TaLu TaLu komentáře u knih

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Kniha se mi četla zatím nejhůře. Námět byl velmi dobrý, oběti z těch nejzranitelnějších, ale tentokráte zpracování nebylo tak dobré, jako u předešlých knih. Nepochopitelné chování v klíčových situacích ( to jako vážně neozbrojení v takovém ohrožení a z jakého důvodu?), vyšetřování místy více než chaotické a spoléhající na náhodu, nebo na co vlastně? Třetí subjekt jsem odhalila, možná to chtělo rozvinout vyšetřování po této ose, ale námět autorka vybrala velmi dobře a psát určitě umí.
Jen jsem knihu tentokráte četla nezvykle dlouho. V poslední čtvrtině krátké kapitoly vystupňovaly napětí, takže to vypadalo, že čtyři hvězdičky opět budou, ale pak přišla chvíle, která mi vyrazila dech a hodnocení srazila. Pozor možný SPOILER : Po takové době odkráčet ruku v ruce ne do sanitky ale vzhůru do kopce směrem k autu a absolvovat místo zdravotní pomoci setkání, u kterého nebudou ani zdravotníci ani odborníci ?? Dle mého názoru naprostý nesmysl a navíc nebezpečné zahrávání se životem. Takže tentokráte jen tři hvězdičky, ale další díl si přečtu, pokud se objeví v naší knihovně, protože tým vyšetřovatelů je dobrou partou. Hlavně Bryant.
Kim se tentokráte dost nesmyslně dohadovala s novinářkou, ty rozhovory jako by ani do příběhu nepatřily. Ale má prima psa.
Aha, tak postava reportérky bude důležitá pro další knihu, to jsem dosud netušila. Takže její uvedení na scénu....pak to smysl dává.

25.09.2018 3 z 5

Příběh opravdového člověka Příběh opravdového člověka Boris Polevoj

Hodnocení k této knize přidávám z nostalgie. Když jsem na základní škole dospěla do etapy života, kdy jsem četla "šmahem" vše, co bylo tenkráte ve školní a později městské knihovně k mání, tento příběh jsem "zhltla" také. Film jsem určitě sledovala, podle toho , že si pamatuji útržky, tak nevím, zda celý. Knihu jsem ale přečetla určitě celou a znovu musím napsat, že v určitém období života jsme nevnímali až tak propagandu a politické zaměření, ale spíše příběh nezdolnosti, odvahy, touhy překonat sebe sama a naděje. Co jiného by dodávalo sílu v podobné situaci, než naděje ? Z filmu podle mě ta propaganda civí více.
Kniha má navíc překrásné ilustrace, zrovna minulý týden jsem jimi listovala v naší knihovně a vzpomínala.
Válka měla na všech frontách své hrdiny....kéž by se lidstvo poučilo !!

30.07.2018 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kniha byla na mém pomyslném seznamu. Také se hodí do letošní čtenářské výzvy. Začíst se pro mě nebylo snadné. Postupně jak ze snů, lásky a touhy vyrůstala vila, začala ve mě růst i slova. Připadala jsem si jak zavalená kusy betonu a přesto toužící po světle. Vnímala jsem, že román ke mě promlouvá jako k osobě, která jde kolem, ale není součástí příběhu, protože postavy jsou natolik jiné, že jsou pro mě neuchopitelné.
Zhruba uprostřed děje jsem si vyhledala informace o vile, prošla si virtuální prohlídkou, začetla se do informací o skutečných obyvatelích.
Ke konci příběhu mě mrzelo, že autor nevysvětlil osud Katy a Hanina dítěte. Ostatní osudy dotáhl do konce i za cenu velkých náhod. Dítě za války v lágru mohlo zmizet bez jediné stopy, to ano, ale Katu by mohla vysvětlit její dcera.
Hodnocení knihy snižuji, protože se autorovi podařilo natolik oživit vilu, že tím podle mě způsobil to, že čtenář ve vile vidí i jím popsané životy. Ale ti lidé jsou, dle jeho slov, výplodem jeho představ. Nedovedu si ani představit, jak těžké to musí být pro skutečné obyvatele. Když spisovatel svým uměním vdechl život neživému kameni, proč sebral život živoucím ? Vždyť reální obyvatelé měli pohnuté osudy také.
Myslím, že mnozí čtenáři knihu berou jako fakt, jako celek. A znovu jsem si tím připomněla, že slova mají sílu stavět i bořit. Doporučuji číst jako román a vyhledat si osudy rodiny a architekta v encyklopediích.

24.07.2018 3 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Krásná slova.
Slovy zachycené to, co někdy ani zachytit nelze.
Emoce.
Nikdy nezapomenu na to, když báseň z této sbírky recitovala nejmladší dcera.

21.08.2015 5 z 5

Z larvy včela Z kukly motýľ Z larvy včela Z kukly motýľ Grace Jones

Základní seznámení životního cyklu včely a motýla pro nejmenší děti. Přehledné, srozumitelné.

02.05.2024 5 z 5

Modré z nebe Modré z nebe Judith McNaught

Tentokráte paní spisovatelka svou knihou potěšila romantiky, já osobně mám raději knihy, kde je mimo romantickou linku ještě detektivní zápletka, takže jsem četla poměrně dlouho. O svátcích si říkám, že přečtu více knih a vždy to dopadne stejně- mám na čtení ještě méně času, než ve dnech pracovních. Ale to nevadí, blízcí lidé jsou více, než hrdinové knih. Ale když už nějaká ta chvíle zbyla, tak hlavní dvojice v tomto příběhu byla sympatická, dozvěděla jsem se dost zajímavých informací o jejich práci, a nakonec se dočkala i napětí a dobrodružství. Byli mladí , život jim přinesl spousty překážek, které je rozdělily aby po letech zjistili, že on je osudový muž a ona osudová žena. Co víc si v příjemné atmosféře vánočních svátků přát ? Romantikům určitě doporučuji.

06.01.2020 4 z 5

Druhý dech Druhý dech Sofie Sarenbrant

Už jako mládě ve škole jsem neměla ráda běh. Chvilku jsem běžela a hned jsem měla hvězdičky před očima. Žádná pohoda, jen trápení. Už dávno nejsem mládě. Běh nemám ráda stále. Přesto se mi na detektivce nejvíce líbilo to prostředí maratonu. V horkém létě číst o naprosto příšerném počasí, může zafungovat jako osvěžující koupel. Nižší hodnocení dávám jen proto, že znám lepší detektivky, ale jako čtení na dovolenou mohu určitě doporučit. Napsané to bylo hezky a nikde nic nedrhlo ....krok za krokem a jsme v cíli. Dokonce mi ani nedošel dech, což se o obětech říci nedá. A obálka se vyloženě povedla.

21.06.2019 3 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Užasla jsem nad tím, kolik je v tomto příběhu šikany. Mezi žáky kdysi oblíbené třídy "Bedna" a také ze strany učitelů. Tak trochu jiný příběh od pana Foglara. Přesto, nebo právě proto, na pozadí těchto událostí jasně a ostře vystupuje obraz chlapeckého dospívání. Autorovi se podařilo velmi dobře přiblížit sny, zmatky, rozkolísanost a vnitřní touhy po lepším a pravdivějším životě, než jaký vidí kolem sebe.
Asi bych nechtěla, aby mi někdo vytvořil ve třídě seznam zařazující mě do potupné skupiny jen proto, že mi nejde učení, ale jinak se mi moc líbilo, co vše se pokusili hoši vytvořit, když našli v osobě nového třídního tu správnou motivaci. Ze stránek knihy doslova zavane mládí se vším, co k němu patří. Tak mi tak nějak přišlo, že by bylo docela prima, kdybychom vždy měli odvahu, pojmenovat všechno to zlo, co útočí na mladé lidi i dnes. Rozhodně mnohé myšlenky z knihy byli aktuální a použitelné i pro současnost. Pan Foglar především svým životem naplnil mnohé ideály mládí.
Snad jen to obdivování vzhledu mi vadilo, to se již do dnešní doby nehodí.

23.01.2019 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Chápu vysoké hodnocení knihy.
Na styl psaní si čtenář zvykne poměrně brzy. Musím se přiznat, že mi občas v dramatickém odstavci zaskřípěla slova nebo věty, které se tam nehodily - například "něžně se dotkla jeho tváře" a podobně. Nevím, zda je to způsobeno překladem, či autorskou dvojicí muž - žena.
Atmosféra románu je deprimující a chmurná. Nejen skrze šílené záporné hrdiny, kteří jsou do určité míry sami obětí, ale hlavně tím, že postavy od nichž bychom očekávali pomoc, skrze jejich funkci, jsou v konečném důsledku také negativní a jen zhoršují již tak hroznou situaci.
Rozhodně bych se nechtěla ocitnout na podobném oddělení nemocnice !
Takto jsem se cítila jen při čtení knihy 1984.
Přispělo k tomu i to, kolik nevinných bylo zataženo do vražedné hry a jaký byl jejich osud.

19.03.2017 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Pro zajímavost : Vždy jsem si uvědomovala, že v době mého narození byly poměry na Jihu USA ještě velmi odlišné a vlastně pro nás nepředstavitelné.
A jako fanouška Star Treku mne vždy zajímalo, jak se asi v tamní televizi vyjímal polibek kapitána Kirka s Uhurou, coby bělocha s černoškou.
Na počátku 60 let !!
Ovšem nemám zjištěno, zda tam ten seriál nebyl trvale na černé listině :o)

24.09.2016

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Dobrodružný román nejen pro děti. Plný napětí, zajímavých zápletek a krás Afriky.
Už se těším, až ho jednou budu číst vnoučatům. Doufám, že Staš a Nela se stanou jejich oblíbenými hrdiny, kterým budou se zatajeným dechem fandit, aby to s nimi dobře dopadlo.
Jen toho slona bych já osobně raději naložila na loď a přivezla až k sobě domů :o)

21.07.2015 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Po knize Sněhulák mi Levhart přišel nějak "až moc"
Až moc stránek v knize?
Až moc kombinací?
Až moc jmen?
Ale to všechno je právě tento autor ve svých knihách.
A skrze to všechno se v poslední třetině knihy vždy zrychleně řítím k závěru.
Jakou rychlostí se vlastně žene lavina ?
Jen stále žasnu, jakým způsobem zachází autor s hlavní postavou.
Harry Hole už je opravdu nějak téměř nadmíru zdevastován.
Už jsem psala, že doporučují tyto knihy číst "jedním dechem", protože při odkládání se v nich, alespoň v první třetině knihy, ztrácím.

08.07.2015 4 z 5

Katova schovanka Katova schovanka Sabine Martin (p)

(SPOILER) Odpočinkový historický román, ve kterém se hrdinka po vyvraždění rodiny ukrývá pod kápí kata, naučí se jeho řemeslo, musí uprchnout, putuje v ženských šatech i v přestrojení za písaře. Dobrodružný příběh vyvrcholí potrestáním dávných křivd. Právě konec mi přišel poměrně uměle naroubovaný. Po tolika letech plánování jakože nic? A pak náhodné setkání a hned hotovo? Také osud dvou staroušků byl smutný, i když ve středověku se na lidský život asi tolik nehledělo. Příběh mi připomněl knihu Jelení vršek. Jako dobrodružnou odpočinkovou určitě doporučím.

09.09.2024 4 z 5

Bratr František Bratr František Gerhard Mester

Milé, vtipné a k zamyšlení.

30.03.2020 4 z 5

Ťapík se učí, co je naopak Ťapík se učí, co je naopak Daniela Řezníčková

Nevím jak u Vás doma, ale u nás se největší oblibě u malých dětí těší knihy, kterými jde otáčet, nakukovat pod okénka, hádat a hledat odpovědi na položené otázky. Přesně takovými knihami pro nejmenší "zvídavce" jsou knížky o Ťapíkovi. V knihovně se naši nejmenší čtenáři tak horlivě snaží kolečkem přiřadit správný obrázek, že kotouček často nese stopy častého používání a stává se nefunkční. To je asi jediná nevýhoda těchto kouzelných knížek s roztomilými ilustracemi.

05.02.2020 5 z 5

Poslední na řadě Poslední na řadě Tess Gerritsen

Tušila jsem, že od četby Murakamiho budu odbíhat. Toto byla opravdu příjemná odbočka. Jen škoda, že knihy série se ke mně nedostávají postupně, protože jsou v jednotlivých dílech připomínky a osoby z předešlých knih. Proto doporučuji, pokud možno, číst postupně. Zápletka nás tentokráte vtáhne do děje překotně a vzhledem k hlavním postavám nás udržuje v napětí až do posledních stan. Děti, které ve svém životě již podruhé čelí osobní tragédii se seznamují s prostředím tak trochu "jiné" školy. Detektivka k letním dnům jako stvořená, i když zřejmě v sérii budou lepší díly. Ústřední dvojici jsem si oblíbila již v předešlých příbězích. Chvílemi mi to celé přišlo dost nepravděpodobné, ale klidně jsem to autorce odpustila. Dobře jsem se bavila. Doporučuji.

28.07.2019 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Svěží styl psaní, zajímavé postavy, zápletka strhující. Líbilo se mi, jak autor zprostředkovává pro čtenáře neznámá prostředí, například vojenské mise. S čím se vojáci v myšlenkách potýkají, a nejen v myšlenkách. Skrze své zážitky se dostávají do izolace - pochopí jen ten, kdo také prožil. Určitě si přečtu další knihy autora, pokud na ně narazím.
Pozor, možný spoiler:
Když začínám číst knihu, raději nečtu anotaci ani komentáře dříve, než knihu. Tentokráte jsem se podívala na některé příspěvky tady, protože jsem autora neznala a to byla chyba. Uvědomila jsem si, že věty typu: "autor je nepřekonatelný překvapivými závěry", jsou, alespoň pro mě, spoilerem. Čtu, a již dopředu vše zpochybňuji, protože přece přijde to nečekané na konci. A tím, že čekám nečekané, se vlastně ochuzuji o právě čtené. A ještě ke všemu jsem něco takového čekala...
Takže příště komentáře opět až po knize, jen je škoda, že tento autor má prý nečekaný závěr vždy.....tak už to s jeho knihami budu mít takto vždy.

12.07.2019 4 z 5

Trpké víno / Klášterní kostnice Trpké víno / Klášterní kostnice Vlastimil Vondruška

Díky Čtenářské výzvě jsem se seznámila s knihami pana Vondrušky a zjistila jsem, že pro chvíle odpočinku se mi stávají vítaným zpestřením. S hlavními hrdiny jsem se již seznámila a líbí se mi vývoj postav i vztahů. V prvním příběhu bylo hodně zamotané vyšetřování a také nebezpečné. Inu přimotat se do cesty tlupě zlodějů nebylo bezpečné tehdy ani nyní. V druhém příběhu mě zaujalo neobvyklé prostředí kláštera s hrůzným tajemstvím. Ocenila jsem, že autor nijak neznevažoval svým vyprávěním zvolenou cestu duchovních. Jen bylo ukázáno, že pokud je někdo k této cestě donucen, tak to zpravidla nepřinese nic dobrého pro jeho život ani život jeho druhů. Jsou to jen takové okrajové střípky, ale zaujaly mě. Celkově jde o odpočinkové příběhy. Přesnost historického rámce neumím posoudit. Určitě si časem přečtu i další knihy ze série.

15.03.2019 4 z 5

Nic mi neprozrazuj Nic mi neprozrazuj Joy Fielding

Knihy autorky nečtu moc často, proto jsem velmi ráda, že díky Čtenářské výzvě jsem zase jednou otevřela stránky jejího vypracovaného příběhu.
A že je to příběh vystavěný opravdu s nebývalým smyslem pro detail. Zprvu by se mohlo zdát, že se psychologický děj tak trochu táhne, ale čtenář se tím víc noří do prostředí, které si autorka musela pečlivě nastudovat. Myslím, že bych nechtěla zažít americký soudní systém ani za nic, ale opět jsem se dozvěděla něco nového o fungování velké poroty a práci právníků.
Psychologické pohledy do jednotlivých postav odhalují skryté fobie z nevysvětlených tajemství, manipulaci i touhu po fungující rodině.
Vytvářený obraz graduje ke strhujícímu závěru.
Určitě mohu doporučit všem, kteří mají rádi pomalejší tempo, při kterém stačíme poznat hlavní i vedlejší postavy. Pro svá konání má každý motiv. Ten dobrý i ten zlý. Za sebe jsem ráda, že jedna stále hnisavá rána z minulosti hlavní hrdinky se mohla konečně zahojit a přestat jí ničit vztahy. Plusem pro mě bylo zprostředkování panických atak. I kurz sebeobrany nabídl zajímavé postřehy. V současnosti se thrillery píší ve strhujícím tempu a někdy je to na škodu. Časem si přečtu i další autorčiny knihy.

08.02.2019 5 z 5

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

V poslední době jsem se několikrát zarazila u hodnocení cizích knih, které byly označeny jako thrillery.
No vida - český autor, známé prostředí v srdci Evropy a toto kritérium hravě naplní.
Série brutálních vražd, případ sahající do dávné minulosti. Hlavní vyšetřovatel mi vyloženě sedl, i když doma bych ho nechtěla ani za nic. Jak se začíná projasňovat dávné události, přibývá mrtvol. Občas mi malinko drhlo popisování chování a myšlení postav, ovšem to bylo opravdu nepatrné.
Velmi se těším, až si přečtu další knihu autora s tímto vyšetřovatelem, ale budu muset počkat, až se v knihovně nějaká objeví.
Doporučuji, kniha je lepší, něž mnohé zahraniční opěvované thrillery.

16.12.2018 4 z 5