Olalla
Povídka od:
Robert Louis Stevenson
Z knihy:
Zvláštní případ Dr. Jekylla a pana Hyda a jiné povídky, Olalla, Pavilon na písčinách (11 povídek), Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda (4 povídky)
Olalla je gotickou novelou skotského spisovatele Roberta Luis Stevensona. Poprvé vyšla v roce 1885. Příběh je zasazen do Španělska, kde se skotský voják Fettes zotavuje ze svých bitevních zranění. Seznámí se s krásnou, ale tajemnou Olallou, která žije v osamění se svou tajemstvím opředenou rodinou.
Originální název:
Rok vydání originálu: 1885
Olalla
Rok vydání originálu: 1885
Olalá! Tak tohle byla ohromující záležitost. Olallu tak mohu rovnou označit za trestuhodně opomíjenou Stevensonovu povídku. Až mě samého překvapuje, jak moc mě od první věty vtáhla. Při receptu a umu, kterým autor vládne, však ten gurmánský zážitek toliko překvapující. Co věta (i díky překladu) to samostatný požitek.
Jaká je tedy Olalla? Shromažďuje v sobě prvky gotických románů, že by se madam Radcliffe podivovala. V příběhu je cosi jemně erotického a velmi rafinovaného, jak velí styl 19. století. Nikoli v posledku je Olalla v určitých rysech považována za upírskou povídku. A já docela věřím, že le Fanu by to kvitoval. Bez expresivnosti, přímočarosti Stevenson vytvořil pohlcující atmosféru sídla, jež se rozpadá stejně jako rod v něm usazený. Stejně jako v povídce o Willovi, i zde se objevuje jistá forma nenaplněné lásky a přitom lásky úplně jiné, výrazně hlubší, úrovně a v souboji mezi rozumem a citem.
Tleskám Stevensonovi. Vyprávění skotského vojáka na odpočinku bylo fenomenálním zážitkem. Ať už se jednalo o vykreslení španělské přírody a prostředí v oblasti hor, vnitřních rozbrojů (hledět na obrazy je vždy drama), koncert odehraný čtyřmi až pěti postavami příběhu. Degenerace šlechtických rodů, pověrčivost, rodinná tajemství, nesrovnalosti, animální povaha člověka. Prvotřídní. Hah, nemohu si pomoct, ale ani mě samotného nenechává Olalla chladným.