Adolf Hitler - Génius průměrnosti přehled

Adolf Hitler - Génius průměrnosti
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165787/adolf-hitler-genius-prumernosti-165787.jpg 4 45 45

Kniha známého historika popisuje celou kariéru Adolfa Hitlera, od počátků nacistického hnutí až do Hitlerovy sebevraždy. Kniha obsahuje i ukázky z Mein Kampfu a z pozdějších interview, kde Hitler brutálně a otevřeně vysvětloval, jak se ovládá masa. Obsahuje spousty fotografií v textu.

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Adolf Hitler - Génius průměrnosti. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (11)

Kasperle
16.03.2021 4 z 5

Zajímavě uchopené téma. Popis Hitlerovy osobnosti, potažmo celého nacistického Německa, na základě několika posledních dubnových dní roku 1945. Hamšík předkládá zajímavé psychologické rozbory či domněnky (což autor nezastírá), nejde tedy přímo o literaturu faktu. Jeho závěry týkající se stádnosti, konformismu, poslušnosti, touze po jednoduchosti, dobrovolného vzdání se osobní odpovědnosti, účinku reklamy či propagandy atp., jsou stále platné. Jakoby je autor psal o dnešní době.
Doporučuji pozorně číst poslední kapitolu. Napadá mne kacířská myšlenka - že autor v ní alegoricky kritizoval svojí současnost, resp. socialistický systém (neomylnost strany a vůdců, potlačování kritických myšlenek, represivní aparát v kombinaci dostupnosti některých životních jistot, masovost proti uznávání individuality ap.).
Určitě bych knihu neoznačil za komunistický blábol. Nic tomu v textu nenasvědčuje - ani přímo, ani nepřímo. Důležité je uvědomit si, v jakých letech a v jakém myšlenkovém prostředí autor knihu psal. A taky, jaké měl v té době studijní podklady.
Na malé ploše napsal Hamšík zajímavou a velice čtivou studii AH a jeho vlády, resp. studii o vzestupu a fungování nacistické ideologie.

dearkiki
27.04.2020 5 z 5

Byl to spíše takový psychologicko-filozofický rozbor, než typická literatura faktu. Ale to nevadilo. Názory autora mi připadaly velice zajímavé a jeho vývody pochopitelné. Dozvěděla jsem se i něco pro mne nového - konkrétně, jak vnímali v Hitlerově okolí smrt Roosevelta a jaké si na základě toho dělali naděje do budoucna. Fascinující je, že vážně věřili, že jim svět dá ještě šanci. Po tom všem. Neuvěřitelné.
Nevidím tam vůbec nic komunisticky ideologického, jak píše komentář níže. Spíše naopak. Možná to bylo v jiném vydání jinak?


JulianaH.
28.02.2020 2 z 5

Četla jsem nejprve ve 12 letech a podruhé ve 22.
Za mé dvanáctileté já: Ideologický blábol doplněný několika zajímavými fakty.
Za mé dvaadvacetileté já: Ideologický blábol doplněný několika zajímavými fakty.

Teď už se ke knize můžu vyjádřit jako historik a lituji, že nelze všechny ty glosy a marginálie poslat mému mladšímu já. Alespoň tedy napíši komentář sem.
Hamšíkova kniha se snaží o zhodnocení nacismu a Führerovy osobnosti z komunistických pozic. Není jen o posledních dnech v bunkru: prostřednictvím asociací vkládá exkurzy o rasové nauce, Hitlerově řečnické kariéře nebo vztahu ke generalitě.
V několika věcech se jí daří pravdivý náhled. Autor třeba správně pochopil, že nacismus je směr esenciálně pravicový, kdežto jeho levicové prvky slouží jen jako adaptace na komunistickou konkurenci. Stejně správně konstatuje, že žádný režim by nemohl fungovat bez souhlasu lidu a že nacismus vycházel svým občanům maximálně vstříc řadou populárních opatření.
Jindy je Hamšík dokonale vedle: zčásti proto, že si nemůže odpustit kafrání o třídní dialektice, zčásti proto, že je to uslzený hlasatel naumburských ctností. O rasové nauce píše, jako by ji Hitler vytvořil ad hoc, ačkoli rasová antropologie byla etablovaným universitním oborem od poslední třetiny 19. století. (Mimochodem není pravda, že pojem Árijce nemá pevnou definici; Árijec = Indoevropan). Občas Hamšík vysloveně desinterpretuje: tak například nikdy nikdo netvrdil, že „židovský profesor má menší hodnotu než árijský povaleč". Proto instituce čestného árijství, nezaloženého na rase. Dál autor odsuzuje nacionalismus a hlásá globalisaci, přičemž pokrytecky prohlašuje nacionalistické prvky komunismu za vynucené druhou světovou válkou. Každý historik ví, že komunismus hrál na nacionalistickou strunu už od dob lassalismu, a obzvlášť za Velké války. Chybné je ostatně i vytýkat Hitlerovi, že neuzavřel mír s Británií, než zaútočil na Sověty: Británie by na mír nepřistoupila, dokud zbývalo Rusko.
Nutno připomenout, že „Génius průměrnosti" NENÍ LITERATURA FAKTU, ale komunistický agitační pamflet. U citovaných výroků chybějí zdroje (ty jsou uvedené jen nekonkrétně na konci knihy). Z toho vyplývá interpretační zkreslení, které dělá z věrnosti bezduchost, z důslednosti zbabělost nebo z vrahů, mučitelů a okupantů „přátele Německa". Tu a tam se vloudí trapná faktická chyba (Blondi byla fenka). A konečně musím zdůraznit, že autor vůbec nemá vkus, jelikož Eva Braunová byla krásná! :)
Dvě hvězdy za zajímavé životopisné detaily (třeba o věrnosti Keitela, Ribbentropa nebo Schörnerových vojsk) a dobře čitelné podání.

* „Díval jsem se mu do očí, on se mi díval do očí, a potom jsem měl už jen jedno přání, být sám doma a znovu prožívat velký, uchvacující zážitek." (Rauschning)
* „Jen kdo žije nebezpečně, žije plně! – to napsal Nietzsche pro mne."
* „Úsilí a oběti německého národa v této válce byly tak veliké, že nemohu věřit, že byly marné." (dovětek k Závěti)

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Adolf Hitler - Génius průměrnosti v seznamech

v Přečtených66x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených4x
v Knihotéce45x
v Chystám se číst16x
v Chci si koupit9x