Atomoví parchanti přehled
Sam Kean
Skutečný příběh vědců a špionů, kteří sabotovali snahu nacistů vyrobit atomovou bombu. Vědci měli odjakživa svá tajemství. Ale jen málokdy hrála tato tajemství tak významnou roli jako za druhé světové války. Uprostřed vývoje atomové bomby dostali šéfové projektu Manhattan znepokojivou zprávu – že je nacistické Německo ve výzkumu jaderné zbraně mnohem dál než Spojenci. S pouhými pár kilogramy uranu by Hitler dokázal zvrátit průběh války a dobýt Evropu. Různorodý tým géniů zvaný Alsos, který byl vyslán na nepřátelské území s úkolem vyzvídat, sabotovat, a dokonce i likvidovat členy nacistického Uranového spolku se pokusí tyto plány zhatit. Uznávaný autor Sam Kean přináší pravdivý příběh hrdinů, na jejichž ramenou spočíval osud celé války.... celý text
Literatura faktu Literatura naučná Historie
Vydáno: 2022 , PráhOriginální název:
The Bastard Brigade: The True Story of the Renegade Scientists and Spies Who Sabotaged the Nazi Atomic Bomb, 2019
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Atomoví parchanti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Naprosto senzační knížka, která mne svou tematikou a čtivostí donutila odsunout slovutné Jméno růže na boční kolej (promiň Umberto, sexuální zkušenosti středověkého mnicha mne sice nadchly, ale nacistická atomovka je jen jedna...)
Nacistická atomová bomba se čas od času stane předmětem konspirátorů, přesto skutečnost mnohdy překonává i jejich teorie.
Kniha vzdor titulu nevypráví příběh jedné jednotky, pověřené likvidací německého atomového programu, nýbrž splétá komplexnější příběh různých lidí různě slavných jmen, kteří se dostali do kontaktu s výše zmíněnou zbraní francouzských, německých, amerických, italských a zčásti i britských jaderných vědců, amerického důstojníka s antisovětskou minulostí, amerického multilingvního baseballisty s doktoráty, který se rozhodne špiónovat, vojáků, pověřených útokem na výrobnu těžké vody nebo třeba britského šlechtice s dobrodružnými choutkami.
Kean vypráví o misích, které byly tak nepravděpodobné, že se prostě musely stát, o postavách, které by se neztratily ani v barvotiskových dobrodružstvích, a to všechno podbarvuje svým humorem (který mi místy navzdory autorově národnosti připadá docela britský, ale to bude asi i okolní, často až pythonovskou, tematikou).
Díky nemalému množství uvedených zdrojů může kniha posloužit i jako vstupní brána k dalšímu studiu.
Přes všechny plusy autorovi srazím příslovečnou půlku hvězdy, a to za vlákno, týkající se Joea Kennedyho ml. (staršího bratra JFK), jehož jedinou zásluhou v tomto směru bylo, že se přihlásil k takřka sebevražedné misi na zničení domnělých německých atomových bunkrů... kterou nepřežil. Proč mu autor věnoval tolik prostoru?? Chtěl snad americké čtenáře nalákat na nějaké známé příjmení? To i Einstein měl v boji proti Hitlerově atomovce větší zásluhy...
I tak se ale jedná o patrně nejlepší knihu, jakou jsem od počátku tohoto roku četl...
Samostatnou kapitolou je pak české vydání, které je vybaveno přímo atomovým množstvím překlepů a velice podivných formulací, což jistě překročí Práh bolestivosti kdejakého čtenáře. U příslušného vydavatelství by měli zauvažovat nad opraveným vydáním!
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Atomoví parchanti v seznamech
v Přečtených | 10x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 9x |
v Chystám se číst | 9x |
v Chci si koupit | 3x |
Autorovy další knížky
2016 | Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny |
2022 | Atomoví parchanti |
2022 | Nehanebné skutky a tiež vraždy, podvody, sabotáže a šialené pokusy spáchané v mene vedy |
Pro ucelený přehled o historické tématice ideální materiál obsahující i základy fyziky a samozřejmě společenský, vojenský a politický background celého projektu.
Kniha se postupně přelévá z ospalého začátku přes první nesmělé akce (Vemork) až po svižnou jízdu skupiny Alsos dobývanou Evropou a tempo je tak značně proměnlivé od populárně naučného výkladu až po historický popis thrilleru v závěru války. Pohled do kuchyně velkých mužů je zajímavý, přesto by mi nevadilo trochu víc doplnit kontext o jednotlivé fáze projektu Manhattan a také o vhled do japonských snah o konstrukci téže zbraně.
Tak jako tak by se kniha četla snadno nebýt tiskových a korekčních chyb, které sice nejsou v každé kapitole, ale desítka se jich jistě najde. Naopak oceňuji dodatečné materiály a fotografie na autorově webu - pěkný detail.