Algoritmy pro život přehled

Algoritmy pro život https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354348/mid_algoritmy-pro-zivot-6gL-354348.png 4 40 40

Kniha Algoritmy pro život je strhující pojednání o způsobech využití počítačových algoritmů v každodenním životě. Autoři dokázali proměnit poznatky z oblasti informatiky ve strategie k řešení mnoha problémů v lidském životě — od hledání partnera či partnerky po nalezení parkovacího místa, od řazení obsahu e-mailové schránky po pochopení fungování vlastní paměti. Kniha předkládá řešení rozhodovacích problémů a osvětluje mechanismy lidské mysli. Životy nás všech jsou svázané prostorem a časem, omezeními spjatými s určitou skupinou problémů: Čemu se mám věnovat a na co se naopak vykašlat (dnes, anebo vůbec v životě)? Jak velkou míru chaosu a nepořádku mám ještě přijmout? Jaký poměr mezi novými a oblíbenými činnostmi mě naplňuje nejvíc? Že za vás tato specificky lidská dilemata nemůže vyřešit žádný algoritmus? Omyl! I počítače se potýkají s omezeními a informatici s nimi zápolí již desítky let. Z řešení, která za tu dobu nalezli, se můžeme mnohému přiučit. Uznávaný autor Brian Christian a kognitivní vědec Tom Griffiths v tomto mezioborovém a nečekaném díle ukazují, jak počítačem využívané algoritmy dokážou rozetnout i velice lidské otázky. Vysvětlují, jak zlepšit vlastní intuici a kdy je lepší vše ponechat náhodě, jak se vypořádat s přehršlem možností volby a jak se nejlépe spojit s ostatními.... celý text

Literatura naučná PC literatura Matematika a logika
Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Algorithms to Live By: The Computer Science of Human Decisions , 2016


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Algoritmy pro život. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (10)

Ence
05.12.2021 3 z 5

Překlad je místy tak kostrbatý a nejednoznačný, že je třeba jednu větu přečíst několikrát a měnit složení jejich větných členů, dokud nezačne dávat smysl. Proto je četba mnohdy mnohem náročnější, než by musela být.
Na druhou stranu teď už vím, že je to tím, že překlad není "výpočetně vlídný" ;-)
Ruku na srdce. Samotné algoritmy v běžném životě použitelné nejsou ani omylem, ale obecnější (až filozofické) poznatky z informatiky mi přišly velmi cenné a zamyšleníhodné.

NGC6715
01.09.2021 4 z 5

Ty algoritmy, které se týkají bezprostředně našeho života, mě příliš nepřesvědčili. Autor například tvrdí, že pokud jsme zatím vystřídali jen málo partnerů, máme několik prvních opustit, bez ohledu na to, zda jsme zamilovaní nebo jak dobří tito partneři pro nás byli. Jen proto, abychom měli podle čeho srovnávat ty další. Možná by to byla pravda, kdyby veškeré informace o vztazích pocházeli jen z naších předchozích vztahů. Ale můžeme pozorovat i jiné vztahy a srovnávat i lidi, se kterými nemáme vztah. Kdybych někoho měl, neopustil bych ho jen proto, že podle této knihy a jejích statistik bych ho opustit měl. Pokud jde například o vyhodnocení toho, za jakou cenu prodat dům, autor nejprve chce stanovit rozmezí, v jakém se cena má pohybovat (jak to máme stanovit už neuvádí) a dále vyžaduje znalosti statistik, které většinou nemáme - podobné rady jsou téměř nepoužitelné, i když jde opět o zajímavou matematickou hříčkou. Hodně statistik se však soukromého života téměř netýká. Nejzajímavější a nejpoužitelnější jsou ty části, které lze aplikovat na ekonomiku. Kniha na základě Nashovy rovnováhy ukazuje, že neplatí, že pokud všichni jednají ve svůj prospěch, je to ideální řešení ve prospěch všech. Dále vysvětluje chování davu při vzniku bublin, kdy se ostatní rozhodují na základě rozhodnutí ostatních.


jaroiva
29.06.2021 5 z 5

Moc pěkné shrnutí základních algoritmů "pro život". Jsem poznamenaná vysokoškolskou matematikou, tak moje hodnocení berte s rezervou.
V knížce jsou popsané praktické příklady jejich použití i beznaděj při marném hledání optimálního řešení.
Přestože jsem měla na škole několik semestrů teorie her, nikdo mi neřekl, že manželství je vlastně obdoba "vězňova dilematu". Proč? Nebo jsem to jen nevnímala? :)
Jsem ráda, že v knize zaznělo i moje oblíbené motto: "Good enough is good enough" ("dost dobré" je dost dobré).
Tady jsou moje zápisky k těm nejzajímavějším kapitolám, abych nezapomněla na ty zásadní myšlenky:
1) Optimální zastavení - pravidlo 37%
3) Řazení - Pizza party (merge)
4) Mezipaměť - LRU (Last recently used) - vlevo, hromádka dokumentů na stole funguje nejlépe
5) Plánování harmonogramů - jíst zeleninu z bedýnky podle toho, co se prvně zkazí, může nakonec vést k tomu, že vyhodíme víc zeleniny. Někdy je lepší nechat shnít meloun a zbytek budeme jíst čerstvý.
6) Bayesovo pravidlo - Koperníkův princip: pravděpodobně jsem se k události dostala v její polovině. Jde ale o rozložení jevu (Erlangovo rozložení byla pro mě novinka, to jsme ve statistice nebrali :))
9) Náhoda - občas je lepší si hodit mincí. (Musím si přečíst knížku Kostkař).

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Algoritmy pro život v seznamech

v Právě čtených7x
v Přečtených52x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených3x
v Knihotéce39x
v Chystám se číst90x
v Chci si koupit27x
v dalších seznamech2x

Štítky knihy

programování informatika algoritmy

Autoři knihy

Brian Christian
britská, 1984
Tom Griffiths
americká, 1978