Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank
Povídka od:
Stephen King
Z knihy:
Stephen King jde do kina, Čtyři roční doby
Red, odsouzenec na tři doživotní tresty, vypráví příběh svého spoluvězně Andyho Dufresna, který je odsouzen za vraždu své manželky a jejího milence. Je poslán do jednoho z nejpřísnějších vězení - Shawshank, kde si má odpykat svůj doživotní trest. Andy ale není jako ostatní vězni. Býval úspěšný bankéř a ani ve vězení nezratil něco ze své grácie.
Rita Hayworth and Shawshank Redemption
Rok vydání originálu: 1982
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (61)
Přidat komentářTenhle příběh vás prostě vtáhne a nepustí. Naprosto podmanivě podaná povídka z pohledu jednoho vězně, která dala vzniknout jednomu z nejlepších dosud natočených filmů. Perfektně vyprávěno bez zbytečných průtahů. Vše ostatní bylo asi řečeno v dalších komentářích. Souhlasím i s tím, že film je o chlup lepší.
Jedna z nejlepších povídek co znám a její filmové zpracování je jeden z nejlepších filmů. Doporučuji oboje :-)
King je nedostižný prodavač snů. Většinou nočních můr, ale jsou výjimky. Shawshank je krásný pestrobarevný sen, u kterého každý přeje Andymu a Redovi štěstí, aniž si přitom musí připadat manipulovaný autorem, a u kterého se snadno zapomene, že to celé není moc pravděpodobné. Mimochodem, třeba je to překladem, ale kolik měl Red tříd? Dokončenou základku? Svoje zápisky píše nespisovně, ale literárně na výši a matematika mu taky dost jde.
Tahle novela zdaleka není bezchybná, ale v podání atmosféry, vtažení do příběhu King překonal i vlastní vysoké standardy.
Vymazlená novelka. Příběh o (bez)naději působí velice autenticky a Andy je starý lišák, který si umí počkat a v mezičase nesedí se založenýma rukama. A v závěru jen těžko nezdvihnete koutek úst v lehkém pousmání.
---
„Andyho jsem obdivoval. I přes problémy, který měl, dokázal žít vlastní život. Tisíc dalších to neumí nebo nechce nebo nemůže a spousta z nich ani není ve vězení.“
Naprosto skvělé: výborně podáno, báječný příběh a nádherná pointa i závěr. Na některé věci je třeba si počkat, přesněji na nich dlouhá léta pracovat, ale naděje je vždy na prvním (i posledním) místě!
Film neznám, a ani po přečtení novely ho nemusím vidět, raději si v mysli uchovám tento/takto psaný příběh.
King mne vždycky překvapí, jak si nepotrpím na jeho duchařiny a horory, tak v ostatních příbězích (škoda, že jich je výrazně méně) se tradičně projeví jako zkušený psavec s velmi podrobnou znalostí a hlubokým vhledem do lidí. A takové příběhy, (jako) ze života - samozřejmě ne úplně obyčejné, ale spíš překvapivé, na hraně - jsou pak neodolatelné.
Jedno z nejpůsobivějších zakončení příběhu, které jsem kdy četla. Svůj podíl na tom má i filmové zpracování, herci a tentokrát i český dabing, ale základ je od pana Kinga, to je jasné. Oslava přátelství a svobody.
"Doufám, že tam Andy bude. Doufám."
Povídka skvělá, to podstatné již shrnuly komentáře níže. Za sebe však musím říct, že filmové zpracování hodnotím o dost zdařilejší (a to se nestává často).
Ve filmovém zpracování je několik odlišností, od těch v zásadě nepodstatných (jako že vypravěč je v knize zrzek, zatímco ve filmu černoch) až po ty výraznější (např. vrchní dozorce Byrons je na konci filmu zatčen, v knize je však postupně vystřídán různými dozorci; ve filmu vypravěč úspěšně překročí hranice a setká se s Duffersonem, v knize jen vyrazí na riskantní cestu k hranicím s vědomím, že jde o porušení podmínek předčasného propuštění). Celkově mi ale přijde filmové zpracování o dost působivější, klíčové momenty z knihy jsou více zvýrazněny.
Nicméně - a to je podstatné - nebýt této vynikající knižní předlohy, tak onen ještě ultravynikající film nikdy nevznikne.
Hodně věcí je navíc. Hodně věcí je zbytečných. A hodně věcí je super. Předmluva k epickému velkofilmu funguje dobře. Ale je i fakt, že film dost celý příběh příjemně zjednodušil a udeřil, kde mohl na správnou notu. Viz jeden ředitel, podraz na něj, omezení zbytečností. Mluví se, že Spalovač mrtvol je dobrá knížka a film je jako jeden z mála ještě lepší. V tom případě je docela jasné, že Shawshank je takový americký Spalovač. Vlastně dost přesně. A pokud asi někdo tento příběh mohl napsat v dnešní době tak dobře, tak asi jedině King. A díky za to. Doufám, že takto skvělý příběh nikdy nezapomenu. Doufám.
Vynikajúca poviedka, dokázal by som ju čítať neustále, teším sa ako si ju prečítam znova.
Taktiež film Vykúpenie z väznice Shawshank je podľa mňa najlepšia adaptácia nejakého Kingovho diela vôbec.
OK, tohle bude osobní. Miluju Ritu Hayworthovou. Od první chvíle, od prvních několika slov. Už víc než pětadvacet let. Za ty roky jsme spolu strávili spoustu času. Na lavičce před školou, večer na pohovce a, nebudu Vám lhát, občas i nejednu noc v mojí posteli. A ten příběh, co mi šeptá, se nikdy neomrzí a nikdy neztratí svojí krásu. Příběh o svobodě, odhodlaní a přátelství. Příběh o nezlomné síle člověka. Já prostě miluju Ritu Hayworthovou.
Šóšenk a Zihuatanejo, čo dodať. Skvelá vec, podľa ktorej (čo je fakt neuveriteľné) vznikol ešte lepší film. Možno dokonca jeden z najlepších. Dramatickejšie lepšie pracuje s koncami významných postáv (Tommy, Hadley, Norton), rovnako tak šokujúce finále ponúka oveľa väčšiu satisfakciu (sranda je, že Red "to" nevedomky odhalí v úvodnej tridsaťminútovke, ale kto by ho bral vážne?) a výraznejším spôsobom rozvádza zaujímavé dramatické okamihy (vo filme sa linka so Sestričkami ťahá pomaly cez polovicu urastenej stopáže, v novele je vybavená behom pár strán). King rafinovane pracuje s atmosférou, ktorá je na začiatku strašne temná a potom sa síce vo väzení začneme cítiť trochu ako doma (fakt), ale pomedzi hlavný dej neustále preblikáva jasný náznak toho, že to s Andym nedopadne dobre. Vravíte si, že hádam ani nechcete poznať koniec, pretože bude príliš smutný. No a potom príde Veľké Finále a s ním... Film mám napriek tomu o jednu hviezdu radšej. Filmová adaptácia je vcelku verná novele, zmeny sa týkajú skôr rôznych za mňa detailov (Red je v novele beloch, Andyho King pre zmenu opisuje ako malého, čomu dvojmetrový Robbins už vari nemôže byť vzdialenejší atď.). Novela vás zdrapne vďaka chytľavej ich forme od prvej vety a už nepustí, prečítate to jedným dychom, aká väčšia poklona sa dá vzdať? Stephen neodolal a o X rokov neskôr pridal Zelenú míľu, v ktorej zopakoval niektoré shawshankové ingrediencie (prostredie väzenia, neprávom odsúdený za hrdelný zločin, pričom skutočný páchateľ sa nachádza v rovnakej budove atď.). Film mnohé scény rozviedol (linka so Sestričkami sa ťahá naprieč polovicou robustnej minutáže, v novele je vyriešená behom štyroch strán) alebo naopak zjednodušil (jeden riaditeľ namiesto viacerých).
Naprosto skvělé čtení. Samozřejmě jsem předtím viděla film, ale kniha je trochu odlišná. Za mě je obojí výborné.
Musím říci, že toto je absolutně nejlepší literární počin, který jsem od Stephena Kinga zatím četl. Nebyli tu duchové a zlí bubáci, jen ono zlo, které umí dělat jen člověk člověku. A na rovinu - to umí vydat i za více, než roční pobyt v kdejaké představě pekla plného běsů.
Doba, do které je příběh zasazen je vykreslena autenticky - a autenticky působí i vyprávění dlouholetého vězně "Reda", skrze něhož poznáváme výjimečný příběh Andyho Dufresna.
Andy Dufresne je nespravedlivě odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence a ač dostane doživotí přesto celou dobu ve vězení žije myšlenkou na útěk. Nádherný příběh o víře v sebe v život a přátelství, které vznikne na místě, kde nemůžete nikomu věřit. Touha Andyho po svobodě je obrovská, ale na druhou stranu nezapomíná ani na přítele, díky kterému ve vězení přežil. Tohle je jedna z nejlepších povídek, která kdy byla napsaná
I mne se pri cteni vybavoval film, ale byla jsem za to rada - vypravec znel v me hlave jako Morgan Freeman a aspon jsem si umela predstavit, jak vypada geologicke kladivko. K memu nadseni je vypraveni stejne skvele a napinave jako film, zhltnuto za dva dny. Uz jsem cetla i Kinga, ktery se tahl jak svajzuzu, a tento pribeh je neco uplne jineho. Az si rikam, jestli to nahodou nebude originalni pribeh byvaleho vezne, tak realisticky a poutave to je napsano.
Čtení vyvolávalo zvláštní pocity. Nedokázal jsem zbavit představ z filmu. Patřím k těm, kdo viděli film dřív a ten mě zaujal mnohem víc. Naopak mám pocit, že převedení této novely do filmové podoby je naprosto geniální.
Samotná novela mě příliš neoslovuje. Když jsem to četl, tak jsem v hlavě slyšel hlas dabéra Morgana Freemana. Jenže tomu chyběla hudba. Ta byla totiž u filmu dost výrazná. Obyčejně se mi to nestává, ale zde zcela převážily dojmy z filmu. Přečíst novelu bylo jako vidět ho podruhé.
Bez hudby. Bez překvapení. Bez intenzity.
Nepopírám, že je to napsané skvěle. King sice píše úžasně, ale se mnou se to nějak míjí. Děj novely volně plyne a příběh nemá žádný náboj. Nenacházím důvod proč to někomu doporučit ke čtení. Bylo to hezké, ale znovu to číst nebudu.
Novela a film jsou bohužel to stejné. Protože film je mnohem lepší, doporučuju nejdřív kouknout na něj. Je lepší si užít ten než číst nejdřív tuhle novelu. Sám jsem na rozpacích jak ji ohodnotit, když vedla k tak dobrému filmu. 75%
Miluju tenhle příběh. Filmovou verzi i tu knižní.