčasové, také doporučuji zhudebněné verze Vladimírem Mišíkem a recitaci od Mirka Kovaříka. To je ryzí radost.

07.04.2021 5 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Příběh v dopisech, dva přátelé, jejich rodiny a druhá světová válka. Tenhle příběh je panečku jízda a totálně vás uhrane. Žádné laciné citečky, žádné ždímání a vykrádání válečné tematiky. V jednoduchosti je krása.

06.04.2021 5 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Jenom trochu klidu, tak málo stačí člověku, když je na tom bídně, říká Blanche, jedna z hlavních postav ve vypjaté scéně ke konci dramatu. A já říkám, více takto kvalitních textů hlavně v současném divadelním umění. Kontrolní otázka - jaké současné výborné dramatiky známe?

06.04.2021 5 z 5

Rok na vsi Rok na vsi Vilém Mrštík

Habrůvka a osudy jejích obyvatel v běhu jednoho roku. Vynikající realistické drama. Viděla jsem dvakrát v divadle, četla a teď poslouchám audionahrávku Českého rozhlasu. Paráda!

05.04.2021 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Napínavé, ze začátku mě kniha hodně bavila, docela brzy jsem ale uhodla, kdo za tím vším stojí, ale autorka to musela ještě trochu zbytečně promíchat. Ta překombinovanost a příliš mnoho motivů ubraly knize na kvalitě. Přesto jsem ale zvědavá na autorčina další díla.

05.04.2021 3 z 5

Po Královské cestě Po Královské cestě František Dvořák

Úplně mám chuť se zase s knížkou v kapse projít Prahou. A s knížkou, která není snůška kravin a blabla historických drbů. Autor umí podat své odborné znalosti čtivou formou, a to je něco.

Po Karlově mostě Po Karlově mostě František Dvořák

Ideální knížka formátem i obsahem pro vycházku na Karlův most. Vzhůru!

Můj život s uměním Můj život s uměním František Dvořák

Pan profesor je pravá hvězda nejen televizních pořadů, které patří k tomu nejlepšímu, co ČT o umění vytvořila.

Krajem Fráni Šrámka Krajem Fráni Šrámka František Buriánek

Miluji Český ráj a miluji Fráňu Šrámka. Kniha je dokonalá.

03.04.2021 5 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Příběh zasazený do českého prostředí, mrzí mě, že jsem si přečetla anotaci na zadní straně obálky, pak už jsem tušila, kam se to bude ubírat... Téma ale strašně nosné a důležité!

02.04.2021 5 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Vzpomínám na svůj čtecí maraton, kdy jsem hltala jednoho Párala za druhým. To už je fakt historie.

01.04.2021 5 z 5

Baba Baba Václav Prokůpek

To je něco tak nádhernýho, uf!

01.04.2021 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Českých (a moravských) detektivek není nikdy dost. Zvlášť když jsou povedené. A to Slyšet jeleny zpívat je. Trošku mi to připomínalo vynikající seriál Případy 1.oddělení, navíc i s postavou staršího moudrého vyšetřovatele, v knize se také jmenuje Václav. Určitě budu sledovat další tvorbu autora.

28.03.2021 5 z 5

Mikuláš Medek: Nahý v trní Mikuláš Medek: Nahý v trní Karel Srp

Výstava Nahý v trní je bohužel kvůli epidemiologické situaci uzavřena, naštěstí je tu k ní krásný katalog. Pro milovníky výtvarného umění je to nezbytná věc. A pro milovníky literatury také, protiže Mikuláš Medek byl i spisovatel.

28.03.2021 5 z 5