Ať se rozhodneš jakkoliv přehled
Jakub Szamałek
Skrytá síť série
1. díl
Tohle není sci-fi. Tušíte, kdo ve skutečnosti ovládá váš život? Na jisté varšavské ulici dojde k dopravní nehodě, při níž zemře herec a moderátor oblíbeného pořadu pro děti Ryszard Buczek. Všechno ukazuje na to, že ztratil kontrolu nad vozidlem. Redaktorka bulvárního portálu Julita Wójcická je však přesvědčená, že Buczkovi někdo s odchodem z tohoto světa pomohl. Nezkušená novinářka začne pátrat na vlastní pěst a brzy si uvědomí, že pravda o smrti oblíbeného moderátora je mnohem děsivější, než by si kdo dokázal představit. Julita obdrží anonymní varování a s hrůzou zjišťuje, že ve světě řízeném moderními technologiemi nic není jako dřív. Zločinci používají nové, dosud neznámé metody, všechno je dovoleno a každý náš krok na síti lze zpětně vysledovat…... celý text
Literatura světová Thrillery
Vydáno: 2020 , HostOriginální název:
Cokolwiek wybierzesz, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ať se rozhodneš jakkoliv. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (28)
Super téma a super gradace. Od chvíle, kdy se plivlo na hrob a objevil se ten kněz už to bylo předvídatelně odporný a taky už mě přestává bavit ten jakože severský typ thrillerodetektivky, ale zase se mi tady nechce úplně cupovat knihu, u které sem několikrát za sebou vydržel do půlnoci.
(SPOILER)
Do nedávné doby jsem byla klasický uživatel, který má sice základní povědomí o kyberbezpečnosti, nekliká na neznámé odkazy, neodpovídá na e-maily nigerijským princům ani americkým lékařům, kteří po něm touží, a tak nějak jsem si nepřipouštěla, že se mě nějaké nebezpečí na internetu týká. Ale když jsem vinou stejného hesla přišla o e-mail i Facebook, změnila jsem názor. Každého z nás "obyčejných" uživatelů, kteří používají chytré telefony, tablety, e-mail a podobné záležitosti se to týká.
Zpočátku se mikropříběhy té spousty osob trochu míjely, ale postupně se propojil osud novinářky, policisty, herce, kněze a mnoha dalších postav a postaviček do neskutečně aktuálního obrazu dnešní doby. Popisovaný bulvár je nechutný, hlavní hrdinka zpočátku velmi naivní, ale s postupujícími kapitolami a otevíranou problematikou darknetu se z toho stává nefalšovaný thriller. A když zazněla otázka australského policisty "A máš silné nervy? slyšel jsi někdy, jak křičí znásilňované pětileté dítě?", tak jsem si uvědomila, že jsem při svém nepříjemném střetu s kyberprostorem vlastně měla štěstí, že temnota toho prostoru je neskutečně děsivá a že by se všichni, kdo používají chytré technologie, měli v oboru IT vzdělávat. A třeba se cítit trochu paranoidní, protože "my už v tý dystopický kyberbudoucnosti žijeme. Jenomže interface je uživatelsky příjemnej, takže to nikomu nedošlo." Vypadá to všechno nevinně, ale jak pravil autor "Internet je zmršený, aplikace jsou zmršený, uživatelé jsou zmršený."
Za edukativní stránku přidávám knize hvězdičku - za mne je to plný počet.
Související novinky (1)
Knižní novinky (26. týden)
21.06.2020
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Ať se rozhodneš jakkoliv v seznamech
v Přečtených | 104x |
ve Čtenářské výzvě | 11x |
v Doporučených | 15x |
v Knihotéce | 81x |
v Chystám se číst | 92x |
v Chci si koupit | 13x |
v dalších seznamech | 1x |
U prvních stránek knížky s vtipnými myšlenkovými pochody taxikáře, sledujícího pasažéra, „šmrdlajícího“ si na telefonu nebo seznámení s absolvenem akademie Leonem, řešícím návrh na „moderní a mladistvou“ etiketu šťávy z kysaného zelí jsem se musela několikrát zasmát. Pak se ale knížka rozjela, začala jsem zjišťovat, o co v ní vlastně půjde a že dál už to k smíchu vůbec nebude. Spíš naopak, občas je to až děsivé. Mimo napínavého rozkrývání Buczekovy nehody jsem se dozvěděla i spoustu informací o bulvárních webech či temných stránkách internetu, nebezpečích kyperprostoru a darknetu. A jak zde již několikrát zaznělo, i já se vždy považovala za uživatele internetu s určitými znalostmi v oblasti IT, který samozřejmě nekliká na kde co ani nenakupuje v pochybných e-shopech, přesto jsem po přečtení knížky začala otevírat stránky s trošku jiným pocitem.