Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Úžasný příběh, který nám předkládá utopii lidského rodu. Na jedné straně je zákeřná nemoc, která si nevybírá mezi chudými a bohatými, a na druhé chtivost po moci a ovládání druhých. Co pak může zmoct prostý lékař, který sice objevil lék, který by mohl vyléčit celé lidstvo, ale jsou tu důležitější věci, jako třeba začít válku dřív, než ji začne někdo jiný.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Příběhem kniha fanoušky sci-fi asi moc neohromí. Přiznejme si, o robotech jsme už toho četli... Přesto bylo velice příjemné přečíst si "praromán" (v tomto případě hru, což knize přidalo na zajímavosti) o robotech. Zápletka je jednoduchá. Člověk vytvořil dokonalého umělého člověka, začal ho masově vyrábět, což s sebou přinášelo společenské problémy. A nakonec se vynález obrátil proti svému tvůrci.

Únik Únik Kristine Kathryn Rusch

Tento příběh je z těch lepších, kdy autor má promyšlenou dějovou linku (a ne jednu), která postupně čtenáři odhaluje další a další informace. Příběh se dělí na tři hlavní linie. V první jsou B'lanna, Neelix a Kim vrženi proti své vůli do vzdálené minulosti a vystaveni smrtelnému nebezpečí, v druhé se je Janewayová snaží dostat zpátky (nejméně zajímavá, přesto nezbytná), a třetí nám přibližuje svět "cestovatelů časem" a jejich pravidel. Výsledek nepůsobí nijak zmateně, každá linie se plynule posouvá vpřed, až se na konci všechny spojí a vyústí v rozuzlení.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Mloci jsou zatím nejlepší knížka, která se mi od Čapka dostala do ruky. I když není nijak zvlášť akční, stále se něco děje, i když autor zrovna popisuje názory jednotlivých vlád. Zpočátku jsem se obávala toho, že kniha byla napsána před osmdesáti lety a v dnešní době už nemá čtenáři moc co říct. Ve skutečnosti je to naopak. I takto stará kniha je úžasným odrazem společnosti a troufám si říct, že i té dnešní. Za těch osm desítek let se zas tak nic nezměnilo. I dnes máme skupiny lidí (mladších), kteří jdou slepě za tím, co je moderní, jiné (starší), kteří jsou konzervativnější a novotám nerozumí. A především lidskou chamtivost, kdy jsou určití lidé ochotni prodat půdu pod nohama, dokud má ještě nějakou cenu a dá se na ní vydělat. Na konci knihy autor sice nad lidskou společností hůl vyloženě neláme, dává jí šanci přežít, ale za jakou cenu?

18.04.2014 5 z 5

Lucky Starr a velké slunce Merkuru Lucky Starr a velké slunce Merkuru Isaac Asimov

Ocitáme se na další planetě naší sluneční soustavy, tentokrát na Merkuru. Opět tu je problém, který je potřeba vyřešit, a Lucky a Čára se vrhají do rozuzlovávání "složitých" intrik. Samozřejmě pachatele po strastiplných útrapách dopadnou. Pozitivně na tomto příběhu hodnotím to, že tentokrát všechno nevyřešil "přechytralý" Lucky Starr, ale i Čára přispěl, a nebyl tu pouze druhý do počtu, jako v předchozích dílech.

18.04.2014 4 z 5

Ta obludná síla Ta obludná síla C. S. Lewis (p)

Třetí díl je mnohem lepší než druhý. Je lépe vyprávěný, má srozumitelný příběh a především není tak strašně prvoplánovitě nábožensky založený. Stále tu je základní boj dobra proto zlu, kdy dobro samozřejmě vítězí. Odkazů na bibli je tu podstatně méně oproti dvojce. Příběh je vyprávěn z pohledů dvou hlavních postav, přičemž jedna stojí na straně dobra a ta druhá musí od té zlé dokopýtat a patřičně prozřít.

11.03.2014 3 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Tento typ literatury nevyhledávám, proto mě ke čtení přivedl až film, který mě překvapil především myšlenkou (i když ne originální) a tím, že krev necákala na každém rohu. Nejvíc si na filmu cením, že se téměř věrně držel předlohy. Po knize jsem sáhla v originále. Kniha je psaná jasným, relativně jednodušším stylem (je to přeci jen pro mladší čtenáře). Ve slovní zásobě můžou občas dělat problém názvy zvířat a rostlin, které se v „našem“ světě nevyskytují. Styl vyprávění je velice přímočarý, autorka se nezdržuje žádným sáhodlouhým popisem, prostě předkládá fakta a čtenář se je dovídá očima hlavní hrdinky, což celému příběhu dodává na skutečnosti. Děj je předvídatelný, ale s tím se musí počítat, když má série ještě další dva díly:-)

03.02.2014 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Od druhé knihy jsem čekala podobný scénář jako u první, protože nějakým spoilerům jsem prostě neunikla, a že se Katniss vrací do arény, jsem věděla předem. Proto jsem se obávala, aby autorka podruhé nedojila stejnou krávu. Naštěstí ne. Většina knihy se věnuje tomu, co předcházelo, než se hlavní hrdinové vrátili do arény smrti. V tomto díle se dovíme více z prostředí Panem a pomalu začíná být jasné, co bude hlavním námětem závěrečného dílu. To trochu ruší zážitek z boje z arény, protože je jasné, že se s Katniss počítá dál. Naštěstí se autorka vyvarovala opakování a konec Quarter Quellu je nečekaný jak pro Kapitol, tak pro čtenáře. A ano, třetí díl vpodstatě hned navazuje, takže jediné, co příběh přetrhává, je pokračování příště...

03.02.2014 4 z 5

Velmistři SF 2 Velmistři SF 2 Frederik George Pohl Jr.

Kniha obsahuje velice kvalitní výběr nejen autorů, ale i jejich děl. Málo která povídka je nezajímavá nebo nudná. Frederikovi Pohlovi se podařilo každého z velmistrů představit krátkým popisem a charakterizovat ho výběrem pěti zdařilými povídkami. Jediný, kdo mi do výběru neseděl, byla Andre Norton, jejiž povídky byly sice napsány zajímavým neotřelým způsobem, ale do sci-fi měly velice daleko.

18.01.2014 4 z 5

101 sci-fi filmů, které musíte vidět, než umřete 101 sci-fi filmů, které musíte vidět, než umřete Steven Jay Schneider

Toto je knížka, která každého sci-fistu zaujme na první pohled. Je to v podstatě taková malá encyklopedie sci-fi filmů vydaných od roku 1902!, tj. od prvopočátku filmu jako takového. Po zběžném prolistování jsem zjistila, že zhlédnutou mám asi třetinu obsahu, přičemž poměrně značná část mainstreamu chybí. Je to na škodu? Těžko říct. Je to výběr filmů určité skupiny lidí (a je poměrně znát, že to vybírali lidi primárně zaměření na horory) a každý jiný by určitě přidal tucet dalších filmů, které on považuje za stěžení. Dá se to otočit v plus, protože je tu tím pádem spousta filmů, o který jsem ani nikdy neslyšela a aspoň teď nemám problém s přemýšlením "tak jakýpak film si stáhnu dneska".

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

A je tu závěr, na který se každý (tedy ten, kdo přečetl předchozí díly) těší, protože už název napovídá, že se konečně dočkáme toho, co nás slibovaly díly předtím. Děj nemá smysl moc popisovat, protože závěrečný díl série jde v podstatě z bitvy do bitvy. Nic moc okolo se neděje. A ano, přeci jen je to pohádka, takže jestli zvítězí dobro nad zlem nebo ne, je patrně jasné od začátku. To však ničemu vůbec nevadí a čtenářovi nebrání užít si poslední stránky tohoto poměrně rozsáhlého dobrodružství.

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Čtvrtý díl byl pro mě z celé série asi nejslabší. Sice stále hodnotím 80%, protože styl vyprávění je stále stejný, jen se hlavní hrdinové přesunuli zase nějak jinam. Tentokrát do podzemního labyrintu, který by mohl hrát velkou roli v závěrečné bitvě. Setkáváme se tu s další významnou postavou řeckých dějin, která i v tomto velice volně převyprávěném příběhu bude mít vliv na běh "novodobých" dějin. Na této knížce mi asi nejvíc vadilo zkratkovité pobíhání z místa na místo, protože chvíli jsme byli zde a za chvíli zas někde jinde a za půlkou knihy mi ta místa pomalu začínala splývat.

Příchod noci Příchod noci Isaac Asimov

Knížky, které mají na obálce dva autory, mě nikdy moc nelákají, ale ve chvíli kdy se tam sejdou tyto dvě jména, je to něco jiného. Skvělá povídka od Asimova rozpracovaná Silverbergem, tam je poměrně vysoká šance, že čtení nebude ztráta času. Kdo četl povídku, v podstatě už ví, kolem čeho se děj točí. Proto skutečným plusem této knihy je vylíčení postav, jejich vlastností a schopností, které jim pomohou proplout předem daným dějem. Tempo knížky je nastavené od začátku do konce, občas trochu zakolísá, ale po pár stránkách se opět vrací a čtenářovi nedává moc prostoru se nudit. V závěru si autor s čtenářem pohrává do poslední stránky a spíš naznačuje, než směřuje, jak to vlastně dopadne.

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

Třetí díl přivádí na scénu další zajímavou postavu, kolem které se točí děj, protože je Percyho potenciální konkurence. Opět tu máme výpravu za určitým cílem, ne všichni se z ní vrátí, každý má nějakou tu svoji postranní epizodku, ze které se dovídáme něco nového o daném člověku. Série už má zajetý způsob vyprávění, který se ani ve třetím díle nemění, takže komu se knihy dobře četly až doteď, nebude mít s dalším dílem problém. A opět je tu šance dovědět se "něco nového" o řeckých dějinách.

04.12.2013 4 z 5

Teorie strun 1– Koheze Teorie strun 1– Koheze Jeffrey Lang

Sérii jsem začala číst od druhého dílu, který se mi velice líbil navzdory tomu, že jsem si některé věci kvůli neznalosti jedničky musela domýšlet. Po čase se mi do ruky dostal první díl, ale ten byl spíš zklamáním. Vycházela jsem z úrovně druhého dílu a moje očekávání byla příliš vysoko. Přesto kniha to špatná není. Má logický příběh, který si drží tempo a spád vyprávění, postavy se chovají tak, jak mají, autor se drží zažitého schématu světa Voyageru. Do popředí se dostávají B'Elanna a Sedmá, což je zajímavá dvojice na podrobnější "zkoumání". Přesto události mi připadaly snadno předvídatelné a jakoby se celý příběh odehrával podle zajetého schematu a nehodlal vybočit ani na chvíli a čtenáře překvapit.

04.12.2013 3 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Druhý díl se velice věrně drží zajetého schématu vyprávění z jedničky. Je to dobře, nebo špatně? Těžko říct. Komu drhlo čtení jedničky, dvojku by asi ani neměl otevírat. Komu se ale naopak první díl líbil, najde si své i ve dvojce. Máme tu nový příběh (čti vykrádáme další část řeckých bájí) a známá parta plus jeden se vydává na další dobrodružství, tentokrát do oblasti Bermudského trojúhelníku. Protože se to celé odehrává na vodě, je jasné, že Poseidonův syn bude mít hlavní slovo. V závěru nás nečeká žádná super bitva či honička, zato si poměrně zdatně našlápneme do děje dalšího dílu.

13.11.2013 4 z 5

Lucky Starr a oceány Venuše Lucky Starr a oceány Venuše Isaac Asimov

Kvalitou zpracování dosahuje třetí díl na nastavenou laťku, takže čte se to dobře, má to spád, nejsou tu logické chyby atd. Výtku mám k samotnému rozuzlení knihy. Že za všechno můžou nějaké žáby (i když jsou z Venuše) mi přišlo už moc přitažené za vlasy, čímž se pro mě příběh stal neuvěřitelným a tak nějak to zkazilo jinak dobře sepsaný běh událostí.

31.10.2013 4 z 5

Autor! Autor! Autor! Autor! Isaac Asimov

V knize se nacházejí spíše nadprůměrné povídky. Pouze asi dvě mě svým námětem ani zpracováním nezaujaly. Vesměs všechny povídky si najdou své čtenáře, protože výběr témat je poměrně různorodý, i když na roboty se tu nějak zapomnělo:-)

05.10.2013 4 z 5

Lucky Starr a piráti z asteroidů Lucky Starr a piráti z asteroidů Isaac Asimov

Kniha je rozhodně o fous lepší než jednička. S hlavními postavami se už známe a těch nových není zas tak moc, aby se s nim zdržoval děj. Příběh je poměrně jasný a jednoduchý, proto se dějově neskáče z místa na místo, ale stále se drží rozjeté linky a nepuouští se jí až do konce.

05.10.2013 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Myšlenka knihy je svým způsobem originální. Ale pouze tím, že předtím nikdo neslátal tolik různých věcí do kupy. Tím pádem se dá donekonečna debatovat nad tím, co všechno Riordan vykradl. Výsledek byl takový, že mi ani nevadilo, že ta a ta myšlenka už byla tam a tam. Řecká mytologie převedená do moderní společnosti na mě chvilkami působila až směšně (viz. když se dovídáme, že i Hitler byl polobůh). Přesto ve výsledku se mi Percy Jackson líbil. Mělo to hlavu a patu (i když občas přitaženou za vlasy), pořád se něco dělo a příběh ani postavy nikde nedrhly. Čte se to velice dobře v originále, protože je to psané jasnou angličtinou srozumitelnou mladým čtenářům.
Co se týče filmového zpracovaní, je to jen vykradený základní příběh knihy, přičemž se filmaři nadále řídili pravidly Hollywoodu, nikoliv předlohy.

26.09.2013 4 z 5