Perseus komentáře u knih
Tuto knihu bych dal jako povinnou četbu ve školách, protože je zde krásně vysvětleno a na příkladech (i z Česka) ukázáno, jak funguje propaganda, manipulace a záměrné šíření desinformací a zpráv k odvedení pozornosti.
Všichni jsme klamáni dnes a denně, ale pokud člověk ví, že se ho někdo snaží oklamat, tak nepodlehne tak snadno.
Velmi stručná historie raket R-11 a SCUD, použití raket SCUD v různých válkách (Irak-Irán, Afgánistán, Irák (1991) atd.) plus stručný výčet kopií.
Kniha by se dala rozdělit do 4 částí. První stručně popisuje naváděcí soustavy střel, a myslím, že platí v podstatě do dneška. Druhá rozebírá tyto soustavy podrobněji. Tady už je poznat zastaralost popisovaných systému (kniha vyšla v 60. letech) a tudíž se v popisovaných soustavách objevují součástky, které se už nepoužívají, ale i tak si myslím, že je zajímavá. Třetí podrobně popisuje některé z těchto součástek. Tady už je ta zastaralost vidět hodně. A čtvrtá se věnuje obraně proti řízených střelám. Tato část si myslím, že je ještě pořád částečně pravdivá.
Celkově se mi kniha jevila zajímavá, ale vzhledem k tomu, že nejsem elektrikář, tak bylo celkem dost pasáží, kterým jsem nerozuměl.
Určitě zajímavá kniha jako úvod do vývoje jednotlivých politický směrů a myšlení v jednotlivých obdobích historie. Jednu hvězdu ubírám za časté používání cizích slov bez vysvětlení.
Pokud hledáte nějaký stručný úvod do povahy současných Japonců, jejich vnímáni světa atd., tak nemůžete vybrat lepší. Za mě neskutečně zajímavá knížečka o všech aspektech japonské společnosti.
Rozhodně doporučuji.
Za mě určitě zajímavá kniha. Možná ani ne tolik k vlastní změně, ale pro to, aby člověk pochopil, proč mocní lidé dělají to co dělají (nám obyčejným to může připadat divné, nesmyslné až pobuřující, ale jak se zdá, má to svojí logiku a ti lidé tím něco sledují).
Ano kniha je trochu náročná na pochopení, ale pokud si k jednotlivým zákonům dosadíte některé známé kauzy, výroky a tak dále, možná vám to bude dávat trochu smysl.
Úplně nerozumím zdejší kritice. Asi by to nebyl bestseller, kdy na tom nebylo něco pravdy.
Souhlasím s předchozími komentáři. Kniha je někdy náročná na pochopení (např. časté používání cizích slov), ale i tak je docela zajímavá. Řekl bych až vyčerpávajícím způsobem nastiňuje dobu, kdy světu budou vládnout stroje v podobě jedné, nebo více superinteligencí a autor se zamýšlí nad tím, jak takovou inteligenci stvořit, jak ji kontrolovat a co z toho vyplívá pro lidstvo.
Kniha popisuje co je radiolokace, jak se vytváří vlny o určitých kmitočtech, jak se funguje celý radar atd. formou pochopitelnou i pro laika. Samozřejmě je poplatná době vydání (1961), ale i tak si myslím, že je v ní spousta hodnotných informací.
Velmi dobrá kniha, která ,řekl bych, až vyčerpávajícím způsobem popisuje rádio-elektronický boj během 2. sv. války. Kniha se věnuje hlavně západní frontě (Bitva o Británii, Vylodění v Normandii, bombardování Německa atd.) a okrajově také Pacifiku (jelikož Japonci neměli moc pokročilé radary, nebylo proti čemu bojovat). Prakticky je vynechána Východní fronta (rusové radary prakticky nepoužívali), Afrika atd. Detailně jsou popsány radary, rušičky, naváděcí paprsky a podobná zařízení Británie, USA a Německa a jejich použití a protiopatření.
Za mě určitě hodnotná kniha, která odhaluje další úroveň války o které se většinou moc nemluví.
Za mě perfektní kniha o ekonomii pro úplné začátečníky. Vše je velmi dobře vysvětleno na příkladech doslova ze života.
Zajímavá kniha o historii ekonomie doplněná množstvím různých obrázků, grafů atd. Kniha se mi nečetla úplně snadno (jako úplnému laikovi), protože jednotlivé kapitoly jsou jen obecně popsány a hlavně je použito až příliš cizích slov. Proto jen 4 hvězdy.
Přesně jak říká název, kniha popisuje historii NATO od založení po 2.sv. válce, přes organizaci, problémy s vyjasňováním pravomocí a vlivu, krize a jiné. Taktéž se zabývá politickou rovinou aliance ať už uvnitř NATO, nebo směrem k Var. smlouvě a SSSR v průběhu studené války a po ní.
Za mě určitě zajímavé čtení nejen proto, že jsme součástí aliance, ale taky aby čtenář pochopil co vlastně NATO je a jaké má cíle.
U této knihy si nejsem přesně jistý, k jakému účelu měla sloužit. Autor v žádném případě není objektivní a až nábožně opěvuje letoun Su-27 a jeho odvozeniny. Nepochybuji, že letouny této řady jsou na světové špičce co se manévrovatelnosti týče, ale autor to podává tak, že se jim nikdo nikdy nevyrovná. Tuto knihu by firma Suchoj mohla bez úprav použít jako propagační materiál. Na druhou stranu jsou v knize zajímavé informace z vývoje Su-27, testování, předvádění na mezinárodních leteckých dnech i o panujících poměrech v konstrukční kanceláři a celkově v leteckém průmyslu. Kniha se mi nečetla zrovna jednoduše, protože autor používá dost ruských (přepsáno do latinky) i anglických výrazů. Další mínus bych dal za popisky obrázků, které jsou dvojjazyčné(česko/anglicky), ale vzájemně si neodpovídají a také za trochu zmatený text.
Celkově se dá kniha považovat hodnotný zdroj informací k letounu Su-27, hlavně proto, že žádná jiná kniha k tomuto letadlu v češtině neexistuje, ale musíte je z textu vyfiltrovat. Proto jen 4 hvězdy.
Velmi zajímavá kniha kde autor vysvětluje co jsou autonomní, dozorované autonomní/poloautonomní či automatické zbraně, příklady takových zbraní a systémů z minulosti a současnosti, představení některých výzkumných projektů zaměřujících se na umělou inteligenci a mnoho dalšího. Hlavní linkou knihy je úvaha, zda je možné a rozumné dát uměle inteligenci více volnosti v rozhodování, případně kolik, a jaký by to mělo vliv v případě zbraní. Autor toto téma rozebírá z pohledu technologického, etického, právního i morálního.
Podle mě určitě kniha stojí za přečtení.
Kniha je rozdělena na kapitoly, z nichž každá stručně popisuje příběh nějakého zbraňového systému, nebo jednotky. V každé je taktéž popsán životní příběh nějaké ústřední postavy spojené s daným systémem, nebo jednotkou.
Zajímavým a poutavým způsobem dává nahlédnout do fungování izraelské armády, jejího výcviku, vztahů mezi důstojníky a vojáky a hlavně propojení armády s firmami zabývajícími se vývojem zbraní, techniky a softwaru.
Jedná se o takový výčet superlativů izraelské armády, ale i tak si myslím, že stojí za přečtení.
Velmi zajímavá kniha psaná z pohledu velitele tankové brigády během války v roce 1973 na Golanských výšinách. Popisuje jak těžké je velet svému tanků a zároveň koordinovat pohyb dalších jednotek, starat se o své podřízené jako přítel, ale zároveň být velitelem.
Minus dávám za chybějící mapovou přílohu, takže při popisu postupu a bojů čtenář neví, o čem je řeč.
Ale přesto pokud hledáte knihu, kterou napsal skutečný účastník bojů, tak je toto určitě dobrá volba.
Souhlasím s předchozím komentářem. Kniha velice detailně popisuje boje nejprve na syrské frontě (Golanské výšiny) a poté na egyptské (Suezský průplav a Sinaj). Při čtení se člověk těžko ubrání dojmu, že při Izraeli tehdy stáli všichni svatí a že izraelský voják je schopen i nemožného.
Bonusem je kritické zhodnocení všech kroků na straně jak Izraele tak arabských států.
Malé minus bych dal za trochu chaotický popis bojů a slabou mapovou přílohu.
Jinak nezbývá než knihu doporučit.
Kniha stručně popisuje nasazení tanků od 1. svět války po Pouštní bouři. Většina je věnována 2. světové.
Mínus bych dal ze občasné chyby v označení tanků a chyby způsobení zřejmě překladem, které způsobují nesmyslnost některých vět.
Pro základní seznámení dobré, ale čekal jsem podrobnější rozbor tankových bitev a taktiky.
zajímavá kniha o amerických mechanizovaných jednotkách (kavalerie) v devadesátých letech. Stručná historie techniky a zbraní, rozhovory se dvěma účastníky Pouštní bouře a na konec autorova fantazie o hypotetických válkách v Koreji (v roce 1997) a v Africe (v roce 1999). Kniha není nějak náročná na pochopení.
Malé mínus bych dal za přílišné nadržování USA.
Velmi zajímavá kniha, která až vyčerpávajícím způsobem pojednává o okolnostech, které vedly ke znárodnění Suezského průplavu a následné vojenské akci. Kniha se zabývá spíše politicko-diplomatickou rovinou než přímo invazí.
Z mého pohledu je kniha poměrně složitá na pochopení, pokud nemá čtenář vědomosti z politologie, diplomacie, politiky USA a Vel. Británie a obecně o dění na blízkém (středním) východě. Proto jen 4 hvězdy.