Americké putování přehled

Americké putování
https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94296/americke-putovani-94296.jpg 4 11 11

Reportáže manželů Rovenských jsou poutavým a barvitým obrazem dnešních Spojených států, jak je autoři poznali z mnoha nejrůznějších pohledů za svého dlouholetého působení v této zemi. Zmiňme se jen o některých reportážích: Neóny na Broadwayi, Ulice hříchu, Tajemství hřmících vod, Chicago větrné město, Na silnici do Dallasu, Na Riu Grande, Ostrov milionářů, Splněný sen Walta Disneye, Miami — v slunci i ve stínu, Horká noc v policejním autě, Dům ,Papá Hemingway´, Vinnetouova závěť, V kraji Dixielandu, Zlatá brána Pacifiku, Hollywood — továrna na sny, Se zlatokopy v Arizoně, Kasina v Las Vegas, Aljaška — poslední hranice. Dramatické, dobrodružné i pitoreskní zážitky spolu s objektivním pohledem na současné problémy, jakými USA žijí, tvoří z této reportážní knihy neobyčejně poutavou četbu, navíc ilustrovanou několika desítkami černobílých i barevných fotografií.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Americké putování. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (4)

Filomena1961
01.10.2023 4 z 5

Amerika osmdesátých let z pohledu manželů Rovenských. Cestopis, který stojí za to si přečíst. Není totiž povrchní, snaží se proniknout k podstatě věci, vidět plně souvislosti, poznat zemi, která je různorodá nejen geograficky, ale také etnicky, kulturně, politicky, hospodářsky a technicky, není vůbec jednoduché a samozřejmě by to bylo na daleko obsáhlejší knihu. Cestopis se dobře četl, je zajímavý a kupodivu není poplatný době, objektivně napsaný.

Apo73
23.12.2021 4 z 5

"Najednou stojíte před ocelovým zábradlím. Silnici se postavila do cesty nepřekonatelná překážka. Velký kaňon. Jeden z divů světa. Osm až dvacet čtyři kilometrů je z jeho jižní římsy na římsu severní. Délka 350 kilometrů, hloubka více než půldruhého kilometru. Hluboko pod námi krouží ptáci. Je absolutní, majestátní ticho. Teprve po chvíli zaslechnete zezdola tiché šumění. Někde daleko zahlédnete jen zelenou stužka Colorada."
Takhle životně, místy až beletristicky, s plno postřehy, historickými odbočkami (k vývoji automobilů, filmu, vzniku hippies, ropných problémů na Aljašce, samozřejmě vztahu k Inidánům....) je celá reportáž napsána. Pro člověka, který na těch místech byl, je to zážitek (citát o kaňonu podepisuji...), a pro čtenáře, který tam nebyl, je to způsob líčení, který je živý, neencyklopedický, a přitom napěchovaný informacemi. Je vidět, že autoři strávili v USA souvisle 4 roky, z knihy je cítit jistý druh pochopení pro americký svět. Není to tedy jen okouzlení, které by navíc v roce vydání (1988) mohlo být ideologicky pokřivené - jistě, že v New Yorku se autoři baví i s lidmi na ulici, na podpoře, mluví s lidmi, kteří bylo v Detroitu vyhozeni z práce, ale z toho cítit nějaké "zadání", aby vykreslili Ameriku jako "hnusnou kapitalistickou zemi". Díky tomu, že byli novináři a měli velmi exkluzivní akreditaci (i do Bílého domu, kde viděli mnoho tiskovek R. Raegana), dokážou psát tak, že USA z knihy vychází velmi plasticky. Autoři jsou si toho dokonce vědomi, že se jakémukoliv zadání vymkli (píší o tom skrytě i v úvodu a závěru). Taky byla asi příznivá perestrojková doba pro vydání, kdy už žádní cenzoři do toho nevstupovali.
Číst reportáže z poloviny 80. let je taky zajímavý dobový dokument. Spousta věcí už zastarala, nebo už není (ne jen WTC), některé postřehy jsou z dnešního pohledu úsměvné (třeba se tam mluví o nadějném počítačovém chlápkovi, nějakém Billu Gatesovi). některé věci musely být zase pro tehdejší čtenáře neuvěřitelné a dnes se nad tím už ani nepozastavíme. Tady musím uvést příklad: "Provázel nás zástupce ředitele televize pan Brown. Zajímali jsme se především o pořady a jejich skladbu. Otázka: Proč je na obrazovkách tolik pořadů, které ukazují zločin? Odpověď: Jsme komerční televize a musíme si vydělat. vyděláváme na reklamě a za tu dostaneme tolik, kolik lidí nás poslouchá. A lidé se nejraději dívají na to, kde je hodně krve a násilí. Otázka: Necítíte spoluvinu na tom, že Dallas patří mezi města s největším počtem zločinů v USA? Odpověď: Víme o tom, ale co máme dělat, lidé to chtějí a my musíme vydělávat...."


MagdalénaD
28.11.2019 5 z 5

Jednoznačně dobrý kup! Cestopis z 80. let popisuje zážitky manželů-reportérů z jejich cest po USA. Oproti dnešním cestopisům ve stylu "Byl jsem tady, dal jsem si kávu a pozoroval okolí" jdou manželé Rovenští hodně do hloubky. Dávají nahlédnout do historie jednotlivých států a zprostředkovávají rozhovory se zajímavými lidmi. Popisují, jak se Amerika mění, nevynášejí ovšem ukvapené soudy. Bylo rozhodně zajímavé, čist knihu, která popisuje vývoj Sillicon Valley a "komjůtrů", jak autoři počítače nazývají. Bylo úsměvné číst o negativních vlivech půjčoven VHS kazet na kinematografický průmysl, naopak při popisu Dvojčat mě mrazilo.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Americké putování v seznamech

v Přečtených14x
v Doporučených1x
v Knihotéce13x
v Chystám se číst2x
v Chci si koupit1x

Autoři knihy

Dušan Rovenský
česká, 1928 - 2017
Jana Rovenská
česká