TaLu TaLu komentáře u knih

Dům neřesti Dům neřesti Candice Proctor

Romantický příběh okořeněný dobrodružstvím a hlavně atmosférou konce 19. století, kde nechybí muži, kteří nosí kolty nízko.
Ze salónů se ozývá opilecký zpěv i občasná střelba a po ulici dojdete k bílému domu, kde v okně svítí do sněhové vánice červená lucerna.
Takže ano, romantika jak má být a ještě něco navíc.
Od autorky mám ráda všechny knihy, jen by jich mohlo být víc.

16.05.2017 4 z 5

Lovci vlků Lovci vlků James Oliver Curwood

Knihu jsem přečetla po mnoha letech díky čtenářské výzvě.
Stačil první odstavec knihy a kolem mne byla totožná atmosféra dobrodružství v přírodě - stejná jako kdysi, kdy tyto knihy formovaly moje sny.
Teď po letech vím, že vedle saní zřejmě už nepoběžím, ale který současný osmnáctiletý chlapec by dokázal to, co hlavní hrdinové.
Přečetla jsem jedním dechem a ještě se díky tomu vrátila do doby, kdy jsem slova tohoto autora hltala. S časem ta slova jen zrají, když nepočítám nějakou tu tiskařskou chybu.
Mohu vřele doporučit, snad s výjimkou ochránců zvířat, přece jen je tato kniha především o lovu a boji s drsnou přírodou.

Slibovaná kouzelná věta prvního odstavce:
" Bylo příliš pozdě, aby se ozývaly hlasy dne, a příliš brzo pro noční toulku a hlasy nočních zvířat."

07.05.2017

Dej mamce pusu Dej mamce pusu Joy Fielding

Od autorky mám tuto knihu nejraději a to i přes tíživý děj - velmi dobře popsaná situace rozpadu vztahů a co vše se může při tom také stát.

21.10.2016 5 z 5

Příští oběti Příští oběti Jeffery Deaver

Nevěřila bych, že pobíhání po lese může být tak strhujícím čtením. Popravdě právě tuto část knihy jsem si užívala nejvíce, i když i stránky poté přinesly další napětí a překvapivá rozuzlení. Některé souvislosti jsem tušila a dopředu odhadla, ale celá kniha má svižný spád a dobře se čte. Doporučuji.

09.08.2015 4 z 5

Král šedých medvědů Král šedých medvědů James Oliver Curwood

A já se divím, kde se vzala moje přitažlivost k medvědům, když moje dětství formovaly i knihy tohoto autora :o)
Doporučuji ke čtení i současným lidským mláďatům !

29.07.2015 5 z 5

Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

Nemohu než sama za sebe napsat, že si tuto autorčinu sérii opravdu vychutnávám.
Tak dobře se mi to čte.
Odpočinkové, ale s příběhem.
Hlavní postavy už člověk vítá jako staré známé a těším se na další pokračování.
Přečteno vždy jedním dechem a upřednostněno před ostatními rozečtenými knihami.

21.07.2015 5 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Nové setkání se známými hlavními hrdiny. Trochu jsem se ale se ztrácela v popisech odborností, o kterých si netroufám tvrdit, zda jsou skutečně tak, protože o dané tematice nic nevím. Ovšem zápletka velmi zdařilá a rozuzlení překvapivé. A vykreslené vztahy mezi postavami jsou pro mne určitě bonusem navíc.

21.07.2015 4 z 5

Krypta Krypta Ruth Rendell

Knihu jsem přečetla již před časem. Velmi se mi líbilo pomalejší tempo vyprávění. Autorka byla pro mě neznámou a mile překvapila. S pečlivostí vystavěla příběh s překvapivými zvraty. Inspektor na penzi mi byl sympatický a kniha určitě předčila mé očekávání. Přečtu si i další díly. Není třeba vždy a ve všem mít zběsilé tempo thrillerů.

24.09.2018 4 z 5

Moji známí z divočiny (8 povídek) Moji známí z divočiny (8 povídek) Ernest Thompson Seton

Přečetla jsem do čtenářské výzvy. Povídková kniha o zvířatech divočiny z pera E.T. Setona mi přišla jako nejlepší volba z toho, co jsem objevila. Krásně popsána příroda i zvířata. Tak si to pamatuji z dětství, z četby podobných knih.
V současnosti by podobně laděná kniha neobsahovala tolik krutých způsobů lovu. Jsem opravdu ráda, že vlci se již nehubí jedem a pastmi. Autor ale žil v jiné době, kde toto vše bylo součástí života.
Líbilo se mi, že jsme se naučili přírodu i živé tvory snad trochu chránit. To bylo zajímavé srovnání. Zvířatům jsou v několika povídkách přisuzovány až lidské vlastnosti, ubíralo to na věrohodnosti. Nejvíce se mi líbil příběh kojotice Tity.

14.08.2018 3 z 5

Lední medvídku, vrať se brzy! Lední medvídku, vrať se brzy! Hans de Beer

Lední medvídek se tentokráte chytil do sítě s rybami a musel složitě nalézt cestu domů za pomoci kamaráda kocoura. Vnučka bude mít radost, že jsem sehnala další příhody medvídka. Ušmudlaný lední medvídek putující velkoměstem nemá chybu. Ilustrace jsou krásnější než text, ale to asi nebude vadit.

18.07.2018 4 z 5

Měl jsem rád jedno děvče Měl jsem rád jedno děvče Walter A. Trobisch

Přečteno ještě když jsem byla svobodná a formovala v sobě postoje, kterým budu věřit, ve kterých budu nacházet naději a o které se opřu, až dojdu na křižovatku života a budu v sobě potřebovat znovu rozeznít vnitřní ano. Silný příběh v podobě dopisů mě dlouho naplňoval a svým způsobem ve mě přežil dosud.

22.05.2018 5 z 5

Sen v bílém Sen v bílém Nora Roberts

Blíží se letní dny, ve kterých mnohé čtenářky sáhnou častěji po romantické knize. Vzpomněla jsem si na tuto sérii, kterou jsem přečetla již před časem a uvědomila si, že přesně splňuje v rámci žánru to, že se s knihou cítíme příjemně, věříme, že láska zvítězí a na každého někde čeká někdo, kdo doplní druhou stranu našeho srdce.
První díl má navíc ten plus neokoukanosti, kdy se seznamujeme s hlavními hrdinkami, jejich dětstvím a jejich snem pořídit si jednou svatební agenturu. Jedna z kamarádek organizuje, jedna peče dorty a jiné dobroty, jedna fotí a jedna aranžuje květiny. Zajímavý námět. Sice je toho svatebního telefonování a zařizování v dalších dílech až moc, ale přečíst se to dá lehce.
Zaujalo mě, že přítelkyně nebydlely pohromadě, měla každá svůj kout, kam si mohly chodit odpočinout a vyhnuly se díky tomu určitě i ponorkové nemoci. Jejich přátelství vydrželo mnohé zkoušky a dokonce si rozuměly navzájem i s partnery, kteří postupně přibývají do jejich životů. Kdo by si něco takového nepřál prožívat ve vlastních rodinách ?
Také se mi líbil nápad s obálkami, kde další díl je označen dalšími spojenými prstýnky.

09.05.2018 5 z 5

Temný ráj Temný ráj Patrick Ness

Zatímco v prvním díle se čtenář s překvapením seznamuje s novým světem, kde jsou veřejné myšlenky mužů i zvířat a potýká se spolu s hlavními hrdiny strhujícím dobrodružstvím, v druhám díle "zůstáváme na jednom místě" . Společnost dávných osadníků ( opět jsem si připomněla, že paměť národů je živá tak 30 let, pak máme tendenci opakovat stejné chyby), se vyrovnává s ryze totalitním režimem.
Kde nic není černo- bílé, kde člověk vystavený soustavnému tlaku, utrpení, ponižování, teroristickým akcím, genocidě a zoufalé snaze o přežití mění své postoje.
Nakolik se kdo změní, nakolik v nás bude vládnout tváří v tvář tomu všemu ještě něco lidského ?
Co je v tom všem ještě lidské, co nelidské a co zrůdné?
Kéž bychom to již nikdy nemuseli poznat my, ani naše děti, ani naše zem, ani naše planeta. Za tím temnem a velmi depresivní atmosférou občas blikne naděje, jako poslední světlo.
Nelehlé čtení. Ale podle mě velmi dobře napsáno. Scény s přidělováním čísel pro mě byly hodně silné. Protože vytetovaná čísla lidí, kteří prošli koncentračními tábory se postupem času ztrácejí, přesto bychom na ně nikdy neměli zapomenout, abychom včas rozpoznali podobné směry a zarazily je ve jménu lidství hned v zárodcích.
Doporučuji.

22.04.2018 5 z 5

Hlas nože Hlas nože Patrick Ness

Někde ve vesmíru v daleké budoucnosti vzniká totalitní společnost. Jiná planeta je vlastně jen okrajovou záležitostí, ale skvěle se tím vysvětlí unikátní zápletka. Na planetě se noví osadníci nakazí "hlukem" . Muži již nemají jedinou myšlenku, kterou by neslyšeli i ostatní. Se ženami je to jiné, ale to již nebudu prozrazovat podrobnosti. Četla jsem každou volnou chvíli. S muži mluví i zvířata svými myšlenkami, které jsou v souladu s daným tvorem. Ovce "mluví " jedním slovem, kdežto psí "povídání" je jedním z nejlepších v celé knize. Celá zápletka mě překvapila a příběh se odvíjí v rychlém tempu bez hluchých míst. Zpracování knihy je samé překvapení. Myšlenky psány jiným písmem a podobně. První díl končí tak, že okamžitě otevíráte díl druhý, abyste se dozvěděli, jak to bude dál. Já ho otevřu s malou obavou, protože si myslím, že první díl nelze překonat. Uvidím.

20.04.2018 5 z 5

Smrtící sliby Smrtící sliby J. D. Robb (p)

Protože jsem knihu přečetla poměrně nedávno, ale nechtěla jsem ji přeskočit, aby se mi nenarušila plynulost série, zaměřila jsem se na vztahy hlavních i vedlejších postav. Uvědomila jsem si, že v této knize je popsán vztah přátelství mezi mužem a ženou, kterému také věřím po celý život. A když jsem už starší, tak mě nikdo nepřesvědčuje, že to není možné mít k někomu velmi blízko a přitom do toho nemíchat nevhodné city. Souhlasila jsem s autorkou, protože i já věřím a moje životní zkušenost je taková, že přátelé jsou rodina. Více jsem si všímala detailů. Například nové auto nemá chybu. Příběh byl opět poklidnější, ale hlouběji se dotýkal emocí, když šlo o blízké kolem Evy.

12.03.2018 5 z 5

Smrtící hrátky Smrtící hrátky J. D. Robb (p)

Opětovná přečtení jsou jako .....jako když mohu vystoupit z vlaku a skutečně vnímat krajinu, která se mi dříve mihla za oknem. Alespoň u této série to tak mám. Zaměřuji se na vedlejší linky, na vztahy. S radostí jsem si znovu přečetla epizodu ze života malého pouličního prodavače, pevně doufám, že se v některé z dalších knih k němu i jeho babičce spisovatelka vrátí. A přeji Evě její přátele, i když to znamená, že bude muset organizovat svatbu ( nebo před organizací vynalézavě unikat). Louise a Charlese mám ráda od jejich prvního objevení na scéně a vyloženě mě potěšilo, jak mezi sebou vše vyřešili.
To, že tentokráte Eva nemusela hrábnout až na dno svých sil při řešení případu, se mi také líbilo, protože pokud by nebyly i takovéto "odpočinkové " případy, přestalo by být reálné, že je možné takovou zátěž den po dni zvládat i za pomoci přístrojů a prostředků z budoucnosti.
Mé doporučení musíte brát s rezervou, protože tato série se stává mou srdcovou záležitostí. Přesto si myslím, že by si zasloužila větší pozornost od čtenářů.
78 hodnocení ?
Co to jako je ?

28.02.2018 5 z 5

Smrtící klon Smrtící klon J. D. Robb (p)

Ani trochu mi nevadilo přečíst si knihu znovu v poměrně krátkém čase.
Nejprve jsem si říkala, že si projdu jen nejnapínavější místa, ale zjistila jsem, že si známý děj plně vychutnávám právě proto, že vím, kdo, kde s kým a proč. Návštěva Roarkových příbuzných, kteří dokázali zaplnit jejich rozlehlý domov byla příjemným zpestřením děje. Snad úplně poprvé jsem si uvědomila, jak často se v této sérii rozebírá příšerné jídlo ze "zdravých" potravin a náhražek, které se vyskytují všude ve městě i na policejní centrále. Pokud v budoucnosti budeme přežvykovat sojové párky v náhražce rohlíku a zapijeme to tou nejhorší myslitelnou kávou, která ani kávou není, tak to se máme na co těšit. Troufám si tvrdit, že to nevylepší ani to, že nám toto "jídlo" donese fešný android. Tak a dostala jsem chuť na steak, naštěstí si ho budu moci dát, aniž bych musela ulovit za manžela miliardáře :o)

28.01.2018 5 z 5

Doba ledová: Ledová dobrodružství 2 Doba ledová: Ledová dobrodružství 2 Braden Lamb

Koupila jsem pro radost našich malých čtenářů do knihovny. A sama jsem se při čtení zaradovala, ze setkání s oblíbenými hrdiny, kteří se v dětském komiksu chovají stejně, jako na filmovém plátně. Při sledování filmů mi bylo líto, že Broskvička je v jednom filmu malinká a pak se jí více prostoru dostane, až když je z ní nevěsta. Říkávala jsem si, že bych uvítala více příhod z jejího dětství a rodiny mamutů jako takové. Nu a tyto komiksové knihy mi to přání vlastně plní. Sid potěší vždy a veverka nemá chybu :o)

25.01.2018 4 z 5

Tichá noc Tichá noc Mary Higgins Clark

Když jsem četla knihu poprvé, přišel mi děj poněkud naivní, jak se vše dokáže v dobré obrátit. Teď, když v nás všech doznívá doba vánoční, vyznělo poselství knihy úplně jinak. Štědrý den je zázračným časem. Pro mě není nemožné věřit na zázraky i během roku a v tomto čase jsem příběh vnímala ještě silněji. Sice jednání a konání všech zúčastněných je na naše poměry přece jen trochu moc "americké" , ale chci věřit, že i v naší zasněžené vánoční noci mají k sobě lidé blíže a zamyslí se i nad těmi, kteří nemají takové štěstí nebo prožívají těžkou životní situaci. Stačí se podívat kolem sebe, usmát se, navázat kontakt očima, říci slovo v pravou chvíli. Ano, určitě to dokážeme i my a nejen o Vánocích. Velmi ráda jsem si tento příběh znovu připomněla díky čtenářské výzvě.

14.01.2018 4 z 5

Smrtící rozdělení Smrtící rozdělení J. D. Robb (p)

Příběh tentokráte plynul volnějším tempem. Díky tomu jsem mohla ocenit další a podrobnější rozpracování charakterů hlavních i vedlejších postav. Vyšetřování komplikovalo dosud největší nedorozumění mezi Evou a Roarkem. Autorka nás provedla prohlubujícím se rozdělením a naprosto srozumitelně vysvětlila postoje a motivy jejich jednání. Velmi se mi líbilo, jak to oba zvládli. Vzájemná láska je víc, než jakýkoli osobní motiv. Krásně řečeno ústy doktorky Mirové. Rozhovor, ve kterém si Eva s manželem vyjasňují konečné stanovisko a jeden druhého ujišťují o tom, co pro sebe navzájem znamenají, považuji za nejkrásnější místo knihy. Ovšem zločin je opět originální, dojde i na špiony a terčem útoku jsou i blízcí lidé, tentokráte z Roarkova okolí. Takže ani o napětí nejsme ošizeni.

12.12.2017 5 z 5