Valtr Valtr komentáře u knih

Výběry z norem pro konstrukční cvičení Výběry z norem pro konstrukční cvičení Pavel Svoboda

Pro studium na FSI asi nutnost - jinak asi normální tabulky - jsou tam hezky vysvětlené geometrické tolerance. Pro dílenskou praxi asi nešikovné - tam většinou potřebujete obsáhlejší přehled šroubů, ložisek, materiálů (stále většinou dle ČSN) apod.

30.10.2020


Nauka o materiálu I. Nauka o materiálu I. Luděk Ptáček

Obsahově jsou tam zajímavé věci, některé i hezky vysvětlené, ale jinak je to takový slepenec (každý z autorů tam napsal něco a pak to tak nějak poskládali dohromady a bylo...) - pro systematičtější úvod do nauky o materiálu jsou skripta Eduarda Dorazila (Nauka o materiálech) - je to psané trochu jednodušeji (litina s lupínkovým grafitem je tam možná označena jako šedá litina), ale zato to má hlavu a patu.

30.10.2020


Konstruktivní geometrie Konstruktivní geometrie Květoslava Borecká

Jedny z nejlepších skript v rámci mého studia na Fakultě strojního inženýrství v Brně. Dokonce mne učila jedna ze spoluautorek (paní Chvalinová), na kterou s vděčností vzpomínám:-)

Co se těch skript týče - jsou přehledná, systematická a jsou v nich hezké úlohy (vypracoval jsem všechny) - s čistým svědomím by se dalo říct, že je to kniha použitelná pro výuku na SŠ. V rámci studia na FSI to pak byla jedna z mála učebnic, kterou mělo smysl si kupovat, protože jste si do toho mohli dle postupu barevně malovat a tím se tu geometrii naučit. (Jinak těmi dalšími učebnicemi, které je vhodno koupit jsou: Výběry z norem, možná i ta učebnice Úvod do konstruování - ne že by byla tak dobrá, ale přeci se nenecháte vyhodit hned v prváku kvůli nějaké hlouposti (např. dřívější vs. dnešní značení)...) - ostatní si půjčte v knihovně - mám tím na mysli učebnice fyziky HRW, učebnice matematiky a numerických metod, nauku o materiálech (výborná jsou skripta Ed. Dorazila - Nauka o materiálech nebo knížka pana Věcheta o ADI litinách).

30.10.2020