vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Povídky táborových ohňů Povídky táborových ohňů Ernest Thompson Seton

Jaký je rozdíl mezi povídkami od táborového ohně a povídkami od táborových ohňů? Je to stejná kniha nebo ne?

Příhody Grizzlyho Příhody Grizzlyho Ernest Thompson Seton

Bohužel nesehnáno, stále na ni číhám. Máte? Nabídněte. Seton je můj největší životní vzor, možná vlastně jediný člověk, kterého jsem za vzor kdy považoval, tak od něj sháním skoro všechno, co kdy vydal. Ještě pořád mi pár kousků chybí.

Ptačí příběhy Ptačí příběhy Ernest Thompson Seton

Chováme kočky Chováme kočky Marie Říhová

V knize je toho mnoho zastaralého a dnešní chovatel už by slepým následováním postupů z knihy udělal mnoho chyb. Například koupání kočky se dnes už nedoporučuje, jen v extrémních případech, jako třeba když kočka vleze do barev a pod. (Protože by vlastní očistou barvy sežrala) Samozřejmě jako základ to lze vzít, nicméně informace je třeba si ještě doověřit jinde, proto knihu začínajícím chovatelům koček nemůžu doporučit.

28.07.2020 1 z 5

Největší obchodník na světě - jak to dopadlo Největší obchodník na světě - jak to dopadlo Og Mandino

Jen netuším, proč tohle má být tak zázračný bestseller. Jistě by to šlo i bez nakydaného evangelia, pak spousta mnohdy prázdného filozofování. Být úspěšný zdaleka neznamená hledat moudra ve starých (rozuměj přežitých a zastaralých) knihách, ale hledat příležitosti, díry na trhu a inovativní způsoby propagace sebe i svého zboží nebo služeb. Ani k pobavení před spaním není kniha dobrá, to už si radši přečtu něco od Moerse nebo Pratchetta. Sice se (nejspíš) nenaučím nic nového, ale pocuchaná psýcha si odpočine v těch fantaskních světech a je připravena na další den.

06.07.2020 2 z 5

Nissó, dívka ze Siatangu Nissó, dívka ze Siatangu Pavel Nikolajevič Luknickij

Zajímavý rozpor. Na jednu stranu autor oslavuje komunismus, na druhé je mezi řádky mnohokrát jasně naznačené, jak je to celé špatně. Uznávám, možná je to jen můj pocit a nemělo to tak vyznít, popřípadě něco bylo ztraceno v překladu, ale takový jsem získal dojem. Jako by autor měl pochybnosti o tom, co propaguje. Jinak je to vcelku zajímavý příběh jiné doby, vlastně jiného světa, spousta přírody a boje i soužití s ní. S Nissó se člověk snadno ztotožní a prožívá příhody s ní. Ta část mě bavila nejvíce, vliv sovětského svazu a politikaření už znatelně méně, bohužel sovětského svazu tam bylo pořád dost, proto tak nízké hodnocení.

02.07.2020 2 z 5

Albert, Norbert a nemocný svět Albert, Norbert a nemocný svět David Laňka

Sice je to jen pohádka, a dokonce vcelku pěkně zpracovaná a ilustrovaná, ale už malým dětem vtlouká do hlavy, že je nějaké peklo, čerti, posmrtný život, že hříchy budou potrestány až po smrti atd. Snáz pak uvěří dalším pohádkám o bohu a spol. Z mého pohledu je to jen o něco méně nevhodné, než ilustrovaná bible pro děti.
Já bych to svým dětem nedal. Ani žádným jiným, když už jsme u toho.

01.07.2020 odpad!

Staré pověsti od Broumova k Mělníku Staré pověsti od Broumova k Mělníku Zdeněk Fišera

Překvapivě dobré. Pokud máte, jako já, rádi staré pověsti, budete spokojeni.

01.07.2020 4 z 5

Ďáblova skála Ďáblova skála Eugène Sue

Stylem mi to lehce připomíná hraběte Monte Christo, vnitřní rozpor, cesta za nějakým cílem s až fanatickým zápalem a možná i ta doba.

01.07.2020

Legenda o ptačích lidech Legenda o ptačích lidech Daniel Jerman

Zvykl jsem si vybírat knihy ke čtení podle hodnocení zde na databázi, ale už několikrát jsem se spálil, legenda o ptačích lidech je dalším takovým šlápnutím vedle. Když pominu celkem zbytečně nakydané evangelium ze začátku, příběhu chybí logika, spád, akce i napětí. Do čtení jsem se musel často nutit, několikrát jsem knihu chtěl odložit úplně a pustit se do něčeho čtivějšího. K závěru se čitelnost přece jen trochu zlepšila, ale pozdě a málo. Potenciál zůstal naprosto nevyužit. Zase se jednou upřímně divím tak vysokému hodnocení.

15.06.2020 1 z 5

Artemis Fowl: Posledný strážca Artemis Fowl: Posledný strážca Eoin Colfer

Jsem z toho poněkud rozpačitý. Na jednu stranu chci autorovi tleskat za bezbřehou fantasii, na druhou použil už známé příběhové mechanismy, tvory a svět. Vlastně tak nepřišel s ničím novým, vlastně jen poskládal klasiku. Ale nechme to stranou, četlo se to dobře. Na skoro třech stech stran se toho vlastně až tak moc nestane, ale odsýpá to slušným tempem a člověk se do Fowlova světa vnoří s lehkostí, s jakou školák projde brankou k babičce. Moje babička měla obrovskou zahradu s potokem, starými stromy, stodoly a půdy plné pokladů k objevování, strávil jsem tam krásné dětství, proto ten příměr a při čtení Fowla jsem si na ty časy skřítků, elfů, permoníků a šotků rád vzpomínal.

09.06.2020 4 z 5

Základy podnikání Základy podnikání kolektiv autorů

Je skvělé, že autoři knihy jsou dlouholetí podnikatelé, ale nějak asi zapomněli na své vlastní začátky. Je to jistě hodnotný titul, nicméně poněkud zavádějící. Začínající podnikatel/živnostník zde mnoho praktických návodů do začátku nenajde. Jistě mu to neuškodí, to jistě ne, ale pro informace do začátku bude muset jinam. Když jsem se já stal OSVČ, koupil jsem si základy podnikání a na volné noze a příklady, které jsem skutečně využil v praxi, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Z obou knih. Na trhu žalostně chybí průvodce začátkem podnikání a před započetím podnikání, na jaké zákony si dát pozor a co je třeba splnit. To v žádné ze zmíněných knih nenajdete a na úřadech se to taky nedozvíte, proto je někdy začít podnikat tak těžké. Resp. začít podnikat je lehké, ale začít podnikat správně, to už je něco jiného.

05.06.2020 3 z 5

Pomlčka v těle Pomlčka v těle Kristina Láníková

Nejsem cílová skupina a poezie je na mě škoda, proto hodnocení není tak docela fér, ale básně jsem jako jedny z mála přečetl, proto si dovolím tvrdit, že mám na hodnocení nárok. Básně mi přišly bezobsažné a až příliš náznakové, nudily mě od začátku do konce. Dal jsem si totiž za výzvu v dospělosti přečíst alespoň jednu básnickou sbírku, padlo to na tuto. Můj názor na tento typ poezie se od školních let nezměnil, je to ztráta času, básnické sbírky přenechám těm, které to baví.

24.05.2020 odpad!

Děsivá noc Keltů Děsivá noc Keltů David Bimka

Už dlouhá léta si pohrávám s myšlenkou, že zkusím nějaký ten "gamebook", tenhle je milý, zajímavý a hlavně krátký, je to ani ne na půl hodiny. Vypadá to, že někdy zkusím další, jen příště zvolím nějaký rozsáhlejší.

03.05.2020 4 z 5

Moře, sníh a velkoměsta Moře, sníh a velkoměsta Jack London

Jedna z méně známých Londonových knih a taky jedna z těch slabších, přesto stojí za přečtení. London uměl skvěle vykreslit přírodu, lesy a zvířata, moře bylo přece jen slabší, ale myslím si, že to není jeho vina, moře je prostě méně zajímavé než lesy.

03.05.2020

Sběratelství Sběratelství Jan Rous

Od dětství jsem něco sbíral, první byly tuším listy stromů, v cca osmi letech pečlivě vlepované do sešitu, pak to byly krabičky od sirek, vršky od piva, etikety, kšiltovky, mince, nože, ale jen sběratelství hlavolamů mi vydrželo po celý dosavadní život, tím chci říct, že vím, co je to sběratelská vášeň, tato kniha je o tom. Nemá samozřejmě smysl pro ty, kteří nikdy nic nesbírali.

03.05.2020

Bible - Nový zákon Bible - Nový zákon neznámý - neuveden

Jak řekl můj nejlepší kamarád (věřící): "věřím v něco víc, může to být bůh, ale to je jen jméno. Nemusíme všechno za každou cenu pojmenovat. Moje víra žádný manuál nepotřebuje a třeba taková bible s mojí vírou nijak nesouvisí, je to sbírka příběhů napsaná lidmi a já bibli ani církev ke své víře nepotřebuju. Bible je jen kniha. Nic víc. Církev je jen spolek lidí. Nic víc. Ani jedno si nezaslouží pozornost věřícího. Víra je ve mě a ne v knize nebo budově.

02.05.2020 odpad!

... a co o tom říká Bible ... a co o tom říká Bible Derek Williams

02.05.2020 odpad!

Ilustrovaná encyklopedie lidské vzdělanosti Ilustrovaná encyklopedie lidské vzdělanosti kolektiv autorů

Velmi rozsáhlá a kvalitní encyklopedie, asi nejlepší a nejuniverzálnější jakou jsem kdy v češtině viděl. Mým cílem je jí přečíst. Ne úplně celou, třeba sport mě vůbec nezajímá, ale většinu ostatního přečtu.
Co bych encyklopedii vytkl, že v sekci mýty a legendy není Bible a Korán, když tu je kniha mrtvých a starořečtí bohové. Ne, náboženství dostalo vlastní oddíl.

08.04.2020 5 z 5

Jak tábořit a žít v přírodě Jak tábořit a žít v přírodě Chris McNab

Na podobných knihách jsem vyrostl a utvářely mou osobnost, takže k nim mám pochopitelně silnou citovou vazbu. Tahle je sice znatelně mladší, než mé oblíbené kousky od Rogla a Vosátka, ale i tak stojí za vlastnění. Přes drobné nedostatky bude mít v mé knihovně své čestné místo hned za zmíněnými kousky od Rogla a Vosátka.

03.02.2020 4 z 5