Tereza18 komentáře u knih
(SPOILER) Zvláštní kniha. Neotřelý nápad, který se mi dle anotace líbil, ale je to poměrně dost citlivé téma na uvěřitelné a "dobré" (nevím, jak jinak to popsat) zpracování. Autorka využívá některé jazykové obraty, které mi nesedí a celkově mám pocit, že by textu neuškodila spolupráce dobrého editora (kniha je vydaná samonákladem, důvody autorka vysvětluje v epilogu). Romanci hlavních hrdinů jsem jaksi nebyla schopná vzít zcela za svou, zejména u Dory jsem to vnímala skutečně spíše jako Stockholmský syndrom, jak v jedné části konstatuje její syn. Autorka se v epilogu snaží vysvětlit možné pohnutky, které nacisty obecně vedly k činům, které v takovém množství za éry své "říše" vykonávali. To opět dává do souvisloti s činy Schillera - tedy jeho proměny z jednoho extrému do (pro něj) extrému druhého. V nečem s autorkou souhlasím (např. v zásadě s nastavováním způsobu myšlení tak, jak se vyvíjí od našeho dětství a v dané kultuře), s něčím - jako např. s porovnáním činů nacimus a činy z Bible již méně. Lépe řečeno myslím, že tato část, ačkoli v ní může být něco pravdy, zasluhuje velkou dávku kritického myšlení a znalosti Bible jako takové - a já žádný biblický znalec nejsem. Z logiky věci bych ale byla trochu opatrná v interpretaci jevů, popisovaných ve Starém zákoně (jak moc se můžeme spolehnout na jejich celkovou pravdivost) a činů, které máme podrobně zdokumentované cca 80 let zpátky. Otázka spíše pro filozofy a teology. Celkově jde o zajímavý počin, jterý mi ale celkově úplně nesedl - zejména v románové části tím použitým jazykem a způsobem vyprávění děje.
Až je mi líto, že jsem si nepočkala na dostupnost v knihovně a dala za toto dílo peníze. I v rámci žánru velmi průměrné, urychlený a naivní děj. Postavy nedostatečně propracované a člověk tohle chování chlapovi ve 37 letech prostě moc nevěří.
Za mě velmi dobré, napínavé, a styl ve mně dokázal vyvolat stísňující pocity válečného Berlína. Zpětně mi sice trochu přijde, že některé situace a dějové zvraty (jak to všechno navazovalo, jak Sigrid vždy poznala i ty správné osoby, které se jí jednou budou "hodit", jak v napínavých chvílích vyšlo tohle a tamto a všichni byli na těch správných místech atd.) byly kombinačně možná až moc, ale celkově jsem si tu knihu opravdu užila.
Jako pohádka dobré, v reálu by se s takovým psychopatem asi nedalo žít.
Ale jo, přečetla jsem to za jedno odpoledne/večer. Předem víte, jak to dopadne a tušíte, jak se to bude vyvíjet. To u téhle literatury tak nějak čekáte. Ale fakt se někdy postavy s takovou minulostí jako West prostě osudově zamilují během tří čtyř dnů a postaví se do role málem antického hrdiny - nejsem pro ni dost dobrý a nebudu s ní proto ani spát (tak myslí chlap?! Kde se takový typ hledá? :-) )
Svým způsobem v mnoha směrech klasický příběh a jeho vývoj - ozvláštěný tím, že jdeo gay vztah. Čte se to dobře.
Kniha se od předešlé série Dubling Street liší větší propracovaností, menší dávkou sexu a i větší délkou - včetně rozdělení na tři části. Autorka mi v případě tohoto příběhu přišla taková vyzrálější, dá-li se to tak nazvat. Víc rozpracovala psychiku a celý příběh hlavní hrdinky - včetně docela dlouhého pohledu do minulosti. Aidan byl možná až moc dokonalý (klasika - bohatý, chytrý, extrémně pohledný, chápavý, milý, dřív byl hajzlík , ale teď... bla bla...). V rámci žánru se to ale čte hezky a částečně jsem se v hlavní postavě našla. SPOILER:
Smrt Jima byla pro autorku asi ideální řešení, ale přeci jen by bylo o něco realističtejší, kdyby se prostě rozvedli. Takhle se jejich vztah vlastně vyřešil během pár řádků. Vztah s matkou se taky nemusel nutně tak hladce napravit. Vím, že tyhle typy knih obsahují spoustu klišé a vše se v nich vlastně vždycky dobře vyřeší, ale někdy by to nemuselo být až tak super.
Souhlasím se starším komentářem, že hrdinka by klidně mohla být o nějaké tři roky starší. Na 17.let mi prišla v něčem až moc dospělá a scény z minulosti, které by prožívala ve čtrnácti na mě nepůsobily úplně věrně. Pár výhrad k překladu - rok 1820, pochybuju, že hrdinka na sebe šaty "hodila", něměla ani "páru" jak něco udělat nebo že něco byl "vážně děs". V kontextu zbytku textu to nezní dobře, takových výrazů však není mnoho. Konec by mohl být více rozvinutý. Celkově se to ale čte hezky.
Něco m itady chybělo - jakoby se dali dohromady moc rychle a najednou už se brali. Kde je nějaký vývoj?
Plný počet hnězdiček nedávám jen kvůli tomu už tolikrát zmiňovanému konci. Jinak mi přišlo, jako by autorka v mnoha případech popisovala mou vlastní osobnost - byť ve větší intenzitě úzkostí. Lukášková podle mého psát umí a doufám, že v tom bude pokračovat. Jan/Tomáš mi zpočátku přišel jako docela velká chyba (myslím ta záměna jména), ale jak už tady někdo psal - co když to byl záměr? Pak mě jenom štve, že jsem pořád nepřišla na to jaký. :-)
Klasika surreální pohádka, kterou si občas stejně ráda přečtu. Ale tentokrát mě nějak zarazilo, jak je děj převídatelný a klišoidně se v podobných dílech opakuje. (Jasně, s tím bych měla možná počítat.) A těch sladkých oslovení bylo ke konci opravdu hodně.
Jak už bylo řečeno, příběh je velmi silný. Ovšem zpracování za mě pokulhává. Souhlasím i s tvrzením, že dialogy jsou místy nepřirozené a toporné. Celkovou realitu koncentračního tábora by šlo popsat lépe a procítěněji. O téma holokaustu se poměrně zajímám a pár knih jsem už přečetla. Stejně bych ale uvítala lepší rozvedení např. situace ohledně vztahů s dozorci v táboře, podrobnějšího fungování tábora atd. Takto příběh skutečně klouže příliš po povrchu. Čtenář, který toto téma příliš nezná, může získat mylný dojem.
Celkově hodnotím kladně - jen ten konec mi taky úplně nesedl. Přišlo mi, jakoby to autorka najednou chtěla "mít už hotové". Troufnu si říct, že to rozuzlení šlo zpracovat lépe.
Patrně to nejlepší, co jsem od autorky četla. S mírou dojemnosti to sice bylo na hraně, ale námět a Archer se přeci jen vymykají obvyklému scénaři tohoto žánru.
Hezká pohádka pro mladé dospělé. Kniha je opravdu dojemná - až moc. Podobná literatura z logiky věci netěží zcela z popisu reality, že. Ale tady mohla autorka trochu ubrat na Kylandově "dokonalé obětavosti". Přišlo mi to už trochu překombinované. Ale v rámci schopnosti dojmout to funguje dobře. A příběh je hezký, pěkně se čte - ne že ne. Jen je to celé dohromady možná až moc... mučednické?
Jak se mi líbila série počínající Dublin Street, tak Hrdina je opravdu méně povedený. Asi nikdo neočekává od podobných knih, že budou úplně reálné a bez použitých klišé, je to spíš pohádka. Nicméně autorka zde tak moc kombinovala, až spíš překombinovala. Těch klišé je v ději opravdu hodně a zápletka se tím stává ještě víc neuvěřitelnou. Použity byly snad všechny možné zvraty, které se v romantické literatuře vyskytují. Jazykově a stylisticky se mi kniha líbí, ale z hlediska celkového dojmu rozhodně nejde o autorčino nejlepší dílo.