Vypuštěný / Na svobodu
Povídka od:
Mary Cholmondeley
Z knihy:
Z upířích archivů I., Královny hrůzy
Povídka vypráví příběh mladého architekta, zapáleného pro svou práci, který se vydává do malého městečka, aby zde prozkoumal dosud neznámou fresku. Ta se nachází v pečlivě uzamčené kryptě, od níž má klíče pouze místní farář. Mladý architek faráře přesvědčí, aby mu klíče na pár dní půjčil a nechal ho fresku nastudovat. Farář nakonec váhavě souhlasí, avšak varuje mladíka, aby za sebou hrobku vždy pečlivě zamknul...
Let Loose
Rok vydání originálu: 1890
Povídka vyšla v knize:
Komentáře (5)
Přidat komentářKdo má rád atmosférický horor, přijde si zde na své. Zlo nikdy nespí a tady to platí dvojnásob.
Zvláštní to nízké hodnocení. První (a pravděpodobně poslední) povídka z celé antologie, ve které se nadpřirozeno objevuje jako extrémní síla schopna drastických činů. Žádné letmé náznaky, varovné signály, ale přímá konfrontace.
Při čtení v tichém bytě, jen při světle lampičky .... skutečně mě místy povídka děsila .-)
Velmi děsivá povídka, která nám upíry představuje v dnes poněkud nezvyklé podobě. Atmosféra je ale krásně temná a za nocí určitě zapůsobí značně nespavě.
Atmosférický horor, příjemně lezavá hrůza, stupňující se drama. A taky zapadlá díra uprostřed Yorkshiru, zapomenutá hrobka a taky pověra víc než skutečná. Výborně vystavěná povídka s typicky anglickými reáliemi, které se mi nepodaří vysvětlit. Ostatně ani vypravěč se nesnaží přesně vysvětlit, jak přišel ke svému znamení. Ale že měla Mary Cholmondeley cit pro vyprávění, nabízí povídka Na svobodu opravdu příjemně dramatické a atmosférické počtení vhodné k podzimním sychravým večerům. Díky jejímu podání, stejně jako vypravěč cítil jsem prazvláštní pocit nejistoty, když za sebou zamykal jedny z obou dveří vedoucích do krypty. Pěkná povídka zanechávající příjemné pocity z četby.