sola_lupa sola_lupa komentáře u knih

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

První díl mě kdysi skoro odradil, ale vzala jsem celou sérii na milost. Další díly jsou totiž lepší a lepší a také je v nich čím dál tím víc akce.
S čím se ale nesmířím, je, jak vypadají všechny ty příšerky v jednotlivých dílech, jsou to takové kombinace, že si je člověk nedokáže představit. Ale co by člověk chtěl, řecká mytologie je zkrátka drsná a v kombinaci s naším stoletím přímo šílená. Co bych nikdy nečekala, je, že budu číst o starém známém labyrintu. A všechny ty nové postavy, které v knize měly své právoplatné místo, netuším, jak to spisovatel udělal, nezapomněl snad nikomu z nich dát jejich vlastní pořádný úkol.

19.09.2019 4 z 5

Netvor Netvor Alex Flinn

Ze začátku mě něco na knize rozčilovalo. Po jejím dočtení si myslím, že to bylo chováním hlavní postavy. Protože později, když se hlavní hrdina začal měnit, jsem naopak nebyla schopná knihu odložit.
Nejprve jsem viděla film - naštěstí je to už déle, abych je spolu příliš nesrovnávala - ale myslím, že se povedlo dostat z knihy na plátno zdařilý kousek, který je koukatelný i několikrát za sebou. A kniha zahrála na moje romantické já, jak jen mohla. I přes počáteční rozpaky v mém čtení si myslím, že si zaslouží hezké hodnocení. Jen mě trošku mrzí, že do českého jazyka nebyla přeložena celá série, ale pouze dva díly.

13.09.2019 4 z 5

Víš, že tě miluju? Víš, že tě miluju? Estelle Maskame

Ze začátku jsem si říkala snad po každé stránce: "Proboha, to je určitě pro mladší čtenáře, než jsem já..." Jenomže potom se celý příběh začal zamotávat čím dál tím víc a víc... A vlastně se ani po poslední stránce stále ještě nerozmotal.
Kniha tedy je pro mladší čtenáře než jsem já, ale rozhodně ji oceňuji. Během čtení mě totiž sevřela ve svých spárech takovým způsobem, že jsem z nich ještě nedokázala uniknout. Rozhodně se těším na druhý díl.

09.09.2019 4 z 5

Smrtelné stroje Smrtelné stroje Philip Reeve

Tak tahle kniha mi vážně sedla. Ráda bych přiblížila, o čem je nebo co je na ní tak skvělého, jenomže to bych ji pak musela celou převyprávět. Co se týče dalších dílů, nemohu se dočkat, až se do nich pustím.

29.08.2019 5 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Hm, je to vážně pohádka pro dospělé a splním "spoluautorovi" jeho přání na konci knihy, nebudu kritizovat dané nedostatky. Když říkám pohádka, myslím to v dobrém, příběh má něco do sebe. Je pravda, že mi na něm něco ne úplně sedí, ale zároveň je skvělý a každý si z něj něco odnese, i když každý určitě něco jiného. Je v něm toho totiž tolik, co chtěl autor říct...

Za mě tedy:
Všichni jsme stejní.
Všichni jsme posvátné krávy.
Búúú.

19.08.2019 4 z 5

Deník pražského studenta Deník pražského studenta Pavel Kos

Tohle přesně vystihuje většinu spolužáků z univerzity kolem mě. Mě samotnou bohužel ne, protože u nás nejde ani vařit z vody, ani nechodit do školy,... Asi špatný výběr.
Každopádně pro většinu je to pravda, je to vtipné a zbytek lidí to vytáčí. Ale co, člověk si to všechno musí užít, dokud může.
Pokud čekáte něco hlubokomyslného, tak to raději ani neberte do ruky. Naopak jsem ráda, že jde o něco vtipného, protože samotná výška je většinou hned po prvním dni na mašli a nestíháte, ani když nechodíte kalit, cvičit do fitka,... nežijete. Takže díky a pět hvězd je zasloužených.

14.08.2019 5 z 5

Ocelový alchymista 6 Ocelový alchymista 6 Hiromu Arakawa (p)

Jediné, co mi u tohohle dílu vytanulo v mysli, bylo: "Jo takhle se to stalo!"

27.07.2019 5 z 5

Klan Klan Adrienne Young

Příběh byl jedním slovem skvělý. Co se týče young adult literatury, už jsem nějaký ten pátek na takto dobrou knihu nenarazila. Čte se rychle, pokud ovšem jako já, mezi tím nemusíte přečíst i jiné knihy nebo vás od ní něco jiného neodvádí. A obálka? Další plus!
Co je ovšem velkým mínusem, jsou chyby v knize. Ty člověk rozhodně nepřehlédne, protože je jich enormní množství. Ať už je to chybějící slovo, špatná koncovka, přehozené písmeno,... Je to škoda. Jinak je to ovšem povedená kniha.
I když by si za tu spoustu jazykových nedokonalostí zasloužila o nějakou hvězdu méně, nejde to. Zkrátka historie, boj, láska,... Dostala mě.

26.07.2019 5 z 5

Ocelový alchymista 5 Ocelový alchymista 5 Hiromi Arakawa

Na začátku si střihnou bratři menší putování a poté se dovídáme více informací o jejich minulosti. Jen by mě zajímalo, kam se nám poděli záporáci.

24.07.2019 5 z 5

Psí domov Psí domov W. Bruce Cameron

Kniha je velmi čtivá, vtáhne člověka do děje, takže ani neví jak a ten ji není schopen odložit, dokud nedočte. Předchozí dvě měli za hlavního hrdinu hafana, který se převtěloval a potkal tak mnoho lidí. Zde je pouze Bella, která i přesto, že se dovídáme jen o jednom jejím životě, potká velké množství lidí a zažije velké dobrodružství.
Co bych ráda dodala, je, že některé zákony jsou nesmyslné. A pokud jde o zákony týkající se psích ras, neměly by existovat. Měly by být pouze v té podobě, že určití lidé by neměli chovat psy, pokud se o ně neumí postarat a zacházet s nimi, a neměl by za ně pykat pes konkrétní rasy tím, že bude utracen.

21.07.2019 5 z 5

Uzly a pomeranče Uzly a pomeranče Iva Procházková

Celkem netradiční příběh o koních, trochu o lásce, o rodině,... o životě. Nečekejte příkrasy, podává život takový, jaký je. Na nic si nehraje. Právě proto se mi líbil. Mimo to se také kniha dobře četla díky tomu, jakým stylem je napsaná.

18.07.2019 5 z 5

Ocelový alchymista 4 Ocelový alchymista 4 Hiromu Arakawa (p)

V tomto díle to sice nebyla velká akce, pokud nepočítáme jednu vraždu a krůček od odhalení velké věci... Zbytek postav se sbíral a léčil, jak fyzicky, tak duševně. Uvidíme, co přijde dál...

09.07.2019 5 z 5

Ghost in the Shell 1 Ghost in the Shell 1 Masamune Shirow (p)

Mám z téhle mangy protichůdné pocity. Boje byly vykresleny skvěle do nejmenších podrobností, ale dějově... Autor si před tímto počinem určitě něco musel dát, protože jinak si nedokážu vysvětlit děj, který vypadá jak NCIS křížená s Columbem (Columbo promine). Nepřišlo mi to jako sci-fi, ale detektivní případy ve světě budoucnosti. Zkrátka jsme si s touto mangou nesedly, protože jsem čekala něco jiného - lepšího.

09.07.2019 2 z 5

Čarodějova nevěsta 6 Čarodějova nevěsta 6 Kore Yamazaki

Tento díl se mi velmi líbil. Nečekala jsem, že Vánoce tu budou tak skvěle podané, že bych se tam taky ráda připletla.

06.07.2019 5 z 5

Čarodějova nevěsta 5 Čarodějova nevěsta 5 Kore Yamazaki

Další díl nenabídl velký posun vpřed, ale spíš postranní kličky, díky kterým jsme se dozvěděli něco více kolem. Nebyl to sice nejlepší díl, ale špatný určitě nebyl.

04.07.2019 4 z 5

1000 věcí, co mě serou Vol. 1 1000 věcí, co mě serou Vol. 1 Attilla Bič Boží (p)

Má to být naštvané - to by trochu bylo. Snaha o vtip je, ale asi jsem dost mimo, protože mě nezasáhl.
Přikyvovala jsem asi jen u záležitosti s teenagery a kinem. Ty by člověk vždycky nejradši zadupal do země. Zbylé hejty mi byly bohužel cizí.

02.07.2019 2 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Jak řekla jedna slečna: "Pratchett, když tohle psal, musel mít nějaký silný matroš." Já dodávám: "Pokud ano, chci ho taky." Moje třetí kniha od tohoto velikána. Je skvělá, skvostná, velkolepá,... Pratchett je asi jediný autor, který přisuzuje pocity a výrazy tváře i věcem a klidně si z nich dělá legraci. Naprosto originální fantasy, které má v sobě lehký humor, u kterého se člověk vážně pobaví, i když má špatnou náladu.

26.06.2019 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Tohle bylo neskutečné. Nemyslím teď to, že to bylo fantasy, ale tyhle pohádky pro odrostlejší až dospělé mě dostaly do kolen. Člověk čeká, že to nějak dopadne a během posledních pár stránek se vždy karta obrátí. Pokud čekáte dobrý konec, jste na omylu, pokud čekáte špatný konec, tak taky, kniha totiž nabízí jen reálný konec. Tedy tak reálný jak je nejvíce možné ve fantasy světě.
Kniha není zatížená stereotypy, že by za vše mohly ženy a ženy jsou v nesnázích a musí být někdo zachráněn někým cizím. Postavy si to musí vydobýt samy nebo jen s tím, že je jim ukázána cesta a rozhodnutí je na nich. Místy trochu působí hororově, proto ji nedávejte do rukou dětem, ale pokud je vám -náct a víc, určitě ji oceníte.

16.06.2019 5 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Jsem nadšená i po třetím dílu. Bylo v něm pro mě o dost víc akce než v předchozích dílech, ale styl, který jsem si oblíbila, se nezměnil. A to už vůbec nemluvím o spoustě zvratů a novinek, které se na mě vyvalily především na konci.
Je nutné dodat, že u posledního boje se začal Eragon chovat náhle o dost zkušeněji. Nevím, jestli to bylo jeho výzbrojí nebo novými informacemi, které ho posílily a posunuly, každopádně bylo vidět, že jeho postava ušla dost velký kus cesty.
Vážně nemohu dát nic jiného než 100%. Čtvrtý díle, jdu si pro tebe!

03.06.2019 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Tuto knihu musím hodnotit zvlášť za příběh a zvlášť za "poselství". Příběh byl dobrodružný, čtivý, fajn, dosti pozitivní, takže člověku zvedne náladu, když se cítí mizerně. Za to 5 hvězd bez debat.
Za "poselství", které jsem si tam bohužel musela představovat, protože o něm všichni mluví a vychvalují ho do nebes a já ho proto nemohla dostat z hlavy, dávám hvězdičky pouze dvě. Protože v tomto ohledu je to děsná hloupost, sluníčkářství největšího kalibru,...
Omlouvám se za ty výrazy, se kterými někteří určitě nebudou souhlasit, zkrátka tato kniha na mě tak zapůsobila. Nejspíš je to tím, že jsem došla do bodu, kdy je lepší jednat a pokazit věci po svém, pak je i napravit, pokud je třeba... Než sedět, semtam něco udělat, aby se neřeklo a doufat, že vesmír mě navede na tu správnou cestu, kde je na konci duhy poklad.
Z důvodů všech výše zmíněných dávám tři hvězdy.

22.05.2019 3 z 5