Venezia Venezia komentáře u knih

Nápad století Nápad století Daniel Pennac

Rozkošná knižka o piatakoch. Humorom mi pripomenula Malého Mikuláša. Ocenila by som viac ilustrácii, trebárs aj farebných.

24.10.2021 5 z 5

Jednoduchá hojnosť Jednoduchá hojnosť Sarah Breathnach Ban

Keď si kúpite túto knihu, nemusíte už kupovať iné motivačné knihy a časopisy, lebo sú tu zhrnuté asi všetky témy: od módy, cez domácnosť, woman power, koláče, knihy, prácu atď. až po dnes moderný minimalizmus. Autorka cituje veľa slávnych ľudí a miluje staré veci/knihy/filmy... Texty sú rozdelené podľa mesiacov a každý deň je venovaný jednej téme, na záver každého mesiaca sú drobné radosti, ktoré si môžeme dopriať. Škoda, že som ju nečítala na sš alebo vš, väčšinu vecí už mám dnes vyriešenú.

15.09.2021 4 z 5

Kacírske myšlienky Kacírske myšlienky Albert Marenčin

Hodnotím poviedky Šibenické zvony a Pyrenejský med.

06.02.2021 4 z 5

O Smrekáčikovi, Triesočke a lipovej kolíske O Smrekáčikovi, Triesočke a lipovej kolíske Olin Kozubek

Veľmi milá, dojímavá (a niekedy aj vtipná) knižka o človiečikovi v dreve. Hlavne dnes, keď sa u nás rúbu lesy hlava-nehlava, by si ju mal každý prečítať. A nielen deti.

01.11.2020 5 z 5

Konor Konor Daniel Hevier

O tom, ako si jedna rodina zadovážila psíka. Každá kapitola je na 1 strane, na druhej je krásna ilustrácia psíka. Veľmi milé, a aj vtipné či na zamyslenie.

21.10.2020 5 z 5

Hodina vlka Hodina vlka Jaroslav Klus

Po Reném (od Berku) som naďabila na ďalší entwicklungsromán, raz vtipný, raz vážny, raz nostalgický, raz magický, ale učite nie nudný. Len si myslím, že by sa na Slovensku nemalo už toľko piť, a týka sa to aj literárnych postáv.

16.08.2020 3 z 5

René alebo slnečno až do rána René alebo slnečno až do rána Tomáš Berka

Je možné napísať vtipný erotický entwicklungsromán šarmante a vkusne? Áno, je!

14.08.2020 5 z 5

V čom je radosť života V čom je radosť života Jégé (p)

Hodnotím novelu V čom je radosť života. Zvyšok ma až tak veľmi nebavil. Ide o novely z knihy Itália, odohrávajú sa v Taliansku. Tri boli aj sfilmované pod názvom Triptych o láske. Pridali tu ešte Wieniawskēo legendu a Magistra rytiera Dônča.

11.08.2020 5 z 5

Naum Naum Michal Hvorecký

Poviedka Láska a smrť na Vianoce je dosť pravdivá a druhá polovica aj veľmi vtipná, podľa mňa na 5 hviezdičiek. Druhá je zaujímavá, ale zvyšok je priemer.

11.08.2020 3 z 5

Dračie žily Dračie žily Vlado Bednár

Hodnotím poviedku Dračie žily o chlapíkovi, ktorý sa chce odnaučiť čítať.

10.08.2020 4 z 5

Človek na ulici Človek na ulici Ivan Horváth

Keby novelu Laco a Bratislava napísal nejaký Francúz, Angličan či Američan, čítal by ju celý svet.

07.08.2020 4 z 5

Veľký román Veľký román Peter Gärtner

Aj keď je hlavný hrdina nesympatický floutek, číta sa to dobre.

26.07.2020 4 z 5

Tajomná láska Tajomná láska Anton Ottmayer

3 milé krátke preromantické príbehy o láske a jeden príbeh na zamyslenie o tom, ako viesť šťastný život.

19.07.2020 3 z 5

Bermudský trojuholník Bermudský trojuholník Silvia Antalíková

Vyzeralo to na dobrý príbeh, čakala som prekvapivú pointu alebo aspoň pointu, ale tá sa bohužiaľ nekonala. Happy-end to celé pokazil. Veľmi vtipná kapitola je o pomste manželiek neverným manželom, str. 109 - 118.

15.07.2020 3 z 5

A kto ma to čaká? A kto ma to čaká? Miloš Krno

Dala by som aj lepšie hodnotenie, ale veľmi mi vadil slang, akým rozprávala rozprávačka. Naozaj niekto nazýval ateliér aťas?

01.07.2020 3 z 5

Vila Klára Vila Klára Fero Rajec

Nápad to nebol zlý, ale celá kniha je povrchná a nedotiahnutá do konca. Autor spomína ako krádež storočia rabovanie židovského majetku za Slovenského štátu, znárodnenie komunistami a po 89-om privatizáciu. Vynechal pritom menovú reformu v 50-tych rokoch, čo by tiež ovplyvnilo postavy románu. Na veľa stranách hľadajú vhodnú slúžku a zároveň opatrovateľku pre dieťa (aké slovenské dve zamestnania za jeden plat) a potom sa preskoči 10 rokov. Taktiež pôsobí nevhodne, ako stará pani učí slúžku dobrým manierom a pritom povie, že jej to "sekne". Postavy, hoci sú to štyri ženy, vôbec nemajú citový život. Aby som len nekritizovala, hľadanie pokladu trochu drží čitateľa v napätí.

28.06.2020 3 z 5

Utrpenie Mikuláša Horna Utrpenie Mikuláša Horna Peter Gregor

Celkom vtipná story o Mikim, ktorý miluje manželku aj milenku.

Miki Horn, muž v rokoch, ktoré sa ktovieprečo nazývajú najlepšie, prežíval svoj najhorší rok. Hľadal slobodu a rozkoš, rozkoš v pocite slobody a slobodu v rozkoši, no našiel len iný druh otroctva. Prežíval krízu, vďaka ktorej celkom zabudol na krízu, ktorú prežíval predtým. S.33

25.06.2020 4 z 5

Inzerát na život, ktorý som nechcel žiť Inzerát na život, ktorý som nechcel žiť Peter Bilý

Chlapík nevie, čo chce, a nedá pokoj, kým to nedostane. Neznáša svoju krajinu, prácu, rodinu, priateľku, snáď všetko a všetkých. Napriek tomu sa to dalo čítať. Celkom vystihol situáciu napr. v školstve, riaditeľ školy ho na najprv prosí, aby nastúpil, lebo mu chýba dejepisár, na konci roka sa mu vyhráža vyhadzovom, lebo nie je obľúbený - u kolegýň alebo na slovenskom vidieku - životnou filozofiou miestneho spoločenstva boli frázy typu "čo bolo, bolo" a "bude, ako bude". Celkom dobrá bola časť o detstve v časoch socializmu.

17.06.2020 3 z 5

Moje první opravdová kuchařka Moje první opravdová kuchařka Ája Drahokoupilová

Ája je šikovné dievča. Kniha obsahuje recepty od vareného vajíčka až po hlavné jedlá, prílohy, šaláty a dezerty, či vianočné koláčiky. Recepty sú jednoduché a zdravé. Sú vhodné nielen pre deti, ale aj pre dospelých, čo nevedia variť alebo sa im nechce.

15.05.2020 5 z 5

Psie dni Psie dni Dušan Mitana

Ani sa nečudujem, že poviedky svojho času "očarili najmä mladých čitateľov". Mladí intelektuáli majú radi hanbaté a psycho texty, majú o čom diskutovať. Kdesi som čítala, že poviedka V električke je kultová. To vysvetľuje, prečo v Blave stále nie je metro, podporuje sa fantázia a umelecká tvorivosť.

14.05.2020 2 z 5