Svědkyně zítřka přehled
Mike Ashley , * antologie
Antologie viktoriánských autorek série
< 2. díl
Obecně se soudí, že science fiction byla, přinejmenším do počátku sedmdesátých let 20. století, především doménou mužů. Významný příspěvek ženských autorek by však neměl být podceňován – koneckonců Frankensteina, jenž je obecně považován za první skutečnou science fiction, napsala žena, Mary W. Shelleyová, a autorkou jedné z prvních utopií napsaných v Americe byla Mary Griffithová. Antologie Svědkyně zítřka předkládá zajímavý výběr z raných (vědecko)fantastických povídek z pera žen, které musely být ve své době odvážné i navýsost tvrdohlavé, aby mohly svůj talent i touhu psát rozvíjet. Editor Mike Ashley v předmluvě zdůrazňuje význam, jaký měla díla píšících žen v počátcích vývoje žánru, a odhaluje odlišný, zcela jedinečný úhel, z jakého autorky nahlížejí na zázraky i hrůzy, které může přinést technologický a vědecký pokrok.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2015 , PlusOriginální název:
The Dreaming Sex (Early Tales of Scientific Imagination by Women), 2010
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Svědkyně zítřka. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (11)
Potěšilo, pobavilo, zaujalo. Povídky od starých autorek sci-fi, navíc i spousta informací o dalších autorkách, podobných námětech v jiných dílech a navíc pěkné zpracování. Jen víc podobných knih.
promyšleně sestavená antologie SF, ale především oceňuju komentáře a vysvětlivky k českému vydání, které mi přinesly více informací a celkově jasnější přehled než medailony autorek doplněné editorem za jednotlivé povídky;
jak si jinak nevšímám grafického doprovodu textu a vizuální podoby knihy vůbec, tak v tomto případě přiznávám, že mě "temné" ladění svazku a tematické ilustrace opravdu potěšily, doporučuju
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (1)
„...kdo může spočítat, kolik let je polovina věčnosti?“
Kniha Svědkyně zítřka v seznamech
v Přečtených | 40x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 34x |
v Chystám se číst | 37x |
v Chci si koupit | 10x |
v dalších seznamech | 2x |
Část díla
Dítě lady Clanbevanové
1915
Hodná lady Ducaynová / Dobrá lady Ducaynová
1896
Manželka na zakázku
1895
Měsíční kámen
1868
Modrá laboratoř
1897
Výsostně zdařilá antologie představující autorky sci-fi žánru a jejich děl z přelomu 19. a 20. století. Povídky představují nejrůznější směry a zákoutí daného žánru a především, že sci-fi nebylo a není ryze mužskou doménou. Vpravdě některé náměty připomenou díla Wellsova či Verneova, aniž by kvalitou zvlášť zaostávaly. Jelikož se jedná o povídky, neodbytně jsou některé čtenářovi milejší a jiné horší.
Já, jako nikoli zrovna fanoušek žánru nebo americké literatury mohl jsem se nechat unést poměrně nezaujatě. Říkám poměrně, protože pro mě byl základním kamenem příběh Smrtelný nesmrtelný od Mary Shelley, pro níž mám jednoznačnou slabost. A nezklamala. Dalším vrcholem byl Monsier Nepolapitelný, skvělá dobrodružná jízda Muriel Pollexfen, jejíž nadšení pro letectví mě vede k touze dostat se k příběhům Grey Ghost.
Skvělou, opravdu ryze sci-fi záležitostí, byl Zázrak s lilií a Sultanin sen. V prvém případě lidstvo na vrcholu "dokonalosti" a vítěz války s hmyzem i nad planetou, což je danajský dar. V druhém výborný utopisticko-feministický náhled na společenské urovnání s jistým nádechem ironie. Nejdůležitější přísada přispěla thrillerovým napětím o šíleném vědci hledajícím elixír neviditelnosti, podobně jako Dítě lady Clanbevanové nebezpečnou touhu po dlouhověkosti. Jak vděčná témata lidského pachtění. V konci ještě zmíním Hodnou lady Ducaynovou, nádhernou viktoriánskou novelkou taktéž o dlouhověkosti, tentokrát poněkud upírsky laděnou.
Mike Ashley odvedl výbornou práci a čtenářům nabídl vhled do žánru, který se od poloviny dvacátého století těší ohromnému zájmu a zároveň si udržuje specifičnost "vyvržence". Ba co víc, témata zpracovaná v povídkách nijak z lidských tužeb a strachů dosud nevymizela. Pochybuju, že vymizí. Tato antologie je výborným vhledem do starého světa, který se dívá na svět budoucí. Do podivných a podivuhodných příběhů a povídek vybočujících z obvyklých literárních žánrů a cestiček.