TaLu TaLu komentáře u knih

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Přečetla jsem kdysi všechny díly a velmi se mi líbilo nahlédnout takto podrobně do osudů rodin. Opravdu poutavě napsáno. Díky tomu se odvíjí příběh jako film. On seriál byl také velmi hezký, ale myslím, že jsem neviděla všechny části. Jen si vzpomínám na výborné herecké výkony.

21.09.2016 5 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Svůj komentář připojím k prvnímu dílu série, i když jsem právě dočetla 6. díl a další mám doma.
Musím se přiznat, že nemám ráda hanlivá slova v názvu knih, možná je to mým respektem a obdivem ke krásnému českému jazyku. Navíc hlavní hrdina rozhodně není Kája Mařík, ani Mirek Dušín ani žádný vzor k následování. Vlastně ten název by byl mnohem přesnější, pokud by zněl : Deník malého ( velkého) vyčuránka. Což by bylo sice přesnější s ohledem na povahu hrdiny, ale co se hanlivosti názvu týče, vyšlo by to nastejno :o)
Ale styl knihy, kresby, humor, nakažlivost smíchu......není to právě to, co naše doba potřebuje stejně, jako Rychlé šípy ? A tak si udělám kávu a přečtu další díl ...ono je to vždy jak skousnout jednohubku, ovšem pozor, nepřikusovat žádnou dobrotu k té kávě, mohlo by nám smíchem zaskočit. Užijte si chvíli smíchu - myslím, že ho potřebujeme.

06.02.2016 4 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

Plný počet v hodnocení si celá tato série u mě zaslouží už jen proto, že v dětství nám ji opakovaně četla maminka.
Ty chvíle o prázdninách, kdy jsme lumpárny, příhody a dobrodružství těchto dcerek střídaly s příhodami Káji Maříka mají ve vzpomínkách nezapomenutelné kouzlo.
Ani nářečím psaná kniha mi nevadila, což by teď v současnosti už byl možná oříšek předčítat nahlas z těchto knih. No uvidíme, možná to jednou budu moci vyzkoušet u vnoučků, zda si příběhy zamilují.

28.09.2015 5 z 5

Čuk a Gek Čuk a Gek Arkadij Gajdar (p)

Knihu mi kdysi četla maminka, pamatuji se, že jsem hltala ten příběh a ani trochu nevnímala tu propagandu. :o)

11.08.2015 4 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Sandra Brown

Jedna z nejlepších knih od autorky. Má svižný děj, napínavou zápletku, sympatické hrdiny, propracovaný příběh. Velmi dobře jsem se bavila.

17.07.2015 5 z 5

Francouzské hedvábí Francouzské hedvábí Sandra Brown

Moje nejoblíbenější kniha od autorky. Velmi čtivě napsaná, pravdivě vykreslený příběh i postavy. Četla jsem ji už před lety a díky této knize jsem začala číst od autorky i její další díla. Pro chvíle odpočinku vřele doporučuji.

17.07.2015 5 z 5

Past na dobrodruha Past na dobrodruha Nora Roberts

Podle mne nejlepší kniha ze série i když se dobře čtou všechny. Doporučuji. Oddechové, čtivé, vtipné, romantika nechybí. Příběh rodiny se mi také moc líbil. Mám ráda, když se dozvím o osudech hrdinů něco dalšího v dalších knihách. Mám ráda série.

08.07.2015 5 z 5

Ostrovy vášní Ostrovy vášní Candice Proctor

Líbí se mi způsob, jakým tato autorka míchá napětí, romantiku, dobrodružství a zajímavé prostředí. Tato konkrétní kniha mi přišla trochu romantičtější, než ty, které jsem zatím od autorky četla. Já mám raději ty knihy, ve kterých je přidala ještě víc napětí.
K odpočinku a třeba na dovolenou určitě doporučit lze.

17.06.2015 4 z 5

Černý rytíř Černý rytíř Candice Proctor

Romantický příběh, kterému nechybí napětí a dobře se čte.
Mám ráda způsob, jakým tato autorka píše.

17.06.2015 4 z 5

Šperhák Šperhák Rudolf Čechura

Chvíli jsem si zvykala na trochu jiný styl vyprávění. Pak už jsem se jen skvěle bavila.
Hořkosladký příběh obyčejných životů prožívaných v neobyčejné době po roce 1948.
Postavy se téměř nehnou z hospůdky, ale čtenář se díky nim pozvolna noří do atmosféry doby. Humorné věty, za kterými je stále cítit sílící totalitní režim. Hlavní hrdina, jež tak tak udělal maturitu se stává učitelem vysoko v horách, kam překotné události doléhají pomalu. Měla jsem pocit, že stojím na vysoké hoře zalité sluncem a shlížím do údolí, které tone v mracích. A ty mraky doby se plíživě dostávají blíž a blíž, až hrozí, že zmizí poslední kousek sluncem zalité oblohy. Atmosféra knihy si mě naprosto získala. Také postavy jsou skvěle vykreslené. Moudrý pošťák, líný hospodský, svérázný řidič autobusu, spolužáci.
Podle toho, co jsem si přečetla o panu spisovateli zřejmě jde o zčásti autobiografickou knihu.
Kniha má zatím málo čtenářů, ale já ji opravdu vřele doporučuji. Netušila jsem, že autor Maxipsa Fíka vytvořil dílo, které maximálně věrohodně přibližuje dobu, kterou známe jen zprostředkovaně. Udivila mě například vzpomínka na ztrátu maminky a strýčka.

10.02.2019 4 z 5

Útěk na druhý břeh Útěk na druhý břeh Jana Abrahamová

Příběh s detektivními prvky autorka zpočátku umístila do nezvyklého prostředí bezdomovců. Skupina lidí, které spojily zvláštní okolnosti, je pro čtenáře zajímavým
uskupením. Děj je místy trochu naivní a nepravděpodobný, ale rozhodně nenudí, protože obsahuje stále nějaké zvraty. Odpočinková četba, při které jsem se dobře bavila. Autorka nepatří k nejznámějším, ale já její detektivní příběhy přečetla vždy se zájmem.

27.01.2019 4 z 5

Jarní skandál Jarní skandál Lisa Kleypas

Daisy byla dosud ve společnosti Čekanek trošku nevýrazná a tak jsem ráda, že se čtenářky díky jejímu příběhu dozvědí o její osobnosti mnohem více. Sestry jsou velmi rozdílné, ale jejich vzájemná důvěra a oddanost jedna druhé působí přirozeně a opravdově. Nechtěný nápadník se záhy mění ve chtěného, ale tentokráte to rozhodně není jednoduchá cesta, díky tajemství minulosti. Dobrodružný děj svižně plyne a musím se přiznat, že jsem si natolik zvykla na romantiku těchto dnů, že si sérii opravdu vychutnávám. V rámci žánru mohu rozhodně doporučit.

13.10.2018 4 z 5

Ruka ruku myje Ruka ruku myje J. D. Robb (p)

Po delším čase kniha, kterou jsem v sérii ještě nečetla.
Větší zapojení manželů Mirových, ke kterým má hlavní vyšetřovatelka Eva blízký vztah, bylo vítané.
Ještě že to přežili, i když se šrámy v srdci.
Zločiny, které opět čtenáře naplňují otázkami, co je spravedlnost, co odplata a co s tím vším dělat. Postoj Evy, které tento případ bolestně připomínal vlastní minulost se mi vždy líbí.
Zlo by mělo být potrestáno zákonnými cestami.
Znovu oceňuji stabilní vztahy dvojic. Nedávno jsem si uvědomila, jak je pro mě důležitá tato stabilita, rozhodně to není v takto rozsáhlých sériích běžné. A čtenář se ani trochu nenudí, i když jsou páry věrní a s pravdivými postoji.
Jedna osobní perlička. : Shodou okolností jsem po přečtení úseku knihy, kdy Eva navštíví pokoj plný panenek a vysvětluje svůj pohled na ně, navštívila jednu dávnou známou a ta mi s hrdostí ukázala svou sbírku panenek. Musím se přiznat, že jsem málem zaječela a dalo mi hooodně práce obdivně žasnout. :o))

29.08.2018 5 z 5

Totožnost neznámá Totožnost neznámá J. D. Robb (p)

Při opětovném přečtení ještě více vyniklo zapojení celého oddělení do tohoto případu brutálních vražd. První oběť v New Yorku byla velmi sympatická, to se již stalo několikrát, že nepřežije ten, jemuž bychom to opravdu přáli.
Náhodně vybrané oběti, kterým Eva vrací jméno. Jména jsou důležitá. Pachatelé, pro něž oběti nic neznamenají, jen zvrhlý prostředek vlastního uspokojení si zaslouží právě Evu, které vnikli do "jejího města".
Připojuji se k mnohým komentářům ohledně tykání Evy a její kolegyně.
Na straně 38 v této knize probíhá dialog, ze kterého jasně vyplývá, že překlad s vykáním je správný.
"Eva k ní otočila hlavu a zabodla do ní ocelové oči. O čem? A odkdy si tykáme?"
Věděla jsem, že jsem to v některém díle série četla a teď už vím kde.
Je to sice poněkud nezvyklé, protože s někým si Eva tyká, ale třeba je to vývoj postav.
Poručík - podřízená. I když jde o přítelkyně.
Obdivuji autorku za stále vysokou kvalitu série. Originální zápletky, vývoj a prohlubování vztahů. Trochu mě mrzí, že se blížím ke konci zatím vydaných dílů. Doufám, že jich autorka napíše ještě hodně, a že knižní andělé strážní budou bdít nad ní i všemi jejími blízkými.
A opravdu nechápu, že když po roce přidávám nový komentář, tak je tu ještě vidět můj starý. Podle mě by si série zasloužila více čtenářů. Jsou mnohem horší detektivky. Milostná linka mi nevadí, mám ráda věrnost a pravdivost popisovaných dvojic. Mirovi jsou spolu desetiletí a stále jeden pro druhého znamenají tolik ! Kéž to vydrží i ostatním dvojicím. I v této stálosti je to výjimečná série.
Přebal je ale tentokráte hrozný. Zřejmě má nalákat romantiky, ale jak si oni poradí s brutálními vraždami, to netuším.

27.08.2018 5 z 5

Odplata tě nemine Odplata tě nemine J. D. Robb (p)

Další díl mé oblíbené série s důvěrně známými postavami jsem ještě nečetla. V předchozích dvou knihách zvolila spisovatelka volnější tempo, vždyť Eva a její tým si potřebují občas vydechnout. Tentokráte je to ale jízda od prvních stran. Ani trochu mi nevadilo, že zločince známe a snad ještě nikdy jsem si tolik nepřála, aby Eva vypátrala pachatele dřív.
Je jasné, že když čteme první strany, nebo jsme ve třetině románu, tak oběť téměř jistě nepřežije, ale musím říci, že bych klidně zbytek knihy četla o probíhající návštěvě příbuzných, o udělování medailí i Díkuvzdání a vítala přežití oblíbené postavy. Musím znovu obdivně sklonit hlavu před paní spisovatelkou, která neváhá vyhrotit drama za cenu ztrát a nebojí se vybrat k přežití méně populární osobu.
Přiznávám, že jsem se tentokráte zamyslela docela vážně nad tím, co vše jsem řekla našim dětem i nad údělem rodičů obecně.
Opět doporučuji.

08.08.2018 5 z 5

Utíkej, malý, utíkej Utíkej, malý, utíkej Nicky Cruz

Žili jsme za totality.
Žili jsme za železnou oponou.
Tato kniha byla syrová a krutá v popisu světa, o kterém jsme toho moc nevěděli. Vlastně jsme nevěděli nic.
Nic o životě na ulici, o životě v gangu. O nemilosrdném násilí. O obrácení a víře. Přesto si tento příběh našel cestu do mého srdce. Svou silou a opravdovostí.

22.05.2018 5 z 5

Alibi Alibi Sandra Brown

Skrze volnější tempo vyprávění jsem si ověřila, že jde o jednu ze starších knih autorky. V současnosti píše živěji a tempo je výrazně vyšší. Přesto je to dobré čtení o prolínajících se osudech lidí, kteří se zdánlivě náhodně ocitnou blízko mrtvoly muže, kterého nikdo nelituje a mnozí by ho rádi viděli právě mrtvého. Hemmonda jsem si oblíbila, obdivovala za jeho postoje, ale přitahovala mě i komplikovaná osobnost Smilowa. Příjemné čtení s detektivní zápletkou.

16.05.2018 4 z 5

Agatha Raisinová a vražedná setba Agatha Raisinová a vražedná setba M. C. Beaton (p)

Pohodové setkání s Agathou na jedno odpoledne. Po přečtených thrillerech byla tato četba přesně takovým pohlazením, které jsem si naordinovala, abych vyvážila emoce :o)
Příjemné vyprávění jen tak "mimochodem" naruší vražda, u které se ( jak jinak) Agatha opět nachomýtne. Jen dějová linka zakoukanosti do souseda působí již trochu smutně. Měla by ho pustit v myšlenkách k vodě, třeba by si pak uvědomil, že i ženy ve středním věku "stojí za hřích" .....

24.04.2018 4 z 5

Agatha Raisinová a otrávený koláč Agatha Raisinová a otrávený koláč M. C. Beaton (p)

Svěží, vtipné a milé.
Postava Agathy se mi zalíbila na první pohled, či v prvních větách, a není to jen tím, že se jí blížím věkem i váhou :o)
Přiznám se, že po předchozím přetěžkém prokousávání předešlou knihou jsem se zřejmě nacházela ve stavu, kdy mě tento příběh pohladil přesně tak, jak jsem potřebovala.
Pobíhání po Londýně i anglickém venkově bylo tak ....prima.
Knihu jsem slupla jak malinu a zůstala mi po ní přesně taková chuť. A že jsou v knize chutě na koláč životu nebezpečné ? To ani trochu nevadilo. Detektivní zápletka je tak mírná, že si jí v tom pobíhání téměř nevšimnete.
Těším se na další díly. Velmi milé překvapení. Jdu si vyhledat nějaké informace o autorce.

08.04.2018 5 z 5

Exkluzivně Exkluzivně Sandra Brown

Tentokráte autorka napsala příběh spíše detektivní, jindy to bývá ženský román s detektivní zápletkou. Vzala si za jeviště opravdu atraktivní prostředí nejvyšší politiky. Vzhledem k naší prezidentskými volbami rozjitřené atmosféře jsem si říkala, že román čtu ve vhodné době. Chci věřit, že lež se ukáže, zločin nezůstane nepotrestán a Boží mlýny melou někdy opravdu pomaleji, než bychom si přáli, ale určitě jistě. Kniha byla dějově zajímavá a bohatá, jen mi tam chyběl takový nějaký větší náboj, který znám z jiných autorčiných knih. Ale ten chlap si hvězdičku navíc určitě zaslouží...
Překvapení v posledních větách čeká málokdo, i když mít podezření, podle určitých náznaků, můžeme.

18.01.2018 4 z 5