Greenshawova kratochvíle / Greenshawova pochabosť
Povídka od:
Agatha Christie
Z knihy:
Muž v mlze, Expres do Plymouthu / The Plymouth Express, V temnom zrkadle, Královský rubín, Slečna Marplová a záhady: Povídky, Zlověstné jaro
Synovec slečny Marplové Raymond West navštíví se svým přítelem, literárním kritikem Horacem Bindlerem, výstřední sídlo – „šokující impozantní stavbu“ nazývanou Greenshawova Kratochvíle, jež byla postavena bohatým a úspěšným člověkem, kterého však stavba tohoto sídla doslova přivedla na mizinu. Potkávají se tam se stárnoucí majitelkou panství a stávají se svědky sepsání její závěti, ve které odkazuje celé panství své hospodyni. Slečna Greenshawová je později zavražděna – střelena do prsou šípem – a všichni tři podezřelí mají zdánlivě dokonalé alibi…
Název povídky je podobný povídce „Greenshoreská kratochvíle“, která má však zcela jinou zápletku a namísto slečny Marplové v ní vystupuje Hercule Poirot.
Greenshaw's Folly
Rok vydání originálu: 1960
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (4)
Přidat komentář
Škoda, že ilustrační kresby nejsou samozřejmostí, jsme tak ochuzeni o kratochvíli z Kratochvíle.
Zajímavost platná v Anglii, ale u nás ne; při sepisování poslední vůle, dědic nesmí být přítomen. Zdá se to být precizně dokonalé.
Zločin nemá pochopitelné vysvětlení, ani podezřelého, je záhadou, jak je to možné, a tak slečna M. musí své fantazii povolit otěže.
Bezva audiočetba.
Slečna Marplová to rozfrkne na počkání. Celý děj tam není, všichni někam chodí a věci se dějou ....přirozeně to plyne. A když dojde na řešení vraždy, slečna M. je náhodou u toho. A když se jí zeptají na názor, šup a všecko víme. Líbilo.
Vlastně jen z vyprávění synovce slečna Marplová uhodne, kdo byl vrah. Ne že by vyprávění synovce neznělo zajímavě, ale to tříštění pozornosti na vlastně dva děje mi zde nesedělo, a tolik jsem si nevychutnal závěrečné odhalení.
Slyšela jsem jako audioknihu. Moc mě nezaujala interpretka, poslouchala jsem nepozorně a musela si klíčová fakta (zejména časové údaje) zopakovat. Ale nakonec se mi to dost líbilo, určitě blíž ke čtyřem hvězdičkám.
Ilustrační kresby (viz Jaruš7) by byly v tomhle případě báječné. A vlastně u Agathy Christie i leckde jinde. :)