Palorizek85 Palorizek85 komentáře u knih

Sílící bouře Sílící bouře Cavan Scott

Za mě je tohle povedený díl. Delší soubojovou částí mi připomněl i sérii X-Wing. Ze série High Republic zatím nejlepší.

28.08.2023 5 z 5

Křik mlčení - můj boj proti Vladimíru Putinovi Křik mlčení - můj boj proti Vladimíru Putinovi Ildar Dadin

Řekl bych, že knihu je nutné hodnotit z více úhlů. Co se stylistického a jazykového díla týká, není to žádný zázrak. Pokud se ale zaměříte spíše na obsah, pak je to síla a myslím, že to stojí za přečtení. Rusko se po nádechu svobody v 90. letech opět propadlo do hlubin a temnot útlaku lidských práv spolu s všudypříomným pošlapáváním základních lidských práv a kdo se mu postaví na odpor, nu, řekněme, že "vypadne" při otevírání okna. Hodně mi to připomíná slabší odvar bolševismu popsaného v Souostroví Gulag (doporučuji přečíst).

22.08.2023 5 z 5

Do temnoty Do temnoty Claudia Gray (p)

(SPOILER) O poznání lepší druhý díl. Nicméně objevení Derngirů mi trochu připomíná konflikt s Yuuzhan Vongy...že by se brala inspirace zde?

01.07.2023 4 z 5

Světlo rytířů Jedi Světlo rytířů Jedi Charles Soule

Bylo to hezké, ale že bych to musel číst dvakrát, to si nemyslím. Záplateka tak trochu mysteriozní, ale povrchní a místama se to vleklo. Ale pořád lepší High Republic, než "nové" období po pádu Impéria.

01.07.2023 4 z 5

Nová Odysea - Příběh evropské uprchlické krize Nová Odysea - Příběh evropské uprchlické krize Patrick Kingsley

Nádherně zpracované temné téma. Je smutné, že Evropa tak rychle zapomněla, že je potřeba pomáhat těm, kdo jsou v nouzi. Na jedné straně jsou zde ultralevicové skupiny, které za práva určitých menšin hromadně pochodují všemi možnými průvody a hrdě skandují hesla na jejich podporu a na druhé straně přehlížíme daleko závažnější porušování základních lidských práv lidí na důstojný život všech lidí. Být "občanem" a "příslušníkem" nějaké skupiny je nadřazováno tomu, být prostě člověkem. Nějak mi ten postoj některých v EU při jejich snahách zábránit "náplavám", aby se k nám náhodou nedostali připomíná 80 let starou vidinu jistého Adolfa, který také usiloval o "čistou" Evropu...jistě vše má své meze a přistěhovalcká krize má i svá temná zákoutí, ale od toho se tomu říká "krize" a každá krize, pokud se správně řeší, může být úspěšně vyřešena...pokud se ale úspěšně přehlíží, pak jen dává prostor šmejdům, aby se na tom přiživili...zajímavé kolik zákonů má EU a její státy proti "domácím telešmejdům" a na ochranu osobních údajů, ale jaksi se pozapomnělo na ocharanu osoby samotné...applaus panu spisovateli, že si to vše prošel od A-Z a snažil se být oporou a dokumentaristou, kde jen mohl.

10.01.2023 5 z 5

Láska Anny Frankové Láska Anny Frankové Sharon Dogar

Silně emotivní smyšlený příběh. Je to na základě skutečné události a lidí, ale děj je místy domyšlený...ne, že by to ubralo na kráse.

27.08.2022 4 z 5

Evoluce Evoluce Eric S. Nylund

Pro mě je to první kniha ze série Halo a to po shlédnuté TV series Halo, první série a musím říct, že stojí za to si to přečíst...je tam pár míst, kde by to chtělo vybrousit, ale i tak to hezky dokreslí některé postavy a děj.

27.08.2022 4 z 5

Star Wars: Moře v plamenech - Pevnost Vader Star Wars: Moře v plamenech - Pevnost Vader Chuck Wendig

Mnohem lepší než válka na Sho-Torunu. I když stále nemusím inkvizitory, bylo to hezky zpracováno a bylo to takové "starwarsavské".

04.08.2022 5 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Nádija Murád

Fantastická kniha o otřesném tématu. Jen těžko si dokážu představit, že by se mi život změnil tak, jako hlavní protagonistce a jejímu městu. Vše v co celý život doufala se rozpadlo do prachu ISIS a jejich barbarským zvykům. Tleskám autorce za to, že se dokázala z tak prekérní situace dostat a ještě tento příběh vykreslit.

03.08.2022 5 z 5

Slovenské povesti Slovenské povesti Jozef Cíger Hronský

Hezké slovenské pověsti uspořádané chronologicky.

07.07.2022 4 z 5

Dívka - Život ve stínu Romana Polanského Dívka - Život ve stínu Romana Polanského Samantha Geimer

(SPOILER) Poněkud kontroverzní kniha. Zaujala mě zejména z pohledu rozboru, resp. popisu soudního přelíčení a celé justiční kauzy. Je to také výborná exkurze do Ameriky 70.let, kdy se projevila naplno destabilizace základního rodinného života běžných Američanů.
Na jedné straně hrubé zneužití mladé dívky slavným režisérem, které si zasluhuje potrestání na mnoha úrovních, protože zneužít dítě je jednou z nejhorších věcí. (pozn. rád bych ale zdůraznil, že kniha si plete pojmy zneužít a znásilnít - zatímco o zneužití se jednalo v každém případě, je otázka do jaké míry se dá mluvit o znásilnění, protože k aktu nedošlo pod žádným fyzickým nátlakem a psychický nátlak - to je opravdu otázka a nejspíše právě ona je palčivou otázkou).
Na druhou stranu kniha ale jasně ukazuje nejen prohnilost doby, která dovolila takové zneužití, ale trestuhodné pochybení ve výchově a upřímně, myslím si, že potrestáni by měly být i rodiče za zanedbání výchovy. Jejich 13 letá dcera měla již za sebou sex (mimochodem u nás trestné a v Americe také!), její rodiče užívali návykové látky (marihuana) atd. Kdyby se to stalo dnes, tak by ji sociálka rodičům už dávno odebrala.
Podtrženo a sečteno: Jakkoli se autorka (oběť) snaží vzbudit soucit a jakkoli to co udělal Polanski je naprosto odsouzenihodné, myslím, že počátek je ve výchově, která pro to připravila cestu a v rodičích, kteří při honbě za slávou kriticky selhali v ochraně dcery.

15.06.2022 4 z 5

Cena za dokonalost Cena za dokonalost Céline Raphaël

Z této knihy mi bylo hodně smutno. Týrání a zneužívání (ať sexuální nebo psychické) dětí je snad to nejubožejší, čeho se mohou dospělí dopustit a mělo by být vždy "odměněno" těmi nejvyššími tresty. Žadne dítě by tomu nemělo být vystaveno. Kniha popisuje psychické týrání spolu s fyzickými tresty - vše naprosto otřesné. Teď něco k tématu, ale mimo knihu. V doslovu knihy hovořil jiný autor, který to ale zase dle mého přehání na druhou stranu a upřímně dnešní pseudoliberální doba má hodně pokřivený názor na výchovu. Myslím si že dítě by mělo být vychovávano vyrovnaně a bez přílišných nároku, které jsou mimo jeho schopnosti, ale pořád by děti měli být vychovávány a neměla by jím být poskytována svoboda neúměrná jejich věku (když 5 letému dítěti budete dávat na výběr co chce jist, tak bude v 10 letech pravděpodobně bojovat s obezitou; nebo když dáte 5 letému dítěti na výběr jestli chce být holčička nebo chlapeček, opět mu ublížíte.) Jelikož dítě neuvažuje stejně jako dospělý, nemůže mít stejnou svobodu volby. Dítě je pořád dítě a některé věci musí být ponechány v rukou "kompetentních" dospělých. A vztekajicí se dítě, které s sebou flákne o zem v obchodě pravděpodobně nema ADHD...je jen nevychované, anebo vychovávané "svobodomyslně". A nejvíce mě v té chvíli pobaví rodiče, kteří se nad ním utrpně sklání a snaží se mu domlouvat...holt jak říkám je potřeba vyrovnanost.

12.04.2022 4 z 5

Prodaná nevinnost Prodaná nevinnost Somaly Mam

Kniha zpracovává zajímavé téma - zneužívání dětí a hlavně žen pod dohledem veřejné správy v Kambodži. Je vidět, že tamní prostředí je ještě hrůzostrašnější, než si kdo představuje. Nicméně je to napsáno poměrně chaoticky, nelineárně a vzhledem k tomu, co jsem si o autorce dohledal i z jiných zdrojů nemusí být vše pravdivé, což, alespoň za mě, snižuje hodnotu knihy. I tak ale věřím, že podobná zvěrstva se dějí i nadále a ti, kteří by to mohli ovnlivnit, i nadále jen "mluví" o tom, jak to zlepšit.

05.01.2022 3 z 5

Tolkienovi hrdinové Tolkienovi hrdinové David Day

Řekl bych, že tato kniha se nedá hodnotit pouze z pohledu literárního, ale i uměleckého, protože ilustrace jsou prostě nádherné. Na druhou stranu jsem ale od knihy čekal o trochu více a občasné překlepy textu (např. na straně 12) spolu s autorovou naprostou fascinací hledat Tolkienovi předobrazy naprosto ve všem, mi trochu kazili dojem. Hodnitil bych to asi jako - ilustrace 95%, text 70%.

19.12.2021 4 z 5

Krásné dny mého mládí Krásné dny mého mládí Ana Novac

Kniha na mě příliš nezapůsobila. Četl jsem více knih z tohoto období, včetně několika příběhů z koncentračních táborů, ale tento mě neoslovil. Přičítám to tomu, že vyprávění je často protkáno květnatými popisy a to mě prostě k tomu tématu nesedí - chvílemi mi to přišlo až neautentické. Na druhé straně chápu, že způsob tohoto vyprávění také mohl být pro autorku cestou jak uniknout před tou krutostí. Z věcí, které tam popisuje jde mráz po zádech a jsem přesvědčen, že díky dnešní rozmazlené době, bychom to již nebyli schopni přežít.

20.11.2021 3 z 5

Star Trek Star Trek Alan Dean Foster

Kniha je tak na 95% shodná s filmem a těch 5%, které ve filmu nebyly nebo byly jinak lze myslím filmu odpustit. Každopádně si myslím, že pro každého fanouška univerza ST je to povinnost si to přečíst :)

14.11.2021

Thrawn: Velezrada Thrawn: Velezrada Timothy Zahn

Výborný závěr celé trilogie. Thrawnova mysl jede opět na plné obrátky a na konci se musím ptát, co by asi Rebelové dokázali, kdyby se jim podařilo přesvědčit Thrawna, aby se k nim přidal...

17.09.2021 5 z 5

Kobayashi Maru Kobayashi Maru Andy Mangels

Dobré sci-fi, klasické "star trekové". Pokud jste viděli seriál, tak Vám to i hezky ožije před očima, hrdinové, padouši, rasy atd. 1 hvězdu odebírám za více hluchých pasáží, které jsem tak trochu musel přetrpět.

29.08.2021 4 z 5

Mandlovník Mandlovník Michelle Cohen Corasanti

(SPOILER) Velmi silný příběh a popis palestinsko-izraelských problémů. Výborná práce s vykreslením dané situace z pohledu Palestinců odsunutých a odsouzených k životu na okraji společnosti.

I na tomto příběhu si více uvědomuji, jaká zvěrstva byla spácháná ve 20.století (a jsou i nadále tolerována) a vše jen proto, že se někdo "nahoře" rozhodl, že by bylo fajn, trochu to geopolitické uspořádání změnit a zahrát ši škalutala na území dnes paradoxně nazývaném "Izrael".

22.07.2021 5 z 5

V zemi mužů V zemi mužů Hisham Matar

(SPOILER) Kniha popisuje temné období Libyjské historie a není co závidět. Nicméně vše je líčeno z pohledu malého chlapce, který daným věcem plně nerozumí, což celou četbu činí trochu jednotvárnou a alespoň pro mě historicky povrchní. Navíc je to příběh líčený z pohledu chlapce z privilegované rodiny, kde bych si dovolil tvrdit, že pokud autor na obálce píše "příběh dětství, které bylo až příliš brzy vystaveno krutosti světa dospělých", pak by si to snad měl zkusit vyměnit s tou "neprivilegovanou vrstvou. Jistě, bylo na jeho rodičích spáchána nespravedlnost, o tom není pochyb - ale dovolil bych si polemizovat o tom, že v dané zemi a dle líčení té knihy se tomu klukovi zase až tak nic nestalo v porovnání s tím, co se tam děje/dělo jeho vrstevníkům.

19.04.2021 2 z 5