vivivovo vivivovo komentáře u knih

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Přemýšlím jak správně uchopit tuhle knížku. Kdybych na ni brala stejný metr, kterým čtu Murakamiho a Woolf, asi by moc neobstála, ale jelikož je z jiného žánru, musím si vystavit trochu jiná kritéria. No a taky nemůžu nezohlednit - je to fanfikce. Není to fanfikce fanfikce, ale je to vlastně jen extenze knížky z jiné knížky, která má být fanfikcí na (fiktivní, neexistující) sérii knih o magickém vyvoleném chlapci, který chodí na kouzelnickou školu v Británii... Samozřejmě jde o velmi jemně zamaskovaného Harryho Pottera. Takže pro ujasnění - Carry On je prostě Drarry fanfikce.
Ale taky to je samostatná kniha. Má vlastní postavy (které sice jasně korespondují ke svým protějškům v Potterovi), vlastní příběh (vyvolený kluk na magické škole s ředitelem/mentorem je převzato z Pottera a zbytek domyšlen). Oceňuji moc dobrý systém magie (magická slova a fráze vyvíjející se s kulturou a časem jsou celkem geniální) a i originální zápletku, která mě doopravdy zaujala. Přidat do příběhu to, že Draco- chci říct Baz, je upír byl náhodou fajn nápad a já to oceňuji.
Teď kde to trochu kulhá: zaprvé jméno záporáka mi celou knihu lezlo na nervy. Ano, postavy to také komentují, ale pojmenovat nepřítele basically "Záporák Špatňous" je dost na vydejchání. Zadruhé jsem měla pár menších problémů s překladem, ty bych ale všechny nakonec zvládla svést na preferenci. A nakonec, co se týče politiky světa, je to dost bordel. Ano, víme, i originál Rowlingové je kostrbatý a jeho neoliberální politické metafory jsou přinejlepším těžkopádné. Nicméně člověk má těžko čas věřit Brumbálovi- ehm Mágovi, když ten se z "morálně ambivalentní" dostává na "autoritářskej debil". Mágova divná pseudopolitika, která má být velmi progresivně radikální nemá nic do sebe, politické metafory trochu selhávají. Uf oukej, to by stačilo k politice YA knihy o tom jak se spolu konečně vyspí Draco Malfoy a Harry Potter.
Na rovině fanfikce si kniha vede dobře - poradila si nějak s Ginny (i když teda Agáta mi přišla dost nesnesitelná) i Brumbálem (když smícháte Grindelwalta a Brumbála dostanete...). Celkově je to jednoduchá odpočinková kniha, která i přestože jde technicky o fanfikci má vlastní solidní příběh a stojí za to být opravdu vydaná (a ne jen někde na ao3).

12.10.2024 4 z 5

Vše o mé dceři Vše o mé dceři Kim Hjedžin (p)

Bolestivá kniha o míjení se generací, ale také o tvrdohlavosti a iracionálních předsudcích.

12.10.2024 5 z 5