TaLu TaLu komentáře u knih

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Jedna z mála knih, pokud ne jediná, kde filmové zpracování mám raději. Ovšem samozřejmě to, kde hlavní roli vytvořil Jean Marais. Jeho filmy měly pro mne naprosto kouzelnou atmosféru a jako dívka jsem byla doslova nosem nalepená na malinké televizní obrazovce .....,
Bez počítačů a bez jiných informací, které nepronikaly za železnou oponu, jsem tenkrát nevěděla, že romantické scény byly opravdu pouze výsledkem hercova umění. Ale kdo by pitval vzpomínky z mládí a přeměňoval je postupně získanými informacemi. To kouzlo tam zkrátka stále je.

11.05.2017 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Tentokráte mi přišlo, jako by autorka byla mnohem více ironická a kritická ke společnosti, než v jiných knihách. Vypsala se z nějaké obzvlášť hořké zkušenosti ? Kdo ví.
Samozřejmě nechybí krása slova, romantický příběh, dokonce nechala hrdinku opět šťastně zvítězit, ale za tím vším jsem vnímala určitou tíhu, únavu a bolest. Budu si muset najít, v jakém období života tato kniha vznikla.
Přesto, nebo právě proto, je to znovu úžasné čtení.
...........
" Nechme na kriticích, ať si po libosti znectívají výtvory fantazie a nad každým novým románem mlátí prázdnou slámu o škvárech , pod nimiž teď úpí tiskařské stroje. Buďme si navzájem oporou, vždyť se nám ubližuje. Třebaže naše výplody poskytly lidem větší bohatství nelíčeného potěšení než díla kteréhokoli jiného literárního souručenství na světě , žádné snažení není vystaveno takovému opovržení jako romanopisectví."

13.05.2016 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

První díl považuji za nejlepší, protože celý ten příběh dýchá novotou a velmi zajímavě se čte. Zápletka s kastami, selekcí, rebely a propletenými vztahy udržuje čtenáře v příjemném napětí. Rozdělení společnosti možná tak trochu okoukané z Hladových her, ale zase natolik jiné, že to nevadí. Navíc toto je opravdu dívčí čtení, stačí spočítat popis šatů a účesů. Velmi se mi líbilo, že autorka dala hlavním postavám dostatek prostoru, aby se mohly rozhodnout a postupovat krůček po krůčku v emocích. Přečetla jsem během několika dnů všechny díly a jsem ráda, že mohu opravdu doporučit všem, kteří v knihách hledají příběh.

25.03.2016 5 z 5

Tučné úterý Tučné úterý Sandra Brown

Opět jsem se dobře bavila. Ty knihy, ve kterých autorka do romantiky přimíchá napětí a detektivní zápletku, nebo detektivní zápletku okoření romantikou se mi líbí více, než ty "čistě" romantické. A nemohu se ubránit dojmu, že i sama autorka se při jejich psaní baví víc. Alespoň mi to tak připadá.

17.07.2015 4 z 5

Dvojí hra Dvojí hra Robert B. Parker

Setkání s novým autorem. Chvíli jsem si zvykala na úsporný vypravěčský styl v krátkých větách. Hlavní hrdinové mi byly sympatičtí, několik dějových linek čtenáře udrží v napětí. Sečteno a podtrženo - dobré odpočinkové čtení. Určitě si přečtu další knihy ze série, pokud se v knihovně objeví. Škoda, že nelze půlit hvězdy, na tři a půl by to bylo v pohodě.

20.05.2019 3 z 5

Uprchlík Uprchlík Phillip Margolin

Při opětovném přečtení zvyšuji hodnocení, protože kniha si zaslouží vyšší pozornost. Překvapuje mě, že tu je tak málo čtenářů, kteří ji četli. Já se k ní vrátila, abych si připomněla její děj, neboť mám možnost přečíst si další knihu série. Autor vyniká znalostí prostředí, jak také jinak, když ho důvěrně zná ze své profese. Přesto nás provází tímto prostředím s lehkostí a i jeho postavy vzbuzují sympatie a obdiv. Příběh je zajímavý, nechybí napětí a radostně jsem otáčela stránky. Opět jsem se výborně bavila. Autor své čtenáře rozhodně nenudí. Začátek příběhu odehrávající se v zemi, kterou ovládá diktátor, bych klidně srovnala s nejlepšími thrillery. Doporučuji.

04.05.2019 5 z 5

Očistím tě od hříchu Očistím tě od hříchu J. D. Robb (p)

Koupit budovu , symbolicky poprvé "kopnout" při začátku rekonstrukce a najít první, z celkem dvanácti kosterních pozůstatků, to člověku opravdu den nevylepší.
Tato unikátní zápletka se odehrává na prvních stranách další knihy série.
Tím "kopáčem" je manžel hlavní vyšetřovatelky a tak má Eva v dalších dnech opravdu hodně práce. Příběh, ve kterém nic není černobílé. Název myslím tentokráte až moc poodhaluje ....což se někdy stávalo, když se série jmenovala Smrtící....
Předvánoční doba dokresluje atmosféru. Případy kolem Vánoc, patří v sérii k těm nejlepším, protože znovu potkáváme známé postavy a i Eva musí zdobit stromek :o)
Seznámíme se s novými postavami, to jsem zvědavá, co s nimi autorka zamýšlí dál. Překvapující doplnění minulosti Mavis.
Dojala mě ( nevím jaké příhodnější slovo použít), situace kolem volby jména v závěru knihy.

20.08.2018 5 z 5

O lakomém křečkovi O lakomém křečkovi Zuzana Pospíšilová

V knize je několik pohádek, či bajek, ve kterých se zvířátka chovají jako lidé. Příběhy by měly dětem vysvětlit, proč se používají různá rčení, ale jde o smyšlené příběhy a nevyznívají věrohodně. Možná jde spíše o milé povídání. Nejhezčí mi na knize přišly ilustrace.

17.04.2018 3 z 5

Borec Borec Julie Garwood

Dočítám znovu celou sérii. Musím se přiznat, že u tohoto konkrétního dílu, jsem se nějak zasekla. Najednou mi přišlo, že je tam romantiky mnohem více, než v dalších knihách autorky a to na úkor napětí a dobrodružství. Ale ten dojem mohl vzniknout z prostého faktu, že až dočtu tuto sérii, vrátím se k sérii Smrtící, která má výraznější složku drsnějšího děje. Srovnávat nebudu, každá z mých oblíbených autorek ve svém psaní používá osobitý styl. Kdybych měla čas slupnout tuto romantiku jako malinu, výsledek by byl jiný, ale když u nás roste tolik hub a tak na čtení nebyl čas :o)

04.10.2017 4 z 5

Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová Jana Štěpánková

Hodnocení tak trochu nostalgické. Z této kuchařky jsme vařili, když byly děti malé a v knize byly poznámky, jak nám co chutnalo. Musím přiznat, že jsem to s cuketami zřejmě přeháněla, protože po čase mě po nich začala pálit žáha a už je nemohu jíst. Škoda, opravdu mi chutnalo. Možná bych to mohla zase jednou otestovat, je to již dávno. Recepty jsou to chutné a některé přímo výborné, hlavně zapečené cukety.

28.08.2017 5 z 5

Přečetla jsem již dávno, pamatuji si, že nejvíce jsem se smála, když Bridget psala vánoční pohledy v podroušeném stavu a pak je odeslala :o)) Nevím, v kterém je to díle, ale podle mne tato scéna ve filmech chybí. Filmy má ráda moje dcera, ty jsem viděla opakovaně a určitě se na ně podívám znovu.
Ale kniha mne bavila rovněž.
Překvapilo mne, že tady nemá vyšší hodnocení.

11.05.2017 4 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Tak jak bych se měla po dočtení o této knize rozepsat, abych na něco nezapomněla ? :o)

Kniha obsahující zajímavou zápletku ( která je ale i v mnoha jiných dílech ) si mne asi nejvíce získala tím, s jakou lehkostí jsem díky spisovatelčinu nadání vstoupila do lidsky uvěřitelného příběhu několika lidí.
Jejich každodenní starosti jim mnohdy přerůstají přes hlavu a pomalu, plíživě pohřbívají to, co ve vztazích bylo čisté, svěží a nepostradatelné. A pak přijde "pecka do hlavy" a najednou je tu znovu ten vše prostupující pocit blízkosti k osobě v prioritním vztahu. Jaké by to bylo zapomenou a díky tomu znovu vzpomínat na to krásné ?
Myslím, že podobně to u čtení této knihy prožívá každý.
Vedlejší postavy silou svých osudů nezůstaly mimo. Celkové propojení se mi moc líbilo. Mít na sociálních sítích prababičku, jež ráda vkládá informace i fotografie musí být ovšem trochu nebezpečné :o))

20.07.2016 5 z 5

Panenky z ráje Panenky z ráje Barbara Wood

První kniha, kterou jsem od autorky četla. Dle mého názoru se jí podařilo velmi lidským způsobem popsat naprosto odlišnou mentalitu muslimského světa. Místy drsné, udržující v napětí a některé postavy nelze jinak, než litovat.

18.09.2015 4 z 5

Útěk do samoty Útěk do samoty Nicholas Sparks

Velmi hezky se mi tato kniha četla. Vítala jsem zápletku a chování hlavního hrdiny. A také jsem uvítala, že na rozdíl od jiných knih autora nestoupá s koncem knihy ( filmu) spotřeba kapesníků.
Bez mučení se přiznávám, že v životě je často tolik dramatických konců, že v knihách a filmech svým způsobem potřebuji Happy end :o)

23.06.2015 4 z 5

Ozvěna noci Ozvěna noci Candice Proctor

Tuto sérii jsem si oblíbila, takže jsem rozhodně nebyla zklamaná.
Napětí v romantických příbězích já vyloženě vítám.
Čtivě napsáno, jak jsem u této mé oblíbené autorky zvyklá.
Těším se na další.

17.06.2015 5 z 5

Slůně Bimbo Slůně Bimbo Sally Grindley

Něžné a věrné ilustrace doplňuje krátký, roztomilý příběh. Někdy se u hezkých obrázků nepovede text, ovšem to není tento případ. Vnučka má knížku moc ráda. Vhodné i pro nejmenší děti.

13.08.2018 5 z 5

Dlouhá noc Dlouhá noc Amanda Quick (p)

Rozhodně jedna z těch lepších romantických knih s detektivní zápletkou, jež autorka napsala. Hlavní postavy románu jsou sympatické jak svým chováním, tak bojem s minulostí, se kterou se musí vyrovnat. Příjemně plynoucí kniha bez hluchých míst, plná zvratů a různých charakterů. Letní čtení.

02.08.2018 4 z 5

Riskovat se musí Riskovat se musí J. D. Robb (p)

Při opětovném přečtení jsem si uvědomila, že tento konkrétní díl by se měl číst s tím předchozím. Pokud by náhodně čtenář sáhl pouze po této knize ze série, bude zahlcen jmény, za kterými si nepředstaví konkrétní postavu a dějem, kde je příliš vyšetřování a poměrně málo akce.
My, co máme Evu a její tým "v krvi" si vychutnáváme zmínky o předchozích případech a setkání s postavami, které jsou našimi "dobrými známými".
Náhodnému čtenáři, který zůstane třeba u jedné knihy, doporučuji některý z akčnějších případů.

16.07.2018 4 z 5

Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo Pavel Kosatík

Musím ocenit neobvyklé zpracování našich dějin. Myslím, že je to velmi dobrý nápad, zpracovat důležité okamžiky formou komiksu. Zároveň se mi líbilo, že je na postavy nahlíženo tak trochu jinak, než jak jsme byli zvyklí díky vyučování ve škole, nebo díky popsaným faktům. Tady jsou lidé především lidmi, se svými chybami, myšlenkami, pochybnostmi ....jen se mi tak úplně nelíbilo to ilustrované vyjádření, představovala bych si to jinak. Uvidím u dalších dílů.

04.05.2018 3 z 5

Smrtící kalich Smrtící kalich J. D. Robb (p)

Souhlasím, že již ve druhé knize jde o klidnější případy, kdy je kladen důraz na vyšetřování a práci týmu s tím spojenou. Po opětovném přečtení jsem zvedla hodnocení, protože když knihy čtu tak, jak jdou za sebou, mám prostor více si všímat postav, jež autorka postupně přidává do děje. Třebas jen zmínka, nebo nějaká scéna, zastavení v baru, a my se díky tomu dozvídáme další podrobnosti o postavě, se kterou jsme se dříve seznámili.
Tentokráte se vyšetřováním uzavře i odložený případ bombových útoků. Věřím, že i ve skutečném světě odložené případy "nedají vyšetřovatelům spát" a čas od času je vytahují z pomyslných šuplíků, aby se na ně podívali z jiného úhlu a odstupu.
Není případ jako případ a klidnější tempo ani trochu nevadí, vždyť i Eva a její blízcí si někdy potřebují odpočinout.

07.03.2018 5 z 5