Analýza 17. listopadu 1989 přehled

Analýza 17. listopadu 1989
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148631/bmid_analyza-17-listopadu-1989-148631.JPG 4 10 10

Letošní 25. výročí takzvané „Sametové revoluce“ je ideálním okamžikem, kdy z této události definitivně strhnout bahno mýtů, legend a báchorek, z něhož porevoluční garnitura uplácala golema „jediné a nedotknutelné pravdy“. Tomuto účelu nemůže lépe posloužit žádný jiný materiál než opětovně vydaná, s originálním strojopisem porovnaná a opravená Analýza 17. listopadu 1989 od Miroslava Dolejšího.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Analýza 17. listopadu 1989. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (3)

Premek77
18.05.2020

Blábol, kterým se zaštiťují všichni konspirátoři téhle republiky.

Karlos80
19.10.2019 5 z 5

Nadčasové dílo. Tohle první vydání slavné Analýzy, bylo vydané i jako příbalová součást tehdejším vladnoucím esthablismentem zlikidovaného Tydeníku Republika (94), alespoň já toto 26. stránkové bílo-černé (nikoliv zcela černé) vydání vlastním. Analýza v určitých kruzích hodně vadila..


freestyla
25.02.2019 4 z 5

Povinná četba pro všechny! Sice napsáno občas docela odborně a složitě, ale i tak to stojí za to. Ta kniha je přímo proroctví. Už v roce 1990 pan Dolejší předpovídal rozdělění Československa. A i v drtivé většině jiných věcí měl pravdu.

Pár citátů z knihy:
"Kdokoliv může být populární, kdo je intenzivně po nějakou dobu propagován všemocnou reklamou. Je to otázka účelu a nákladů, nikoli otázka kvality člověka."
"Z bezvýznamného člověka a průměrného spisovatele vytvořila světová reklama nákladem cca 13 milionů USD z Václava Havla osobu, nazývanou světovým spisovatelem, králem filozofů, evropským politikem, největším žijícím humanistou atd. Ihned po svém zvolení presidentem republiky, k němuž byl předurčen od května 1989, vzal pod ochranu KSČ a její členy a dříve, než se občanská veřejnost vzpamatovala, nechal v parlamentu odhlasovat zákon č.15/1990 o politických stranách, jímž byla zajištěna legalita existence KSČ pro budoucnost, právo na účast ve volbách a podíl na legitimní moci ve státě."

"Před vypuknutím 1. světové války dlužily Spojené státy Evropě 50 milionů dolarů. Když v roce 1918 válka skončila, dlužila Evropa Spojeným státům 10,5 miliardy dolarů v tehdejší hodnotě. Americký průnik na evropský kontinent byl současně počátkem snah o sjednocení a pacifikaci Evropy."

"Cílem vítězů 1. světové války, především USA, bylo rozbití velkých mocenských států a zničení jejich vlivu v Evropě. Rakousko-Uherska, Německa, Ruska a Turecka. V těchto státech vládli dědiční monarchové, kteří byli současně hlavními oporami náboženských idejí a církví. Likvidace všech těchto pilířů mocenské stability byla základní podmínkou úspěšnosti světového nástupu amerického mezinárodního kapitálu do takto uvolněného prostoru a jeho politické projekce."

"Československý stát byl experimentem státu, uměle vytvořeného na základě výsledků 1. světové války na přání vítězné Velké Čtyřky. Nebyl založen ani na principu národnostním (žilo v něm 46,81% Čechů a Slováků, ostatní obyvatelstvo bylo jiných národností). Byl vytvořen jako klín, zabraňující styku Německa s Rakouskem, což bylo symbolicky vyjádřeno státní vlajkou. Československo nebylo zbudováno pro vojenskou nebo politickou sílu, nýbrž k docílení hospodářského úspěchu a proto dostalo hlavní přírodní zdroje a průmyslové bohatství starého Rakouska a bohatý díl přírodních zdrojů Uher, hýčkáno Francií, USA a Anglií jako instrument jejich politického vlivu v Evropě. Vzájemný poměr Čechů a Slováků byl v roce 1918 pro velmoci zcela zanedbatelný a nezajímavý. Jejich hlavní myšlenkou, jež vedla k rozhodnutí mírové konference vytvořit ČSR, bylo zřídit v centru Evropy vysoce vyvinutý a soběstačný průmyslový stát, fungující na principu parlamentní demokracie, a to bez ohledu na národnostní vztahy. Vše za jediné podmínky, že v něm německý a maďarský živel nebude tvořit většinu. Naopak při zřizování Rakouska a Uher se nehledělo k hospodářským potřebám, ale k tomu, aby byli soukmenovci pod jednou střechou. Rozdíl byl v tom, že v případě ČSR šlo o přátele vítězů, v druhém případě o jejich nepřátele."

"Veřejná moc viditelných úředníků a funkcionářů bude nahrazena neviditelnou a nekontrolovatelnou vládou pečlivě skrytých subjektů opravdové moci, ovládajících všechny prostředky masové manipulace. Do této mocenské, neviditelné báze, budou vpuštěni pouze ti, kteří jsou členy příslušných rodinných klanů, lobby, skupin, organizací či mafií!"

"Občanský spotřebitelský dav státu se zřetelně cítí lépe pod tlakem autorit než ve svobodné liberální demokracii, protože neví co si s takovou svobodou počít, zvláště, když je spojena s neutěšenou hospodářskou situací, protože jsou to velké děti, infantilní dospělí, kteří chtějí, aby se o ně někdo staral. V liberální demokracii však mají pocit, že se o ně nikdo nestará. Svoboda se jim stává břemenem a touží po silné ruce někoho, kdo by o ně pečoval a převzal za ně veškerou odpovědnost."

"Peníze, to je žárlivý Bůh Izraele, který nestrpí vedle sebe žádného jiného Boha. Ovládání peněz je spolehlivě anonymní, a prostřednictvím této anonymity je spolehlivě anonymní i moc jimi vykonávaná. Peníze tu představují boha v jeho absolutní neomezenosti a všudypřítomnosti, v atheistické podobě. Jejich zlatý háv způsobuje, že se jim klanějí i nevěřící."

"Uvedené principy byly jednou z příčin nynějšího ústupu komunismu a jeho stažení ze světové politiky: Stalinova a později Brežněvova koncepce hospodářské a finanční soběstačnosti se ukázala být méně efektivní, než se původně očekávalo, a volný trh na Západě zplodil konzumní společnost ovladatelnou totálně a s menšími riziky."

"Národní ekonomiky neexistují, existuje pouze světová ekonomika, jejíž řízení je určováno konsorciem 14 světových bank. Tento jediný fakt rozhoduje o suverenitě států a nezávislosti jejich politiky, protože toto konsorcium vlastní, řídí, nebo alespoň kontroluje 72 % veškerého světového oběživa."

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Analýza 17. listopadu 1989 v seznamech

v Přečtených16x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Mé knihovně13x
v Chystám se číst4x
v Chci si koupit5x