Z archivu Sherlocka Holmese
Arthur Conan Doyle
Příběhy Sherlocka Holmese / Sherlock Holmes série
< 8. díl >
Poslední Doylova kniha o slavném hrdinovi, která je složena z příběhů, které se údajně odehrály už dříve a teprve teď je zpracovalo Watsonovo šikovné, leč loudavé pero.
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1999 , JotaOriginální název:
The Case-Book of Sherlock Holmes, 1927
více info...
Přidat komentář
Ač je tohle poslední díl obecně přijímaného sherlockovského kánonu, nekončím a pustila jsem se následně i do sporných Zapomenutých případů. Sherlocka jsem si oblíbila tak moc, že po dočtení Z archchivu SH jsem vyrazila do londýnského muzea na Baker Street 221b, které je zařízené zároveň jako Holmesův byt a je dokonalé. Horní patro obsahuje relikvie ze všech Sherlockových příběhů, na stěnách jsou obrazy zpodobňující výjevy z nich, včetně Sherlockovy zdánlivé smrti ve švýcarských vodopádech. Začala jsem taky sledovat seriál s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli, no Sherlock mě zkrátka baví. Všechny povídky jsem opět samostatně komentovala v sekci Část díla.
Posledným dvanástimi poviedkami s fiktívnym, ale svetoznámym detektívom Sherlockom Holmesom som zavŕšil pohodové letné čítanie. Ako je tradične zvykom, úroveň jednotlivých poviedok je rôzna, ba nájde sa aj poviedka vyslovene vtipná a zároveň najhoršia z celej zbierky a tou je Šplhajúci muž. Sherlock je v tejto poviedkovej zbierke zábavný, neurotický, Dr. Watson nápomocný a nebojácny a to je presne to, čo od sira Doylea očakávam - odpočinkové čítanie. Je veľmi osviežujúce čítať príbehy z dôb, kedy moderné kriminalistické metódy boli v plienkach alebo neexistovali.
V každom prípade je táto zbierka lepšia než Posledná poklona, z ktorej som bol mierne sklamaný.
Sherlock je moja srdcovka. Súc si vedomý, že z objektívneho hľadiska táto zbierka nie je úplne najlepšia v Doylovej tvorbe, pre mňa má stále to čaro dvojice Holmes-Watson a rád si ju prečítam opäť.
Vydal jsem se na stezku Holmesovu ze dvou důvodů. Už nějaký ten měsíce (rok) mi ležela v notebooku čtyři pdf s povídkami Doyleovými. Navíc se mi teď hodilo trochu víc se podívat na detektivky ze studijních účelů. Rozhodl jsem si proto přečíst všechny tyto povídky. A asi jsem už přeholmesovaný. Ale ne, to není přesné, jsem předoyleovaný.
Předpokládám, že tyto povídky nejsou výrazně více či méně kvalitní, než ty z jiných sbírek. Ale jejich obsah se zkrátka začíná opakovat a přestávají být zajímavé. Pravda experimenty s narací v této sbírce byly osvěžující a některé povídky mne zkrátka bavily takové jaké byly (Upír, Šplhající muž, Voják), jiné mi však přišly naprosto prázdné a nudné a jedna mě vyloženě, promiňte mi to, nasrala koukám na Tři Garribedy.
Docházím kvapem k názoru, že kdyby Doyle nechal Sherlocka mrtvého (Poslední případ), nebo jej nechal na odpočinku (Druhá skvrna), udělal by lépe z pohledu jeho přetrvávající pověsti. Tohle je už snaha vyvářet již vyvařené.
Ale platí: jsou to jednoduché a prosté povídky, které vás pobaví, pokud od nich nic moc nečekáte (krom vždy zábavného Holmese, to mu nemohu vzít) a které obecně vzato nejsou špatné, nečtete-li jich mnoho.
Stejne jako predchozi dil, hodnotim spise prumerne. Nektere povidky jsou super, jine mi prijdou vylozene pritazene za vlasy. Mam dojem, jako by autora psani uz moc nebavilo a psal opravdu na silu kvuli oblibenosti detektiva u ctenaru. Kanon mam ale precteny a jsem zvedava na serii Fantasticky Sherlock Holmes.
Tohle čtení prostě miluji a je to pro mně taková maličká závislost. Pan Doyle na svoji dobu dokázal napsat nadčasové detektivní dobrodružství, které neomrzí ani postupem let.
Sherlock Holmes mě nikdy nezklame. I v příbězích z jeho archivu prokázal skvělé analytické schopnosti, na které se vždy spoléhal. Inu, co mu zbývalo, když v době, kdy řešil své případy, byly moderní kriminalistické metody, tak jak je známe dnes, pouze "v plenkách".
Doyle knihami, v nichž vystupuje Sherlock Holmes, navázal na tvorbu zakladatele klasického detektivního žánru E.A.Poea.
Úžasná klasika povýšená v audioknize interpretací pana Václava Knopa. Mohu doporučit milovníkům podivných a zapeklitých případů a mistrné detektivní dedukce.
Autor nenapsal jenom "PSA", ale i jiné věci, včetně povídek. Domnívám se, že i krátké literární útvary autora se dají číst.
Jako bezvýhradná fanynka spisovatele Arthura Conana Doyla a jeho Sherlocka Holmese považuji za výborné všechny povídky v této knize, každá z nich je svým způsobem zajímavá ;-).
Některé povídky se mi líbily více, některé méně. Příběhy byly velmi čtivé a překvapivé. Mysl Sherlocka Holmese mě nepřestává překvapovat. Trochu mě mrzelo, že se spíše něž vraždy řešili krádeže a různé záhady. Brzo se vrhnu na další knihy se svým oblíbeným detektivem a jeho věrným přítelem.
Ani pri čítaní tejto zbierky som sa neubránila obdivu nad rôznorodosťou námetov jednotlivých poviedok a vôbec nápaditosťou Doyla. Skvelé!
Dala bych i pět, ale je fakt, že některým povídkám něco chybělo, přestože žádná mi nebyla vyloženě protivná a líbily se mi. Ale mám pár, které mě nadchly, které mě dokázaly udržet v napětí po celou dobu a obvykle jsou to ty, u nichž bych takové rozuzlení ani v nejmenší nečekala, a tak překvapivé vyřešení dojem ještě umocnilo. Líbil se mi Upír ze Sussexu, potom Voják bílý jako stěna, Záhada na Thorském mostě, Barvíř na penzi a Šplhající muž. I Lví hříva se mi líbila, konec jsem nečekala a postava Iana Murdocha čtenáře hezky dráždí, i když jsem očekávala, že to nebude on. Účel ale splnila :D
Jsem zvědavá na Poslední poklonu Sherlocka Holmese. Zatím si knihy půjčuji, ale pořád čekám na nějakou, která bude víceméně bez slabších míst, abych si taky s Sherlockem mohla nějakou tu knihu koupit.
Jsem tak nějak na rozpacích. Některé povídky jsou vyloženě slabé, třeba i proto, že se v nich neřeší žádný případ (Lví hříva, Podnájemnice v závoji), jedna je z oblasti sci-fi (Šplhající profesor), případně samotná zápletka je hodně slabá, nebo řešení poněkud přepísknuté či podivně melodramatické (Dům U tří štítů, Barvíř na penzi, Vznešený klient, a vlastně i Mazarinův diamant). Zbývající povídky (Voják bílý jako stěna, Upír ze Sussexu, Tři Garridebové, Záhada na Thorském mostě a Na starém zámku v Shoscombe) mají kolísavou úroveň, ale aspoň nadprůměrnou. U některých brzy odhalíme, jak vše bylo (vodítek je příliš mnoho na příliš málo postav a možností), jinde nás může překvapit, že povídku vypráví sám Sherlock nebo je dokonce jedna psána v erformě. Asi nejlepší povídkou - i když podle literárních historiků údajně opsanou - jsou Tři Garridebové, realisticky, věcně podanou, s určitou dávkou napětí již od úvodu, postupně mírně navyšovanou.
První případ knihy bývá zpravidla nejlepší. Vznešený klient je sice hodně dobrý, ale nejvíc se mi líbil Šplhající muž. Samozřejmě je to pouze můj názor, takže vám radím, abyste si knihu přečetli a rozhodli se sami:)
Část díla
Barvíř na penzi / Farbiar na penzii
1926
Dům U tří štítů / Tri lomené štíty
1926
Lví hříva / Levia hriva
1926
Mazarinův drahokam / Mazarinov drahokam
1921
Na starém zámku v Shoscombe / Zámok Shoscombe
1927
Autorovy další knížky
1978 | Pes baskervillský |
2010 | Případy Sherlocka Holmese |
1982 | Dobrodružství Sherlocka Holmese |
1971 | Ztracený svět |
1987 | Muž s dýmkou a houslemi |
Uprimne tato kniha uz me trochu nudila po precteni vsech predchozich knih (ctu vydani vydavatelstvi Jota). Nektere povidky byly lepsi, u nekterych jsem se nemohl soustredit..chybela mi takova ta typicka anglicka atmosfera, ktera i z horsich povidek dokaze udelat zajimave cteni… no cekaji me jeste zapomenute pripady, chvili jsem premyslel jestli knihovni neobohatim o dalsi knizky z teto serie, ale asi ne…