Milos74 Milos74 komentáře u knih

Bílý Bim Bílý Bim Gavriil Nikolajevič Trojepolskij

Film mě jako děcko úplně oddělal, to finále jsem prostě nedal. Od té doby jsem přece jenom trochu povyrostl, takže u filmů se mi chce plakat většinou z úplně jiných důvodů. Ovšem po zkušenosti s filmem a traumatem z něj jsem knížku léta opomíjel. Přitom čtení je to parádní, silný vztah starého lovce a psa je napsaný parádně. Až na ten konec, ten mě jako změkčilého Středoevropana zchoulostivělého happyendy furt dostává.

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Hermane, promiň, ale pro mě nuda, nuda, šeď, šeď. Neznaje, považoval jsem knížku za kamínek mozaiky tvořící základní vzdělání. Koupil jsem si ji, četl a přečetl. Od té doby na ní sedá prach a čeká na to, zda k ní za pár let třeba nenajdou cestu moje děti. Já se k ní vracet nebudu a svůj dojem z ní shrnu stručně - kdyby Melville popsal desetinu papíru, mohlo by to být příjemné čtení, takhle to byla jen dlouhá nuda.

02.02.2017 2 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

"Dejte sem večeři. Tučný sýr, zvěřinu, ptáky, jehňata, vše co se líhne živé, a vše co se líhne z vejce. Dejte sem vše, co zraje jedlého, vše co je oploutveno, a všechny druhy plžů, kteří se požívají ve vzdělaných zemích. Dejte to sem. Je večer, Země se otočila a tu bývá obyčej jísti."

Budu-li knihy a jejich čtení považovat za duchovní potravu, pak Vančurovo Rozmarné léto směle zařadím mezi delikatesní dezerty. Vlastně ho nemám ani v knihovně a možná bych ho ani (díky filmovému zpracování) nemusel číst od začátku do konce, tu a tam stačí po knize sáhnout a zobnout něco krásně vznešené Vančurovské češtiny.

02.02.2017 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

EMR je můj nejoblíbenější spisovatel, kterému zazlívám jen jednu jedinou věc, a to, že toho nenapsal víc. Na západní frontě klid je sice jeho pravděpodobně nejznámější román, pro mě ale není nejlepší, tím jsou právě Tři kamarádi. Vracet se k nim můžu stále znova, vždycky je budu číst rád a nikdy se mi neokoukají.

02.02.2017

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Výborně napsaná knížka (uměl to EMR jinak?), silný příběh lidí, který dnešní učebnice dějepisu odbývají několika řádky. Přestože popisuje temné předválečné období a velmi smutnou dobu, na mě nepůsobí depresivně. Pro mě symbolizuje naději a snahu člověka se o ní poprat. Patří k mým nejoblíbenějším knihám, k nimž se pravidelně vracím.

02.02.2017 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Výborná knížka, ke které se pravidelně vracím.

02.02.2017 5 z 5

Tady asi nemá moc smysl něco komentovat. Nejznámější a asi i nejpopulárnější kniha mého nejoblíbenějšího autora. Při jejím čtení asi čtenář nejlépe pochopí termín "ztracená generace".

02.02.2017 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Pokud bych sestavoval žebříček svých nejoblíbenějších spisovatelů, na prvním místě by byl EMR. Černý obelisk by pak byl na předních příčkách žebříčku knih, pod kterými je podepsaný.

Proces Proces Franz Kafka

Možná je moje intelektuální úroveň nevalná, Kafka zkrátka nebude autor, kterého bych v knihovně nebo na pultech knihkupců vyhledával. Jednou stačilo. Zřejmě jsem na něj příliš prvoplánový, hledat v sáhodlouhých nudných statích skrytý význam a přitom přemýšlet, zda na psychiatrii patřím já nebo autor, mě prostě nebaví.

02.02.2017 3 z 5

Taras Bulba Taras Bulba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Můj vztah k ruské literatuře je poněkud komplikovaný. Dostojevského Idiota jsem dočetl se značným sebezapřením, Tolstého jsem dal jenom v povídkách, u Doktora Živaga pravidelně končím po patnácti dvaceti stránkách. A to i přesto, že ve filmových podobách nemám s ruskými autory problém. Tudíž jsem velmi opatrně přistupoval i k Tarasovi očekávajíc tradičně košatý děj s až nesmyslně rozvětveným množstvím hlavních i vedlejších postav. Ovšem Gogol mě mile překvapil a jeho Tarase jsem zhltnul na jedno posezení, resp. poležení. Od začátku do konce s malou přestávkou na noční venčení psa. Velmi příjemné čtení.

02.02.2017

Žid Süss Žid Süss Lion Feuchtwanger

Žid Süss není protižidovská kniha, naopak. Protižidovský film Žid Süss vyrobený nacisty knihu jen zneužil.

26.03.2013 5 z 5