TaLu TaLu komentáře u knih

Každý potřebuje pusinku Každý potřebuje pusinku Sophie Piper

Kniha pro nejmenší. Leporelo má tvar srdíčka a na každé stránce vám někdo pošle pusu. A taková pusa na cestu od tučňáka, to už je něco ! Přečteno s vnučkou a při plném vědomí toho, že pusu na bolístku potřebujeme v dětství i mnohem, mnohem později.

18.02.2019 4 z 5

Praha, město kostelů Praha, město kostelů Slavomír Pejčoch Ravik

Kniha v úvodu přehledně a srozumitelně informuje i naprostého laika, jakým jsem já, o architektuře, jejím vývoji a stylech. Následuje bohatá fotografická dokumentace se stručnými popisy. Na posledních stranách najdeme mapy s umístěním daného objektu. Plné hodnocení dávám za těch několik kouzelných letních dnů, kdy jsem s touto knihou v kabelce cestovala sama po Praze a snažila se najít popisované stavby. Nezapomenutelný zážitek !

22.11.2018 5 z 5

Se mnou si nezačínej Se mnou si nezačínej J. D. Robb (p)

Pro nás, co máme tuto sérii rádi, netřeba vysvětlovat, jakou radost jsem měla, když kniha dorazila, já ji otevřela a ponořila se do dalšího případu Evy i jejího týmu.
Jsem ráda, že si konečně udělala čas na splnění slibu a zašla na skleničku s kolegyní, se kterou se stále jen oťukávají. Naši přátelé ale přivádějí i do našeho života další známé. Setkání nad skleničkou se vzápětí mění v drama. Vyšetřování odhalí rozsáhlé vydírání. Opět originální námět. Snad žádnou knihu teď nepřečtu tak rychle, jako knihy této série.
Náhodným čtenářům autorka dokáže shrnout postavy a jejich charakteristiku v několika větách, jiní autoři tím mnohdy vyplní několik kapitol. Tentokráte se mi hodně líbila i obálka. Vystihuje atmosféru.
Summerset odjíždí na zaslouženou dovolenou, Eva bez něho "tropí hlouposti" a dojde i k odhalení jednoho dávného tajemství, o kterém jsem několikráte uvažovala, co to způsobí. Celá kniha má poklidnou atmosféru.

30.10.2018 5 z 5

Vše pro lásku! Vše pro lásku! Lisa Kleypas

Velmi zdařilé završení příběhu Čekanek. Během bratrova hledání té pravé a jediné, dostala každá z postav uplynulých dílů poměrně velký prostor. Navíc je celý děj zabalený do vánoční atmosféry, kterou mám ráda jak ve skutečnosti, tak v knihách. Jde o takovou jednohubku, nebo spíše třešničku na dortu. Celá série byla opravdu sladká, ale musím říci, že ne přeslazená. Za setkání s autorkou jsem vděčná, v rámci romantické literatury si ji směle řadím mezi oblíbené. Kouzelná byla scéna, kdy dochází ke svěřování a postupně se přidávají všechny Čekanky. Při ní jsem se výborně bavila.

13.10.2018 5 z 5

Kouzlo podzimu Kouzlo podzimu Lisa Kleypas

Ještě že jsem si minulým dílem opět zvykla na svět romantiky, protože tentokráte je v knize mnohem více romantických scén. Uvítala bych více dějové linky. Ústřední dvojice je ale sympatická, jiskření mezi nimi doslova viditelné, vtipných rozhovorů dostatek, takže určitě ideální kniha k odpočinku. Podivila jsem se nad přerodem přítele v ničemu, to mi k němu nějak nesedělo. Zjistila jsem, že se tatáž osoba v dalším díle stane ústřední, což je přece jen udivující. Pokud se někdo propůjčí ke skutku podobné povahy, zřejmě by velmi těžko hledal cestu zpět mezi přátele. Uvidím. Další díl mám již rozečtený.

10.10.2018 4 z 5

Agatha Raisinová a zlý veterinář Agatha Raisinová a zlý veterinář M. C. Beaton (p)

Agathu jsem si oblíbila již v prvních větách prvního dílu. Pohodové, odpočinkové čtení. Ani další pokračování mě nezklamalo. Bavila jsem se pobíháním po anglickém venkově, zasmála se u snahy zaujmout pohledného souseda, která měla největší úspěch, když Agatha zapomněla na snahu a věnovala se něčemu úplně jinému, například zjišťování okolností kolem podezřelých úmrtí. Scéna s úpravou uhříku na nose neměla chybu. Představila jsem si samu sebe ve zdevastované koupelně a pochopila jsem, proč mám hlavní hrdinku ráda :o)
Ideální čtení na nedělní odpoledne.

17.04.2018 5 z 5

Horká krev Horká krev Lisa Jackson

Autorka má zvláštní styl psaní. Pokud svým vyprávěním posunuje příběh dál, dokáže to velmi poutavě a s napětím. Tyto okamžiky ale střídají volné pasáže, které se týkají vnitřních otázek a myšlenek. Pokud v některé její knize jsou tyto úseky vyvážené, jde o velmi příjemné čtení napínavého životního příběhu, sympatických hlavních postav. Pokud ale myšlenkové pochody tvoří většinu slov v knize, pak se to pro mě stává obtížným. Tentokráte jsem si říkala, že spočítám, kolikrát na stránce je otazník a vykřičník. ( 14 na náhodně otevřené stránce )
Věřím, že pro tento styl psaní někdo autorku řadí mezi oblíbené, ale mě to spíše odrazuje.
Navíc v těch myšlenkách hlavní hrdinka velmi často uvažuje rozporuplně. To je samé : "mohu mu věřit, ne, nemohu mu věřit, ano já mu věřím a vzápětí nebudu mu moci nikdy věřit...." a podobně. Tato kniha patří k těm, kde těch rozporných myšlenek a otázek je opravdu hodně a tak snižuji hodnocení. Sám příběh je zajímavý, své čtenáře si opět najde. Dalším knihám autorky se vyhýbat nebudu, protože v mnoha jejích knihách je děj tím hlavním, a vnitřní myšlenky jsou více v rovnováze.
Pro zajímavost: Již druhá kniha v krátké době, kde mi úvodní zápletka okamžitě připomněla jinou knihu -tentokráte "Zdravím tě, temnoto" od Sandry Brown. Znovu jde o stejné autorky, tak nevím, zda se nechávají navzájem inspirovat. Třeba obdivují jedna druhou, což je vlastně velmi hezké. Přes mnou popsané výhrady, mohu knihu doporučit všem, kteří rádi čtou romantické knihy s detektivními zápletkami.

25.03.2018 3 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Úvodní zápletka mi velmi připomněla knihu Osamělá smrt od L. Jackson. Zraněná hrdinka se probere po nehodě v neznámém prostředí se záhadným mužem o kterém neví, zda je přítel, či nepřítel a venku se zhoršuje sněhová vánice, jež brání uniknout z této nejistoty. Tak přemýšlím, zda od sebe autorky tak trochu neopisovaly :o)
Tím ale podobnost končí. Napínavý příběh jsem přečetla s chutí, jen mi přišel místy překombinovaný a někdy se postavy chovaly tak nějak nelogicky. Ale to se stává i v životě kolem nás. Očekávala jsem přesně ty zvraty, jež také v ději nastaly, nic mě nepřekvapilo, ale nevadilo to. Že by mě Eva z mé oblíbené série Smrtící, naučila odhalovat vrahy ?
Překvapivě jsem s největším zájmem sledovala vedlejší dějovou linku nechutných, krutých bratrů. Odpočinkový příběh, přesně takový, jaké autorka napsat umí.

12.03.2018 4 z 5

Všichni jsme utkáni z hvězd Všichni jsme utkáni z hvězd Rowan Coleman

Záměrně jsem si dosud nepřečetla žádný komentář. Když jsem knihu začala číst, nevěděla jsem, zda ji "dám" a byly i dny, kdy jsem četla něco jiného. Zřejmě to bylo způsobeno hlavně tím, že jsem se v nedávné době sama potýkala se zážitkem, který mi ukázal, že z nemocničního okna i hvězdy vypadají jinak….
Že přes všechno, čemu a komu věříme, v nás zůstává úzkost z toho, co bude dál. Zvláštním způsobem mě uklidňovalo to množství lidí, kteří se kdysi i teď narodili, žijí a umírají. To za nás nikdo neodžije a v tom si jsme tak rovní - všichni !
Autorka měla velkou odvahu pustit se do tématu umírání - příběhy lidí diktujících své dopisy, se vzájemně proplétají a čtenář skrze emoce ( bez emocí tuto knihu číst nelze), zjišťuje, že touto cestou půjdeme sice každý sám, ale kolem nás nemusí být prázdno. Mohla bych se tu rozepsat obšírněji o tom, jak jsem žasla nad jednotlivými příběhy, obdivovala stále více autorku za různorodou, a přesto vždy velmi opravdově a jedinečně zpracovanou dějovou linku jednotlivých lidí, jako by jim všem rozuměla.
Jak to dokázala takto popsat ?
Nevím.
Ale lépe to snad ani nešlo.
Snad jen konec mi malinko zaskřípěl, což je zvláštní, když to byl konec víceméně šťastný. Pokud jde o mne, já tu ryzí naději cítila někde uprostřed tohoto díla, v těch nejtíživějších momentech, když jsem si uvědomila, že to jediné, co opravdu budeme mít je láska, kterou se nám podařilo dát. A to je pro mne také poselství této výjimečné knihy.

21.05.2017 5 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

Jemně psaný příběh o tom, že život dokáže být drsný....
Před časem jsem měla možnost číst druhý díl a teprve teď díl první.
Obě knihy zprostředkují příběhy života, jež se prolínají - tak jako se proplétají životy naše s lidmi, které známe a máme možnost potkávat.
Autorka dokáže psát tak, že nás do příběhu vtáhne - to od ní znám a mám to na jejích slovech moc ráda. Tentokráte jsem si nějak ostřeji uvědomila, jak srozumitelně a lidsky píše o době totality. Před očima se mi velmi živě vybarvoval obraz krimplenových šatů a beztvarých kalhot, minisukní, pracovních posudků, kádrových přestupků, front na vánoční ovoce a všudypřítomného vědomí, že je třeba dávat si pozor, co kde a komu říkám. Ne, rozhodně nechci zpět dobu totalitního režimu, přesto v té době žilo naše dětství a mládí. Při čtení knihy mi bylo tak krásně, jako bych otevírala již trochu zaprášené rodinné album. A za to a nejen za to patří autorce moje děkuji !

27.02.2017 5 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Během několika dnů jsem přečetla oba dva díly.
Už jsem je kdysi dávno četla, ale jak v poslední době velmi ráda a dost často čtu knihy od této autorky, o které si myslím, že píše čím dál tím lépe, tak jsem znovu vytáhla i knihy již jednou přečtené.
A nelitovala jsem.
Vlastně takto v odstupu jsem si uvědomila, že nejvíce mne tentokráte nadchlo to zasazení příběhu do doby socialismu. Nebylo vůbec na škodu si připomenout to všechno, co už trochu ve vzpomínkách zavál čas.
Díky za oživení těch situací a praktik, se kterými se potýkali hlavní hrdinové knihy a se kterými jsme se museli vyrovnávat i my, co jsem v té době žili a pracovali.
Průvod 1. MÁJ - kdo by mohl zapomenout ?
Někdo řekl: "Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování."
A já sama za sebe musím říct - už nikdy víc !

19.08.2015 5 z 5

Vlčák Kazan Vlčák Kazan James Oliver Curwood

Jedna z knížek mého dětství a zároveň jedna z nejlepších od autora. Je možné, že by v současné době přečtením jeho knih se zvířecími hrdiny došlo k tomu, že by si více lidských mláďat zamilovalo přírodu?
Bylo by prima, pokud bychom získali větší respekt ke všem obyvatelům Země.

29.07.2015 5 z 5

O zvědavém štěňátku O zvědavém štěňátku Iva Hercíková

Nestárne. Na rozdíl ode mne. Knížka mého dětství a za chvíli se začnu těšit až ji budu číst vnoučatům.

22.07.2015 5 z 5

Šepot nebes Šepot nebes Candice Proctor

Od autorky jsem přečetla téměř všechny knihy. A až bude v knihovně k vypůjčení nějaká její další kniha, tak si ji určitě přečtu.
Líbí se mi ta směs romantiky a napětí, která v jejích knihách je.
I když tato konkrétní kniha se mi líbila o trochu méně, než její ostatní.

17.06.2015 4 z 5

Všechno mi řekni Všechno mi řekni Lisa Jackson

Doporučuji číst sérii ( alespoň druhý a třetí díl) postupně.
Pro mne bylo prima, dozvědět se další kus příběhu i vztahů hlavních hrdinů.
Nakouknutí do života novinářů mi přišlo věrohodné.
Také je zajímavé, že knihu v sérii píše autorka vždy z pohledu jiného hrdiny.
Pár zajímavých postav, které by mohli příště "vyprávět" svůj příběh tam ještě určitě je, takže se docela těším, pokud bude další.....

17.06.2015 4 z 5

Noc předtím Noc předtím Lisa Jackson

Tuto autorku jsem objevila nedávno a její sérii Savannah četla tak, jak jde za sebou, což byla výhoda. Mám ráda, když se v dalších knihách opět alespoň "dotknu" hrdinů, jež znám z knihy minulé.
Díky těmto knihám jsem trochu s údivem objevila, že si v v současné době odpočinu u napínavého trilleru víc, než u jiného žánru. Pokud to máte podobně, tak doporučuji. I když tento díl byl pro mne asi "nejslabším" v sérii.

17.06.2015 3 z 5

Ideální muž Ideální muž Julie Garwood

Když si chci s knihou odpočinout, knihy od Julie Garwood nezklamou. Ona je zkrátka dobrá spisovatelka a výborná vypravěčka. A je celkem jedno, zda jde o romantiku historickou, nebo jako v případě této knihy o současnou, navíc okořeněnou i nějakým tím napětím.

17.06.2015 5 z 5

Roční období se Sárinkou a Tedíkem: hledej v obrázcích Roční období se Sárinkou a Tedíkem: hledej v obrázcích neznámý - neuveden

U velmi hezkých obrázků mohou nejmenší čtenáři rozpoznávat roční období a hledat věci, zvířátka i osoby. Myslím, že obrázky mohly být ještě více zaměřeny právě na roční období, ale knížečku si děti určitě oblíbí.

26.07.2024 4 z 5

Dočista jsem ti propadla Dočista jsem ti propadla Jill Mansell

Od autorky jsem již jednu knihu čela a líbila se mi. Tady má tato kniha poměrně nízké hodnocení a přečetlo ji málo čtenářů, ale podle mě je to docela škoda. Příběh jsem si užila, jsem z vesnice a tak dokáži ocenit, jak žádné tajemství nezůstane utajeno, jak každý o každém "všechno" ví. Ale také to, že vrátit se zraněná ze světa, může mezi známými lidmi, kteří spoluvytvářejí domov, přinést uzdravení. V knize se seznámíme s velkým počtem lidí. Naštěstí jsem měla na knihu čas, a tak nehrozilo, že při odložení zapomenu, kdo je kdo. Samotné osudy mi přišly velmi zajímavé, hrdinové nebyli černobílí, každý se dopustil omylů, čímž se stávali uvěřitelnými. Chvílemi to předivo vztahů vyznělo jako nadsázka, ale celkově jsem se opět dobře bavila. Knihu mohu doporučit a od autorky si ráda přečtu i další knihy, pokud budou v knihovně.

29.03.2019 4 z 5

Zášť Zášť Danielle Steel

Přečteno znovu, s odstupem několika let. Tentokráte jsem již více vnímala romantickou a nenáročnou část knihy, přesto jsem hodnocení nesnížila. Začátek knihy se blíží opravdu thrilleru a příběh dramaticky pokračuje ve vězení. Bude to znít trošku divně, ale já bych v tom vězení být autorkou "zůstala déle", protože v romantické lince, jež pak následuje, kniha malinko ztratila dech.
V závěru je ale poměrně věrohodně popsán hon médií na budoucího politika a jeho rodinu. Jaké to musí být nadšení, když se objeví takové temno v minulosti a média ho mohou vynést na světlo a hýčkat na předních stranách.
A jak smutná ta skutečnost, které velmi rychle po revoluci doputovala i k nám, musí být pro novináře, jež by chtěl psát na ožehavá a pravdivá témata skvělé články, které by ale nikdo neotiskl a ani o ně nestál.
Veřejně známé osobnosti nemají právo na soukromí - také myšlenka z knihy.
Možná, že opravdu nemají právo na soukromí, protože s tím vším mají počítat, když se rozhodnou stát veřejně známými, ale co to vypovídá o lidech, kteří to veřejně prané špinavé prádlo hltají ?
A jaké zklamání, když se mezi osobnosti najde někdo, o kom se nepodaří vyhrabat nic moc špinavého :o)

30.01.2019 4 z 5