Dům U tří štítů / Tri lomené štíty
Povídka od:
Arthur Conan Doyle
Z knihy:
Mazarinův drahokam / The Adventure of the Mazarin Stone, Z případů Sherlocka Holmese, Případy Sherlocka Holmese, Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa 2, Poslední poklona Sherlocka Holmese, Upírské příběhy, Z archivu Sherlocka Holmese
Nová majitelka Domu u tří štítů se smiřuje se smrtí syna, a současně s podivnými nabídkami na odkup tohoto domu i se vším vybavením. Sherlock Holmes podezřívá jednu partičku zlodějů, nezná však jejich kápo.
The Adventure of the Three Gables
Rok vydání originálu: 1926
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (6)
Přidat komentářHmm... Prázdnota. Jistě, možná je příběh z počátku poněkud nejasný, tajemný. Asi je to mou zkažeností, ale čekal jsem upřímně nějakého úchyláka. Takto je z příběhu zase jenom banalita, bez většího představení Holmesových schopností, zato s mírným nádechem obligátního rasismu Podpis čtyř to samozřejmě netrumfne, to je Doylův rasistický masterpiece, ale i tak je to takové nepěkné.
Něco tomu chybělo. Možná byl Holmes tentokrát trochu nedůvtipný? V závěru se ovšem zachoval jako typickej chlap...
Jo a ten rasismus by mu dneska už těžko prošel... Říkat etnické menšině že smrdí, to se nedělá...
Mne sa poviedka čítala veľmi dobre, je dobre napísaná, ale dosť predvídateľná. Opäť nachádzame - ako u starých upírskych poviedok ostatne dosť často - motív femme fatale, ktorá je stále krásna a stále živá a jej zamilovaný a po pomste túžiaci milenec - mŕtvy.
Úvod povídky a její název slibují víc, než se nám nakonec dostane. Holmesi doma vyhrožuje nájemný bouchač - černoch, on ale i přesto jede vyšetřovat do Domu u tří štítů podivné zájmy o koupi domu i s celým vybavením. Nakonec se zápletka ukáže zcela prostá, dokonce trochu podpásová, opět v tom hraje roli romantický motiv, ale hlavně Holmesův současný soupeř a jeho motivace (vždyť rukopis by spíše sloužil jako reklama) - jsou prostě divné. A vlastně chybí i jakékoliv zakončení, nebo trest. Na konci má člověk z povídky a jejího vyústění zkrátka takový trpký pocit.
Povídka je čtivě napsaná, má celkem spád, na druhou stranu nijak zvlášť originální není. 75%, 7.3.13.
Dům staré paní Maberleyové chce koupit tajemný muž s podmínkou, že mu tam nechá i veškeré své osobní věci. Při vyprávění tohohle podivného příběhu Holmes vytahuje zpoza dveří poslouchající gangsterskou služku. Zanedlouho musí také křísit starou paní Manerleyovou omámenou po vloupání chloroformem a Holmesovi dochází, že to, že zmizel kus rukopisu zdánlivého románu jejího syna, nebude jen tak. Příběh totiž začíná jako román, ale pokračuje v první osobě, takže to bude spíš trochu deník. O kom v něm píše a kdo se ho chtěl zbavit, aby neměl po vydání knihy ostudu? Povídka je rozehraná napínavě, nakonec je ale její rozuzlení takové nějaké přitažené za vlasy, nepatří k nejlepším kouskům ve výboru. Navíc ty rasistické řeči, jak tady zmiňují i ostatní čtenáři.