Simuše Simuše komentáře u knih

Devatenáct set osmdesát čtyři / Nineteen Eighty-Four Devatenáct set osmdesát čtyři / Nineteen Eighty-Four George Orwell (p)

Děsivě pravdivá, nadčasová a stále aktuální.... Postrach a strašák všech totalitních režimů, které tak dokonale odkrývá.

19.02.2013 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Na knížce není ani tak důležitý děj, jako to co si z ní odnesete... A ze Sophiiny volby sem si odnesla mnohé, jako asi každý kdo ji četl a nemá srdce z kamene... Určitě se k ní ještě vrátím.

19.02.2013 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Asi už holt nepatřím do té generace, která dokáže tuhle knížku správně ocenit. Očekávání bylo veliké, vždyť je to jedna z knížek, která dokázala ovlivnit tisíce lidí, kteří si prostě jednoho dne sebrali svých pět švetek a vyrazili "na cestu". Ale po celou dobu mi to jejich cestování přišlo tak nereálný, že sem nad knížku jen pochybovačně kroutila hlavou. Bylo by asi zajímavé ocitnout se alespoň na chvilku v kůži Deana Moriartyho. Jiný nez otevřený konec by se mi v tomhle případě ani nehodil.

19.02.2013 3 z 5

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Z Bídníků sem byla během čtení trochu rozpačitá. Čtu o nich ve směs jen slova chvály, ale i přes to, že jsem podle mě dost dobrý čtenář, sem nad nimi strávila půl roku, než sem se dokopala k tomu je dočíst. A to byl zatím jen první svazek. Některé pasáže sem téměř hltala, jako například cestu Jeana Valjeana do Arassu, kde se po napínavém balancování a ranách osudu dozná a je zatčen. Naopak při popisných částech sem trpěla, výpis francouzských pojmů je úplně to nejhorší. Některé kapitoly se úplně odklání od hlavní dějové linky. I přes to sem nepřeskočila ani řádku, zatnula sem zuby a po delší pauze sem četla dál.
Bídníci mají úžasně silný, propojený a pravdivý příběh, z kterého si můžeme vzít příklad všichni. Smekám klobouk nad Hugovým smyslem pro detail a propracovaností díla. S odstupem času se čím dál tím víc těším na druhou část, věřím, že mě nezklame.

19.07.2012 4 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Ke této knížce sem se dostala díky škole, měla sem na Sluhu dvou pánů referát. Už dřív sem viděla divadelní zpracování s Donulitem, kterej - ač se ve hře trochu chová jako by to byla one man show - je naprosto perfektní. Líbí se mi Truffaldinův humor, jak neuvěřitelně elegantně kličkuje mezi rizikem, že se přijde na to, že slouží dvěma pánům najednou. O to překvapivější je způsob odhalení na konci hry. Krásně se to čte. Doporučuju!

19.07.2012 4 z 5