Anglický pacient přehled

Anglický pacient
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366107/bmid_anglicky-pacient-Wj4-366107.JPG 4 245 245

Ocenená literárna predloha filmu ovenčeného 9 Oscarmi.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The English Patient, 1992

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Anglický pacient. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (71)

Pablo70
03.09.2024 5 z 5

Teprve podrobným přečtením této knihy pochopíte, o čem to vlastně je. Autor svým intimním způsobem (a velmi smyslným) dovádí postavy i čtenáře k odhalování vlastní identity. Děj se klikatí a vrací se v prostoru a čase. Odbočuje a vy se možná v něm ztratíte, a potom se zase naleznete. Román je prošívanou přikrývkou příběhu, podobně jako je anglický pacient kopií Herodota. Hana hledá náhodně knihy v klášterní knihovně a skládá z nich příběhy. Tyto příběhy se spojují v jeden celek. Na této úrovni byste měli knihu číst. Autorův jazyk je místy čarovný. Osoby jsou víceméně spojeny válkou do těchto situací, které jsou nuceny spolu sdílet. Tento koncept je uplatněn ve více válečných románech. Je jasné, že jinak by se tito lidé nesešli. Vše ukazuje na potřebu odhalit identitu anglického pacienta, ale to není hlavní smysl knihy. Musíme se zamyslet nad vlastní identitou, kdo vlastně jsme a kam jdeme. Atomová puma je zde mezníkem, který nelze unést, zvláště pro Kipa, který je denně vystaven smrtelnému nebezpečí. Příběh lidí pronásledovaných láskou a válkou, jejichž poškozené duše se sbíhají v italském klášteře, zůstává, ale metoda, kterou je příběh vyprávěn, je plný poetických pasáží ohromující krásy.

MiJant
25.08.2024 2 z 5

Tak som nevydržal čítať do konca a pozrel som si ten oscarový film (160min), a naozaj, film bol pozerateľný. Nie že by knižka bola horšia, ale ozaj som nemal náladu lúštiť preskakovanie dejov a nekomfortný štýl písania. Možno inokedy, ale knižku celkom novú som posunul do knižnej búdky, snáď niekomu urobí väčšiu radosť ako mne. Príbeh bol zvláštny, povojnový, vlastne aj predvojnový, aj vojnový, v cudzom prostredí niekde v severnom Maroku a Taliansku, obetavá mladá ošetrovateľka, popálený pilot a profesionálny zlodej, odmínovač s turbanom, atď... Náročnejšie čítanie pre náročnejších čitateľov!

Ivan Kučera
17.07.2024 2 z 5

Anthony Minghella bol fakt frajer, keď podľa tak nudnej, ba až trúfam si tvrdiť nezáživnej knihy dokázal natočiť taký skvelý, 9-oscarový film, kus krásnej deväťdesiatkovej filmárčiny s podmanivými hereckými výkonmi, snovou atmosférou, fantastickou réžiou, famóznou hudbou, neopísateľnou výpravou, parádnou kamerou... a tak vôbec. Prvý som videl úžasný film, takže na literárnu predlohu som sa tešil, ale zároveň som z nej mal obavy. Ktoré sa, žiaľ, potvrdili. Raz za čas z riadkov na čitateľa preskočí niečo zaujímavé, náznak dobrej scény, či podmanivej toskánskej atmosféry, no je toho strašne málo, do čítania som sa musel nútiť, každý deň som zvládol len 1O strán, ale kým niektoré knihy sú také skvelé, že ich čítate pomaly, aby vám neunikol žiadny detail, aby ste si ich vychutnali, tu to bolo vážne tak, že som ledva-ledva zvládol 1O strán.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (2)

1993 - Commonwealth Writers' Prize (Best Book - Canada and the Caribbean)
1992 - Booker Prize

Kniha Anglický pacient v seznamech