Novinka od autorky románů Dům u jezera a Hodinářova dcera

novinky

PR článek,
Novinka od autorky románů Dům u jezera a Hodinářova dcera

Kate Mortonová: NÁVRAT DOMŮ

Je Štědrý večer roku 1959. Na pozemku velkolepého sídla v městečku Tambilla je objeveno několik bezvládných těl. Když je přivolána policie, poklidné místo se rázem stává dějištěm vyšetřování nejzáhadnější vraždy v dějinách Jižní Austrálie.
O mnoho let později v Londýně pátrá novinářka Jess po příběhu, který by vydal na reportáž. Potřebuje ho jako sůl – je nezaměstnaná a sotva vychází s penězi. Když ale dostane zprávu, že její milovaná babička Nora leží zraněná v nemocnici, odsune práci stranou a vrací se do Sydney.

V Nořině domě objeví Jess knihu, jež popisuje dávno odložený případ: tragédii rodiny Turnerů z roku 1959. A jakmile se začte, zjistí, že mezi nechvalně proslulou vraždou a její rodinou je šokující spojitost
Strhující román o návratech domů, lžích a o tom, co všechno jsme schopni udělat pro lidi, které milujeme.

Ukázka z knihy:
Ulice byla liduprázdná. V kuchyni čajovny Betty Diamondové se svítilo a v baru hotelu Tambilla naproti přes ulici sedělo pár lidí. Určitě ne tolik, co obvykle. Polovička obyvatel se nacházela mimo město a účastnila se pátrání, tím si byl jistý. Taková byla Tambilla. Tady si lidé navzájem pomáhali a nedělali mezi sebou rozdíly. Když se prve s Doylem a seržantem vraceli na policejní stanici, všiml si Percy, že na konci Willner Road se kolem reverenda Lawsona shlukují lidé. Zprávy se šířily rychle. Na tomhle místě se tajemství dlouho neudrží.
V několika oknech na hlavní ulici se mihotaly vánoční svíčky. Tady na vysočině už se z toho stávala jakási tradice, která před několika lety začala v nedalekém městečku Lobethal. Ve většině tamějších obchodů – i v některých domech – při příležitosti vánočních svátků rozsvěcovali světla. Takové věci se lidem líbí. Dokonce slyšel, že se lidé z celého okolí za tou podívanou vydávají na výlet. Dozadu do auta naloží piknikové koše s večeří a pojmou to jako příležitost k oslavě. Kurt mluvil o tom, že letos pozve Matildu Turnerovou, aby jela s ním. Den před tím, než Percy odjel na McNamarovu stanici, se ho syn zeptal, jestli si může půjčit auto. Snažil se mluvit nenuceně, ale podle toho, jak jeho prvorozený pohyboval rty, Percy vždycky uhodl, že je rozčilený. S Matildou Turnerovou se kamarádili od malička, patřili k partě dětí potloukajících se kolem městečka, chodili spolu ze školy a o víkendech se scházeli u potoka nebo u starého dolu. V posledních měsících měl ale Percy pocit, že je to mezi nimi vážnější. Těžko by to dokázal přesně vysvětlit. Jako by je obklopovalo zvláštní ovzduší, kdykoliv byli spolu, zaujati jeden druhým natolik, že k sobě přes tu bariéru nikoho nepustili. Pak uviděl u Kurta na stole mezi učebnicemi a sešity s pečlivými školními zápisky krabičku s náhrdelníkem. „To je hezká věcička,“ poznamenal tehdy, a i kdyby hned neuhodl, komu byl náhrdelník určený, ruměnec, který se rozlil po synových tvářích, mu to jasně prozradil.
To bylo minulý týden. Dnes viděl ten řetízek znovu, připnutý kolem krku Matildy Turnerové, rozkošný medailonek spočívající v prohlubni jejího výstřihu.
Na zlomek vteřiny mu blesklo hlavou: Vida, tak ten kluk to dokázal! Potom se ho zmocnil šok a začal myslet na důležitější věci.
Prokrista! Percy se musel dlaní opřít o kmen velkého starého dubu, který míjel. To, co tam viděl – ta hrůza, ke které došlo nahoře u tůně. Sáhl do kapsičky košile pro cigaretu. Před několika lety přestal kouřit, ale Esther Hughesová mu nabídla cigaretu, když se objevil na prahu jejich domu. Přijal ji s takovou dychtivostí, že mu dala na cestu ještě další.
Schoval se před deštěm pod strom, škrtl zápalkou a zhluboka vtáhl kouř. Kam seržant Duke svými posledními otázkami mířil? uvažoval. Když pak stáli s Doylem před policejní stanicí, zkusil to z něho vypáčit. „Co to mělo znamenat?“ mávl Percy zpátky k budově. „Co s tím má Kurt společnýho?“


Kate Mortonová vystudovala anglickou literaturu a divadelní vědu na univerzitě v Queenslandu, v doktorském studiu se zabývala tragédií ve viktoriánské literatuře.
Knihy této australské autorky jsou vydávány ve 38 zemích po celém světě. Už prvotina Dům u jezera (2007, č. 2009) se stala literární senzací, když se v Británii vyšplhala až na 1. místo prestižního žebříčku bestsellerů Sunday Times, pohybovala se na čelních místech New York Times Bestseller Listu, byla nominovaná na nejoblíbenější knihu British Book Awards za rok 2008 a zvítězila v Australian Book Industry Awards 2007 v hlavní kategorii General Fiction Book of the Year. S obdobným úspěchem se vedlo i dalším knihám, přičemž především Zapomenutá zahrada z roku 2008 (č. 2011) sbírala vedle nadšených čtenářských ohlasů a pochvalných recenzí i různá ocenění a jen potvrdila, že Kate Mortonová je jednou z nejzářivějších a nejúspěšnějších spisovatelek současnosti.
Více se autorce můžete dozvědět na https://www.katemorton.com/

Kate Mortonová: Návrat domů, přeložila Jaroslava Novotná, vydává Kalibr, 512 stran, doporučená cena 599 Kč - Koupit knihu můžete zde


Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Je Štědrý večer roku 1959. Na konci horkého dne se na pozemku jednoho velkolepého sídla najde mrtvola. Když je obyvateli přivolána policie, poklidné městečko Tambilla se stává dějištěm vyšetřování nejzáhadnější vraždy v dějinách j... více

Přejít na komentáře (2)