Amatér přehled
Robert Littell
Vynikající kryptograf Charlie Heller nerušeně pracuje u Ústřední zpravodajské služby v Langley, dokud mu teroristé na americkém konzulátu v Mnichově chladnokrevně nezastřelí snoubenku. Charlie se pere s beznadějí a marně nutí CIA k odvetě. Teprve když řediteli Služby pohrozí, že proti němu využije přísně tajné materiály, k nimž má jako šifrant přístup, donutí ho přistoupit na podmínky. Heller projde rychlým výcvikem, brzy pronikne za železnou oponu a pronásleduje vrahy napojené na Sovětský svaz do Československa. To už ho ale kromě pomsty zaměstnávají i nečekané vražedné nástrahy od zpravodajské služby a on se jako neřízená střela řítí do nebezpečné hry vysokých vrstev mezinárodní špionáže. Ve světě profesionálů je Charlie Heller… amatér.... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2016 , MOBA (Moravská bastei)Originální název:
The Amateur, 1981
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Amatér. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (8)
Ano Komunistické Československo mohlo být lepší, nicméně ani špičkově vykreslené by tento příběh nezachránilo. Protože to co tady bylo slabší je příběh, který je naprosto prvoplánový. Navíc agentury jsou zde vykresleny jako banda naprostých ubožáků, kteří nemají nejmenší šanci, i když příjde naprostý amatér. Humor, který měl odlehčit napínavé linky, je velmi utahaný a chuť na cigaretu, po x-té, je spíše škodlivé. Mě osobně tam chybělo víc neočekávaného napětí, které by trochu rozjelo místy strnulý děj.
Komunistický Československo mělo být pro český čtenáře velkým lákadlem, nicméně podle ohlasů se mnozí z nich nedokázali smířit s tím, že tu na něj nahlížíme očima Američana a některý reálie tak docela neodpovídají realitě. Osočili Littella z amatérismu, ale neuvědomili si, že on amatérismus sliboval a svůj slib dodržel.
Když tuhle knihu prokouknete, dojde vám, že není zdaleka tak vážná, jak se tváří, a zpoza opony se potutelně usmívá autor, kterej na vás schválně metá klišé. Psychologie postav je jednoduchá až běda, logika místy pokulhává, hlavní hrdina má tolik štěstí, až se tomu nechce věřit, ale to všechno je záměr – zdrojem zábavy je tu více či méně utajenej humor umíchanej člověkem, co miluje brakovou literaturu včetně všech jejích pokleslostí. Zkrátka jako seriózní špionážní román to úplně nefunguje, ale to neznamená, že se u toho nemůžete královsky bavit.
Související novinky (1)
Velký knižní čtvrtek
14.03.2016
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Amatér v seznamech
v Přečtených | 27x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 41x |
v Chystám se číst | 20x |
Tohle je celkem obyčejná špionážní historka ve stylu Roberta Ludluma. Nicméně fandům žánru bych ji vřele doporučil. Jednak se děj ve valné většině odehrává v Československu (patrně někdy v 70. letech) a je velice zábavné jak neuměle jsou reálie vykresleny. Dalším zajímavým bodem je ovšem podobnost s Flynnovým Americkým zabijákem. Motivace Hellera a Rappa jsou stejné a postava Flynnova Stana Hurleye se podobá Littelovu Hendersonovi (oba školitelé na Farmě). Považoval bych za možné, že se Flynn mohl touhle knihou inspirovat. A poslední perličkou je popis domu ve kterém bydlí Inkvilin :
"(budova) Měla tvar mísy a proplétaly se jí holé kmeny stromů, které měly takřka nahodilým rozmístěním připomínat větvičky. Namísto oken byly ve stěnách škvíry mezi kmeny." - Tady se zase mohl inspirovat autor Čapího hnízda.