prof.chrobak komentáře u knih
Každá doba má své úchylky, i ta naše. A měla ho i doba úpadku habsburské monarchie a vilémovského Německa. Bolestný vstup Německa do moderní doby vyvolal mnoho protichůdných emocí. Převládalo vzrušení a úzkost z "rozčarování světa", protože Němci si uvědomili, že triumf vědy a rozumu učinil národ materiálně mocným, zatímco duchovně ho ožebračil. Na konci devatenáctého a na začátku dvacátého století mnoho Němců, kteří toužili znovu okouzlit svůj svět, reagovalo tím, že se obrátilo k různým paranormálním vírám a praktikám – včetně teosofie, astrologie, psychického výzkumu, grafologie, proutkaření a léčení duchů. Německé okultní hnutí nebylo pouhým okrajovým fenoménem, ale mělo skutečně národní zastoupení, které zahrnovalo stovky klubů, podniků, institutů a vydavatelů, kteří poskytovali a konzumovali okultní zboží a služby.
Nejlepší trik se ďáblovi povedl, když přesvědčil svět, že neexistuje.
V této detektivce nás autor Van Dine zavádí mezi znalce a sběratele vzácného starožitného čínského porcelánu. Záhada fingované sebevraždy v místnosti za zevnitř zavřenými dveřmi je jen jednou z mnoha hádanek, kterou musí tentokrát přemýšlivý amatér a nadšenec Philo Vance rozlousknout, samozřejmě ve spolupráci se státním návladním F. X. Markhamem a seržantem Heathem. Případ se až do poslední chvíle jeví nejasným a vražd a napadení přibývá. Podaří se ve spleti lží a vytáček zaujatých svědků, z nich každý má motiv a ne zcela čisté svědomí, vymotat a sestavit průběh událostí, najít důkazy a odhalit zločince? Kniha patří do první šestice autorových detektivek a je kritiky řazena mezi ty lepší díla.
Norbert Frýd se nedávno vrátil z čtyřletého pobytu v Mexiku.
Procestoval města a vesnice, pralesy a horstva. Viděl Indiány bojovat o snesitelnější život, sledoval bouře a stávky dělníků, nahlédl do chat a do hrnců nad ohništi, pozoroval lidi při práci a úděl snědých žen a okatých dětí. Ale všímal si také boháčů, kteří měni krásnou a bohatou zem v bídnou a vydrancovanou kolonii. Hledal v dějinách i v dnešním hospodářském životě klíč k americké politice, ukázal na chapadla wallstreetského fašismu a hollywoodské pakultury.
Prohlédl jejich nenávistným útokem proti národně osvobozeneckému a sociálnímu hnuti pokrokových Mexičanů. Tak jako se za zdánlivě rozmarným názvem „Mexiko je v Americe" objeví brzy vážný záměr autorův, tak je i každé slovo jeho knihy, zdánlivě lehce a zábavně vyřčené, ve skutečnosti prosáklé hlubokou a důkladnou zkušeností. Norbert Frýd, jak vědí také posluchači našeho rozhlasu - je dobrý vypravěč a vtipný průvodce. Cesta, na niž nás tentokrát bere s sebou, vede k samému jádru problémů Latinské Ameriky. Život utlačovaných milionů, jejich zápas o větší krajíc chleba a o mír mezi národy je tu vylíčen srozumitelně, napínavě a s velkou láskou k prostému lidu.
- anotace z přebalu -
Vyčerpávající a pro chovatele a nimrody nepostradatelné.
Velmi zajímavá a čtivě napsaná historie pražského rabinátu a představení jeho vůdčích osobností v průběhu dějin. Odhaluje nám tajemný, do sebe uzavřený svět židovské náboženské obce a jeho význačné postavy, ale i myšlenkové proudy a cizí vlivy, které ovlivňovaly v jednotlivých staletích vývoj židovské teologie i mystiky. Ukazuje však také názorové střety a spory mezi jednotlivými učenci a nesváry mezi jejich přívrženci a odpůrci, které měly přímý i nepřímý dopad na to, kdo se stával vrchním představitelem pražské židovské komunity.
Detektivní případ z prostředí kasina a světa hazardu. Nalezneme zde podobné prvky jako v románech Vyvraždění rodiny Greenů i Dračí stopa - despotická matka která se snaží řídit a ovlivňovat celou rodinu, v jejímž nezdravém ovzduší se odehrává drama, poněkud extravagantní a marnotratní potomci a záhadný způsob vražd. Jistě by se daly najít i další styčné body, ale to je právě to, co mě na van Dineových detektivkách baví. Atmosféra New Yorku dvacátých let 20. století, nablýskané prostředí společenské smetánky, která utrácí peníze, ke kterým přišla bez vlastního úsilí, svět bohatých rodin, které ztrácejí svůj lesk ve světle odhalení amatérským pátračem Philo Vancem, který zdánlivě jen pomáhá svému příteli, státnímu návladnímu F.X. Markhamovi, ale ve skutečnosti udává směr celému vyšetřování. Prostě detektivní klasika. Některému čtenáři možná může vadit poněkud archaický jazyk, neboť van Dinovy knihy u nás až na několik výjimek vycházely bezmála před staletím, ale přes to se dá přenést, naopak to čtenáře přibližuje době, ve které se odehrávaly. Spíš mi vadí, že některá díla tohoto autora zatím ještě nebyly do češtiny přeloženy a u nás ani nevyšly.
Kniha je v podstatě beletristické zpracování reálných historických skutečností. Raději bych si na toto téma přečetl nějakou literaturu faktu, protože v románu je vždy otázka určité dávky fikce autora. A to na rozdíl od mnoha ostatních čtenářů, (jak vyplývá z jejich komentářů): řada z nich očekávala spíše něco jako strašidelný příběh s tajemstvím a překvapivým rozuzlením. A tak tato kniha nemůže plně uspokojit ani příznivce mysteriózních příběhů, ale ani mě, který bych si na toto téma rád přečetl historiograficky fundovanou studii. Na druhou stranu, jako oddychová četba na zajímavé téma na dva podzimní večery se to dá.
Myslím že lze ocenit, jak autorka dává do souvislosti dobové jevy, které přispěly k rozšíření spiritismu, jako bylo postavení žen ve viktoriánské společnosti, a také poukázání na podobné dobové fenomény, jako byla například fascinace anomáliemi lidského těla, frenologie, mesmerismus, hrůza z předčasných pohřbů, pořizování daugerotypií mrtvých společně s živými, uchovávání a vystavování jejich vlasů, svršků, a podobně. Nám spousta věcí z té doby připadá morbidní, ale kdo ví, co by si tehdejší lidé mysleli o dnešní době, kdy smrt vytěsňujeme z našeho života jako něco nevhodného, umírající odkládáme do LDN, a kdy většina pohřbů je bez obřadu, a na své mrtvé si řada lidí vzpomene tak jedenkrát v roce na svátek všech svatých, a i ten je zatlačován do pozadí módnějším helloweenem.
Naproti tomu mi ale připadá příliš zjednodušující celé spiritistické hnutí označovat jako vynález sester Foxových, i když se to tak často prezentuje. Vznik a rozšíření spiritismu jako společenského jevu mi připadá svým způsobem zajímavý a to i v našem českém kontextu. Ostatně, nezapomínejme, že i tak velký duch, jakým byl Arthur Conan Doyle, byl zapáleným spiritualistou!
Kosmogonie je přírodní nauka zabývající se vědecky podloženými teoriemi vzniku nebeských těles, například planet. Tato kniha sleduje vývoj těchto teorií zhruba do 40. let 20. století. Z hlediska zájmu o tento vývoj může být kniha zajímavá i dnes, po více jak 70. letech od svého vydání v češtině. Ovšem jen pokud se týká samotných hypotéz a popisu jejich podstaty. Tato oblast tvoří jádro a podstatnou část knihy. Ale celou knihou prostupuje i ideologie a propagace marxistického světonázoru. Autor byl však nejen exaktním přírodovědcem, ale i filosofem. A nejen to. Paul Laberenne byl odborářem a komunistickým aktivistou. Psal knihy o marxismu, například "Ve světle marxismu", "Karl Marx a moderní myšlení", atd.. Ve třicátých letech spolupracoval s mnoha marxistickými a komunistickými intelektuály, byl členem Vědecké komise Kruhu Nového Ruska (CS CRN). Již v anotaci čteme kritiku badatelů v "kapitalistických zemích" a "klamy idealistických vědců". A tak to pokračuje. Následuje chvála Marxova a Leninova materialismu (hned na str. 11). Na dalších straně už je citován i Engels a vyzdvihována správnost sovětské vědy. Jak je uvedeno v předmluvě "Laberénne ukazuje také, jak vědec používá při své práci marx-leninismu, aby nesešel se správné cesty". Taková to byla doba.
Toto byla první kniha od autora S.S. Van Dine o fiktivním detektivovi jménem Philo Vance, která se mi dostala do ruky (v audio podobě). Líbí se mi prostředí New Yorku dvacátých let minulého století, prostředí společenské smetánky, snobů a dandyů ve fracích a jejich životů, které skrývají všelijaké záhady. Detektivka obsahuje mysteriózní prvky, rozlehlý starý dům, ve kterém někdo postupně vraždí jednotlivé členy podivínské bohaté rodiny. Prací zavalený a občas trochu nevrlý státní návladní Markham využívá přátelství s nesmírně inteligentním a trochu znuděným znalcem umění a lidské duše Philem Vancem, aby mu pomohl osvětlit temná zákoutí složitého případu sériových vražd v jedné staré newyorské rodině. Je to rodina Greenů, kterou její předkové dovedli ne zcela jasnými cestami k bohatství, aby jejich děti mohly žít své promarněné životy na večírcích a různých zábavách, dokud se nezačne odehrávat drama vražd jednotlivých členů rodiny. Díky této knize jsem si postupně začal číst i další knihy S.S. van Dina a ten se tak stal se jedním z mých nejoblíbenějších detektivních autorů.
První v sérii detektivních románů spisovatele S.S. Van Dine o fiktivním detektivovi jménem Philo Vance. Zde se objevily postavy, které se pak pravidelně objevovaly i v dalších románech - například státní návladní Markham, seržant Heath, detektivové Snitkin a Hennessey, doktor Doremus, a samozřejmě vypravěč, van Dine, který zde vystupuje jako právní zástupce ústřední postavy - znalce umění, lidské psychologie a tak trochu bohéma s pronikavým úsudkem - Phila Vance. Ačkoliv jde o první dílo v sérii, mě se dostalo do ruky až jako v pořadí čtvrtá kniha S.S. van Dina, a možná to bylo dobře, protože každý autor má dobrá a lepší díla. Je pravdou, že román nemá takový spád jako například Vyvraždění rodiny Greenů, ale i tak je to dobrá detektivka. Skutečnost, že není až tak akční a docela dlouho napíná čtenáře s překvapivým rozuzlením případu, bych nepovažoval za negativum. Vyplývá to ostatně z charakteristiky Phila Vance - jeho postupy se v mnohém liší od oficiálních postupů policie, a právě to mu umožňuje rozlousknout ty nejsložitější případy, kde právě profesionálním detektivům dávají zabrat. V případu se objevuje několik stop a indicií, které však nevedou k pravému vrahovi a i když se policii zdá už vše být jasné, je tu stále ten přemýšlivý Philo, který varuje před unáhleným řešením a tak trochu tím napíná trpělivost ostatních, (a možná tak trochu i některých čtenářů). Každopádně kdo má rád detektivky tohoto typu a zvláště od van Dina, s touto knihou neudělá chybu, i když je pravdou, že s postupem času se další knihy tohto autora vybrušovaly k stále lepšímu stylu.
Sedmý v sérii detektivních románů spisovatele S.S. Van Dine o fiktivním detektivovi jménem Philo Vance. Dokonce i v roce 1933 v New Yorku bylo Stammovo sídlo anomálií - panství v Inwoodu obklopené lesy. Jedné horké noci si jdou členové domácí párty zaplavat. Mladý muž se ponoří do bazénu - a zmizí. Stará paní Stammová je psychicky narušená, ale její opakovaná tvrzení, že v bazénu žije drak a je zodpovědný za smrt mladého muže, ostře rezonuje s ostatními v domě. Atmosférou narušuje i obvykle netečná policie. Pouze Philo Vance, přes všechny své řeči o dracích, je schopen proniknout do srdce tajemství.
Kniha se zabývá zajímavými tématy z oblasti historie, jejích interpretací a dezinterpretací, a psychologického působení na masy a to od starověku, přes osvícenectví, druhou světovou válku až po období studené války. Kniha vyšla v 70. letech a autorem je sovětský autor, což určitě lecos napoví o objektivitě této knihy. V dnešní době hybridních válek, propagandy šířené přes sociální sítě, zástupů samozvaných vykladačů dějin a novodobých dezinformátorů by se jistě našlo pár námětů pro další kapitoly, které by se daly k této knize přidat. Jde o to "nezbaštit vše i s navijájem", ale nad prezentovanými tezemi popřemýšlet a případně je použít jako zdroj pro další osvětlení určité problematiky např. další četbou a konfrontací s jinými zdroji. Problémem zůstává vždy to, v jaké době taková kniha vyjde, z jakého tábora autor pochází, co mohl a co musel napsat, a co si skutečně myslí, a jaké je jeho přesvědčení, případně do jaké míry je indoktrinován nějakou ideologií. Dějiny a jejich smysl se dají ohýbat jak kdo potřebuje, toho jsme byli svědky už dříve a asi to nebude nikdy jiné. Jde jen o to, do jaké míry lze určitá tvrzení podložit pravdivými fakty a nakolik tato fakta smí být publikována a nakolik je možné vést svobodnou kritickou diskuzi. Inteligentní člověk by neměl všemu, co si přečte (byť od různých "odborníků") bez výhrad věřit a bezmyšlenkovitě to papouškovat, ale měl by se snažit vždy udělat si svůj vlastní úsudek na základě více zdrojů a zdravého selského rozumu. Jedině tak se dá předcházet fanatismu a zaslepenosti, které (jak historická zkušenost ukazuje), nakonec vždy vedou k totalitě.
Kdo by nechtěl mít štěstí v lásce a získat ideálního partnera? Určitě kde kdo. Takže se dá předpokládat velká cílová skupina potencinálních kupců. Umění dát knize správný název je základem prodejního úspěchu. Autor nebo autorka si tak vylepší rozpočet a v ideálním případě může i zbohatnout. Mě osobně jen trochu zmátlo, že ve vydavatelství Grada dřív vycházely pouze odborné a seriózní tituly. Inu, časy se mění ...
Charlotte byla milující manželkou, takže nikdy nedopustila, aby se její manžel Joseph dozvěděl o jejích ustavičných nevěrách. Už tento krátký popis svědčí o tom, že dnes může psát a vydávat knížky každý, kdo se naučil v první třídě abecedu. Škoda stromů, kterých padlo na tolik papíru. Kdyby z nich vyrobili raději papír toaletní, byl by aspoň k něčemu užitečný.
Tuto knihu nelze označit za literaturu faktu jako spíše za ideologicky motivovanou interpretaci (nebo spíš dezinterpretaci) skutečných událostí. Psala se mrazivá padesátá léta a komunisté si upevňovali svou moc prostřednictvím vykonstruovaných procesů a státní bezpečnosti, která rozehrávala množství tajných dezinformačních akcí. Cílem babického případu byla snaha vynutit kolektivizaci podle sovětského vzoru a zlikvidovat soukromé zemědělce. Současně byl případ zneužit i proti katolické církvi, která komunistům překážela stejně tak jako soukromí rolníci. Členové komunistické strany a příslušníci komunistických bezpečnostních složek jsou zde glorfikováni, zatímco obyčejní lidé, kteří si pouze nechtěli nechat ukrást po generace obdělávaná pole, jsou označováni za kulaky a dehonestováni. Katoličtí kněží jsou vydáváni za spojence nepřátelských sil západních diverzních centrál usilujících o rozvrácení republiky. Ve skutečnosti se jednalo o akt státního teroru proti nevinným lidem za pomoci provokatérů. Kniha se snaží působit dokumentačním stylem a proto obsahuje i řadu fotografií, avšak je zřejmé, že v této brožuře, vydané v době totality, nemohla být vyjevena pravdivá podstata událostí. Vše je překrouceno podobně jako v jednom z dílů seriálu "30 případů majora Zemana" s názvem "Vrah se skrývá v poli". Teprve po roce 1989 bylo možno odhalit skutečné pozadí babických událostí. Jestliže bychom chtěli titul označit za dokument, pak jenom v tom smyslu, že ve srovnání s historickými fakty dokumentuje způsob, jakým se tu přes 40 lhalo. Skutečným mementem babického případu však zůstavá krev nevinných, odsouzených v nespravedlivých procesech a umučených v komunistických věznicích. Autor tohoto lživého díla publikuje dodnes.
Je to fikce s prvky reality, což je kombinace, která je v poslední době populární a rovněž se dobře prodává (viz např. z poslední doby kniha Listopád), takovéto hraní na "coby kdyby". A že tento žánr autor skvěle ovládá, to dokázal už v slavné knize Otčina. V podstatě vzít reálné prostředí a určitou situaci ať již z minulosti nebo současnosti a děj vystavět na možném dalším vývoji, který sice reálně nikdy nenastal, ale teoreticky mohl. Postavy kardinálů jsou sice vymyšlené, ale v některých nelze přehlédnout předobraz skutečných osob, a zdaleka nejde jen o schémata typu tradicionalista vs. progresivista, nebo pravověrný vs. nepravověrný (zednář, ekumenik, heretik - dosadit lze mnohé), popřípadě rodilý Ital vs. zástupce z Jižní Ameriky nebo odkudkoliv. Je vidět, že autor musel načerpat hodně informací a znalostí z prosředí Vatikánu, takže čtenář po přečtení knihy má silný pocit pravděpodobnosti (takhle nějak by to asi mohlo být). Asi jen někdo, kdo v těchto kruzích dlouho žije a důvěrně to prostředí zná, by mohl zodpovědně říct, kde to autor případně přeťápl. Zkrátka netradiční sci-fi, velmi čtivé a napínavé, s překvapivými zvraty. Přečteno za dva večery. Bohužel zážitek z četby degraduje spousta překlepů. Koho tato problematika zajímá na seriózní bázi, tomu mohu doporučit knihu historika církevních dějin - autora Huberta Wolfa, a jeho knihu Konkláve, vyšlo i jako audiokniha. Ta čtenáře nebo posluchače zasvětí do skutečné podoby papežské volby.