Aldebaran přehled
Luiz Eduardo de Oliveira
Přichází legendární sci-fi série, která vás vezme do vesmíru mezi neznámé a nebezpečné tvory. Roku 2079 byla založena první mimozemská kolonie – na planetě Aldebaran-4. Krátce poté ztratila kontakt se Zemí, což způsobilo, že se technický vývoj na planetě zastavil a lidé začali žít v izolaci a strachu. Po čase se v jedné z vesnic objeví tajemný muž, který varuje obyvatele před blížící se katastrofou. Marně. Dojde k tragédii, kterou přežije jen několik lidí. A ti jsou teď na útěku před vládou a snaží se přijít na to, co stojí za ničivými jevy ohrožujícími celou planetu. Tímto komiks se u nás poprvé představuje scenárista a kreslíř Luiz Eduardo de Oliveira, známější pod pseudonymem Leo. Expert na mimozemské světy a podivné tvorstvo.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Aldebaran. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (17)
Sci-fi příběh z nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy se lidstvo prvně pokouší kolonizovat vzdálené světy. Je to fajn komiks a hodnocení odpovídá mému subjektivnímu zážitku, jakkoliv je zde vícero důvodů ke kritice.
Příběh se odehrává na „vodní planetě“, na „oceánském světě“, planetě, kde podíl oceánů přesahuje 90%. Krátce po zahájení kolonizace je přerušena komunikace se Zemí, druhá kolonizační loď havaruje a další pokusy o kontakt jsou neúspěšné. Kolonisté jsou tak zcela odstřižení a odkázáni sami na sebe.
Příběh se odvíjí po klasické linii odhalování tajemství neznámé planety a jejího tajemného ekosystém a zásadní anomálie. Paralelně běží další politická a kulturní linka boje proti ustavené vládní tyranii, boje za svobodu, demokracii a právo osobní volby.
Protagonistou je mladý Mark, je to sice trochu blbec, ale je mu sedmnáct, to ho lehce omlouvá. Vedle něj je Kim, ta je vlastně taky dost otravná, avšak nadmíru schopná a nakonec velmi sympatická a je zřejmé, komu náleží autorovy sympatie. Příběh nenudí, charaktery hrdinů se vyvíjí a odhalování cizího světa postupuje a je fascinující.
Kresba je asi největší bolístkou komiksu. Je jednoduchá, základní, možná naivní, výrazně barevná, jihoamerická – OK, autor je Brazilec – multikulturní – pro nedostatek lepší charakteristiky. V podstatě se mi vůbec nelíbili obličeje, na druhou stranu, ženy protagonistky se rády svlékají a všechny mají nadprůměrně skvělé tvary, tedy rozhodně pozitivní.
Ladění příběhu je dost progresivní, myšleno liberálně progresivní. Jakkoliv to obvykle kritizuji, tady jsem to přešel, byť to poněkud nabourává sci-fi uvěřitelnost univerza. Ženy-protagonistky jsou velmi emancipované, odvážně bojují proti vládě gaunerů složené z vojenské junty a kleriků. Tváří v tvář pragmaticky ustaveným pravidlům za účelem přežití kolonie. Antagonisté jsou možná až příliš schematičtí, gauneři to však nepochybně jsou. Při takto nízkém počátečním množství kolonistů by však realita pravděpodobně byla velmi podobná té v příběhu. Drakonická pravidla by byla nutná, ústup demokratických principů velmi pravděpodobný a enormně přísná kontrola rizika příbuzenského křížení naprosto stěžejní pro zajištění přežití kolonie – no nic, vyloženě hard sci-fi to není.
V každém případě mě to dost bavilo. Objevování vzdálených světů shledávám extrémně fascinující, navíc oceánská planeta, s nekonečně rozlehlými a stejně nekonečně hlubokými oceány je scifistův sen.
Parádní oldschool scifi, která trochu trpí příliš konvenční kresbou a poněkud pohádkovým koncem. Jak píše OldaB, trochu to připomíná staré komixy z ábíčka.
Související novinky (1)
Milovat a psát, Mezi psychopaty a další knižní novinky (16. týden)
17.04.2022
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Aldebaran v seznamech
v Přečtených | 67x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 8x |
v Knihotéce | 51x |
v Chystám se číst | 20x |
v Chci si koupit | 10x |
Příběh se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti na planetě Aldebaran – tu lidé kolonizovali, místní ale vzápětí ztratili kontakt se Zemí, takže jsou odříznutí od zbytku galaxie.
Celkově jde o poměrně originální dílo, které má spád. Děj divoce meandruje, jako by si autor nemohl vybrat, co ho zajímá nejvíc, nejčastěji se však věnuje neobvyklé aldebaranské fauně, která zároveň představuje hlavní klad komiksu. Zvířata jsou zajímavá a člověk nikdy neví, co od nich čekat.
Zároveň je tu bohužel celá řada negativ. Kresba je dost fádní a většina lidí má ten samý obličej. Postavy jsou v lepším případě nudné, v tom horším únavné a rozčilující. Překvapivá je také jakási zvláštní posedlost sexem, kdy autor nadšeně svléká i nezletilé postavy a hlavní hrdina, kterému to moc nepálí a o charisma taky nezavadil, ale zase je pěkně stavěný blonďáček, má milostnou scénu snad s každou ženskou postavou, co se v příběhu objeví. Nepotěší ani naprosto nepravděpodobný pohádkový konec.
Je potřeba dodat, že jsem četl anglickou verzi, což se možná podepsalo na celkovém dojmu. Překlad je totiž naprosto tragický.