simon5229 simon5229 komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Celkom by ma zaujímalo, ako niekto môže veriť, alebo si myslieť že postava Igora bola skutočná... Čo ale dokazuje Karikovo remeslo :) Knihu som dal na jednočítanie, teda na mňa posobila silnejšie keďže išlo o ucelené neprerušené rozprávanie, ako taká dlhšia poviedka. Igor bol arogantný, a v zásade až antihrdina, to ho ale robí uveriteľnejším, ostatné postavy skôr zosobňovali stereotypy, ale každý sa stretol zo zarytím konšpirátorom, alebo absolútnym skeptikom. Vulgárnosť mi nevadila, zas toľko jej tam nebolo, a takisto dodávala na uveriteľnosti. (Schválne, v bare v piatok večer toho započujete toľko, že by to vydalo na dve knihy).
Karika na to išiel štýlom Lovecrafta, strach v knihe nemá konkrétnu podobu, ani pomenovanie, a to najdesivejšie sa odohráva práve v hlavách hlavných postáv. Dovolím si parafrázu: "V kozmickej hrôze sa bojíme vecí, ktoré sú natoľko vzdialené ľudskému chápaniu, že na ne jednoducho nemáme ako reagovať. Kozmická hrôza je vedomie, že realita sa zrútila ako domček z karát."

13.03.2019