Američania v Hitlerlande přehled
Andrew Nagorski
Výpovede očitých svedkov o ceste nacistov k moci a vojne Hitlerov vzostup k moci a cesta Nemecka do priepasti, ako to videli Američania – diplomati, vojaci, novinárski spravodajcovia a ďalší pracovníci s dlhodobým pobytom v Nemecku, spisovatelia, olympionici – všetci, ktorí zhrozene sledovali tieto procesy z bezprostrednej blízkosti. Práve vďaka tomu, že sa kniha Američania v Hitlerlande opiera o osobné svedectvá priamych účastníkov, ponúka pôsobivý, v mnohom až prekvapujúcu novátorský pohľad na toto detailne rozpitvané obdobie, o ktorom by sa mohlo zdať, že sa o ňom už nedá povedať veľa nového. Niektorí z Američanov, ktorí sa ocitli vo weimarskom a potom Hitlerovom Nemecku, boli iba náhodní pozorovatelia, iní zámerne strkali hlavu do piesku, našli sa medzi nimi aj apologéti nacizmu, väčšina však pomaly začala chápať, aké hrôzy sa dejú okolo nich, aj keď nie všetci si dokázali uvedomiť rozsah rodiacej sa katastrofy. Do skupiny novinárov, ktorí prejavovali rastúce znepokojenie, patrili najmä William Shirer, Edgar Mowrer a Dorothy Thompsonová. Patrili sem však aj americkí diplomati, politici, historici, spisovatelia. Napríklad historik William Dodd, ktorého si prezident Franklin D. Roosevelt vybral za veľvyslanca v Hitlerovom Berlíne, opúšťal svoj úrad sklamaný. Dobrú povesť veľvyslanectva poškodila séria ľúbostných dobrodružstiev jeho dcéry Marthy z čias, keď ju ešte nadchýnali idey nacizmu. Na scéne bol aj George Kennan, ktorý sa po vojne preslávil ako architekt koncepcie zadržiavania komunizmu, ďalej budúci riaditeľ CIA Richard Helms, spolumoderátor prestížnej spravodajskej relácie televízie ABC Evening News a ďalší... Títo Američania svojimi priamymi poznatkami o Hitlerovi a jeho hnutí pomohli váhavým spoluobčanom pochopiť skutočný charakter nacistického Nemecka v čase, keď bezohľadne zlikvidovalo politických protivníkov, rozpútalo nenávistnú kampaň proti Židom a ďalším príslušníkom tzv. nižších rás, a keď začalo pripravovať svoju armádu a ľud na vojnu za ovládnutie sveta. Práve oni pomohli Američanom prichystať sa na roky boja, ktoré ich čakali.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: 2013 , Ikar (SK)Originální název:
Hitlerland: American Eyewitnesses to the Nazi Rise to Power, 2012
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Američania v Hitlerlande. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Zajímavá a dobře čtivá kniha, která, jak již anotace uvádí, popisuje období mezi světovými válkami. Především tedy zobrazuje pohled zahraničních (amerických) novinářů a diplomatů na vzrůstající sílu nacismu v poválečném Německu. Nejzajímavější mi přišla především první část knihy, kde tito lidé uvádějí své první dojmy z Hitlera. Většina z nich ho totiž kvůli jeho chování, zdánlivě nízké inteligenci a fanatismu velmi podceňovala... někteří také uvádějí, jak se jim zprvu zdál plachý a přívětivý. To je pro mě asi na celé knize nejvíce fascinující - sledovat tu postupnou změnu názoru lidí, kteří se s ním setkali již ve třicátých letech. Rozhodně doporučuji všem, co se zajímají o historii této dějinné etapy.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Američania v Hitlerlande v seznamech
v Přečtených | 17x |
v Knihotéce | 19x |
v Chystám se číst | 9x |
v Chci si koupit | 2x |
Velmi originální kniha, umožňující nahlédnout na Hitlera a nacismus pohledem zvenčí. Ač je to někdy dvousečné, jelikož člověk mimo komunitu může jen těžko plně pochopit dění mezi zúčastněnými, zatím má ale zase možnost vidět věci tak, jak toho samotní Němci nebyli schopni. Rozhodně lze konstatovat, že kniha je nabitá řadou originálních citátů a myšlenek, se kterými se zatím nebylo možné v jiné literatuře setkat. Rozhodně potřebný doplněk k dějinám nacismu.