Ariadna přehled

Ariadna
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491377/bmid_ariadna-YvU-491377.jpg 4 66 66

Princezné Ariadna a Faidra, dcéry obávaného krétskeho kráľa Minoa, vyrastajú v paláci rovno nad tajuplným labyrintom, odkiaľ sa ozýva dupot a hrôzostrašný rev uväzneného Minotaura – netvora s ľudským telom a býčou hlavou. Krvilačný tvor, ktorý sa každý rok domáha ľudských obetí, je najväčšou potupou kráľa Minoa, pretože sa zrodil zo spojenia jeho manželky Pasifae a bieleho býka. Minos povolá na svoj kráľovský dvor slávneho sochára a vynálezcu Daidala a prikáže mu postaviť podzemné bludisko, kam uvrhne hrôzostrašnú príšeru. Keď sa na Kréte zjaví aténsky princ Teseus, ktorý má byť so svojimi druhmi obetovaný Minotaurovi, mladučká Ariadna sa doňho na prvý pohľad zaľúbi a rozhodne sa ho zachrániť. Ak mu však pomôže zabiť netvora, zradí svoju rodinu a vo svete ovládanom vrtkavými bohmi môže za podobnú trúfalosť draho zaplatiť. Ariadna už počula veľa príbehov o odvážnych ženách, ktoré pomohli milovaným mužom vykonať hrdinské skutky a neskôr za to pykali. Je však odhodlaná vziať svoj osud do vlastných rúk, i keď netuší, aké následky bude mať jej rozhodnutie. Dočká sa šťastného konca po boku statočného hrdinu? Alebo sa stane obeťou milencovej bezohľadnej ctižiadosti?... celý text

Literatura světová Romány Mytologie
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Ariadne , 2021

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ariadna. Přihlašte se a napište ho.

Deia
10.02.2024 3 z 5

Ja mám grécku mytológiu veľmi rada a aj keď ma už mnoho takýchto prerozprávaných príbehov sklamalo, tak som sa rozhodla tomuto dať šancu. Ale sklamal ma aj tento. Príbeh Ariadny, Thésea a Mínótaura zaberie len chvíľku, potom dôjde k zrade a Ariadna s ocitne sama na ostrove. Hlavne som čakala, že príbeh bude o silnej ženskej hrdinke, ale v tomto ma Ariadna veľmi sklamala, keďže je dosť dôverčivá a naivná. Neskôr sa do príbehu zapája aj jej sestra Faidra, ktorá má teda väčšiu guráž, ale ani jej smerovanie sa mi nepáčilo. No a nepáčili sa mi ani mužské postavy, Théseus alebo Dionýzos, ich správanie mi k nim nesedelo, ale tak autorka si ich vykreslila po svojom. Celkovo to bolo dosť rozťahané a dialo sa tam toho veľmi málo. Na druhú stranu mal príbeh veľmi príjemnú atmosféru, bolo to napísané krásnym jazykom a celkovo sa mi to čítalo dobre, v istom bode ma to aj celkom bavilo. Ale nijak to vo mne nezarezonovalo a príbeh vo mne nezanechal hlbšiu stopu. Myslím, že do Elektry sa už púšťať nebudem.

Slůník
14.10.2023 3 z 5

Feministická verze řeckých bájí, rozhodně podnět k zamyšleni.

Petras_ka
10.10.2023 4 z 5

Ako je spomenuté v komentári podo mnou, táto kniha má svojich nadšencov aj odporcov. Ja sa našťastie radím medzi nadšencov. Nie je to síce môj milovaný Spev o Achillovi, ale aj príbeh Ariadny mi prirástol k srdcu. Vždy som sa tešila, keď sa ponorím do tej zvláštnej atmosféry a sveta, v ktorom panujú bohovia a osud človeka závisí na ich priazni. Veľmi sa mi páčil jazyk a štýl rozprávania aký autorka zvolila.

Vychází Čtenářský diář 2023, Sváděj mě a další knižní novinky (35. týden)

28.08.2022

Knižní novinky (42. týden)

17.10.2021

Kniha Ariadna v seznamech