MickeyMaler MickeyMaler komentáře u knih

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Toto je mé úplně první hodnocení na tomto portále :-)

Tato kniha je unikátní masterpiece kombinující více forem, které mohou některé čtenáře odradit nebo je přimět snížit hodnocení, ale každopádně se jedná o kvalitní knihu; o klasiku.

Začíná to jako dobře vymyšlené akční sci-fi, ale postupně se to přelije do jiných rovin, pomalejších, jakoby deníkových, kdy vypravěčem je hlavní postava. Určité delší a klidnější fáze mohou čtenáře nutit k zamyšlení, proč tam vlastně jsou, ale vše pochopíte s dočtením knihy, která poskytuje konec, jaký si zaslouží, a kterým je trpělivý čtenář obdařený určitým nadhledem oceněn.

Kniha inspirovala i vznik dobrého béčkového akčního sci-fi filmu z roku 1997, ale z knihy byla použita jen velmi malá a vzdálená skořápka. Obsah knihy je z 80 % o něčem jiném než film, a tak ji doporučuji i lidem, kteří film viděli a třeba se jim líbil. Získají něco nového.

Kniha byla zpracována vydavatelstvím Walker a Vold, a Ludvík Král odvedl fantastickou práci, kterou ocení každý, kdo umí číst i ušima. :)
Odkaz: https://www.walkeravolf.cz/hvezdna-pechota/

Za mě: 5 hvězd, i když jsem dlouho uvažoval pouze o 4. Nakonec fakt, že jsem mohl nahlédnout do života vojáků, dozvědět se spoustu věcí o teorii boje, výcviku, ale i morálce a v poslední řadě hodnotě lidského života, pro tuto knihu vynesl plný počet. :)

Ave Rodger Wilton Young.

02.09.2024 5 z 5

Legendy české fantasy Legendy české fantasy * antologie

Tato kniha vysvětluje, proč Procházku nekupovali jen členové Českého turistického svazu, Medka zase pouze včelaři a Mosteckého bezdomovci.
Tato antologie, tedy sborník několika autorů, je sestavena na základě oblíbenosti hrdinů jednotlivých autorů a ukazuje, jak kvalitní spisovatele naše země má a jakou jsou konkurencí pro autory zahraniční. Když necháte autory tvořit v prostředí, kde se cítí dobře a jsou s postavami skvěle sžití, výsledek nemůže být nikdy špatný.

Kniha je rovněž sběratelský unikát. Obsahuje novelu z Cyklu Koniáš, která odhaluje část aristokratické minulosti tohoto hrdiny, a proto by neměla chybět žádnému Žambochovci. Zároveň přináší třetí díl Ken Wooda, na který čtenáři čekali více než 15 let. Dále v knize naleznete novelu od Medka a Vrbenské, která navazuje na velmi úspěšný román Ve stínu modrého býka. Pokud ji naleznete v antikvariátu či bazaru, mohlo by se jednat o dobrý dárek pro každéhho milovníka české fatansy literatury.

Titul je ideální pro každého, kdo si chce rozšířit povědomí o českých fantasy autorech minulosti i současnosti. Před každou kapitolou najdete medailonek o autorovi a jeho díle, který pro vás připravil Ondřej Jireš. Ten vás tak lépe uvede do samotného díla, což přispěje k jeho lepšímu pochopení i prožití. Na konci knihy vás navíc čeká autorův doslov, díky němuž získáte ucelený pohled na to, co jste právě četli, a někdy i náhled do jeho budoucích plánů.

Ondřej Jireš není v sestavování antologií žádným nováčkem. Po úspěšné antologii Čas psanců znovu dokazuje, že umí sestavit pestrou paletu próz, které vás vtáhnou na mnoho příjemných hodin.

Rozsah knihy je skutečně rozmanitý – od Žambochova detektivního a akčně laděného příběhu z Vegašského světa, přes Mosteckého severní fjordy, kde skre mlhou zahalené svahy zaznívá echo válečného pokřiku "Odiiiin", až po "Medkovský a Vrbenské" historicky zakotvený příběh o galovi Krakovi, který se odehrává v době, kdy Římané dobývali svět a snažili se udržet germánské kmeny na uzdě. Šlechta pak přináší sympatický příběh ze svého "zálesáckého" fantasy, z kterého na vás okrajově dýchne atmosféra Dračího doupěte, a místy snad i Warcraftu.

01.10.2024 5 z 5