Babička přehled
Božena Němcová
Nejznámější prózu Boženy Němcové jistě netřeba blíže představovat - patří k nejčtenějším českým knihám. Poprvé vyšla v roce 1855 a od té doby byla publikována ve více než třech stovkách českých vydání a v mnoha zahraničních překladech. Své vzpomínky na dětství, prožité v ratibořickém údolí s babičkou Magdalénou Novotnou, autorka přetavila do částečně idealizované, ale přesto realistické podoby.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Babička. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (624)


Bez bolesti není radosti.
Milá knížka psaná krásnou češtinou, která nás seznamuje s prastarými zvyky obyčejných lidí a pomalým životem na vesnici. Při čtení jsem se neubránila vzpomínkám na obě své milované babičky a útulné teplo rodinného krbu.

Nikdy jsem ji nechtěla číst,viz povinnost na ZŠ, už to někdo zmiňoval. Najednou di ji sem tam přečtu. I víckrát.
Související novinky (3)
Božena Němcová, Míla Fürstová: BABIČKA
30.11.2021
Knižní novinky (48. týden)
28.11.2021
Knižní novinky (30. týden)
25.07.2021
Citáty z knihy (2)
„Dobrá hospodyně má pro pírko i přes plot skočit.“
„Jen při dobrých lidech stojí andělé.“
Kniha Babička v seznamech
v Právě čtených | 64x |
v Přečtených | 7 470x |
ve Čtenářské výzvě | 794x |
v Doporučených | 211x |
v Mé knihovně | 1 907x |
v Chystám se číst | 381x |
v Chci si koupit | 52x |
v dalších seznamech | 56x |
Štítky knihy
19. století zfilmováno příroda venkov babička laskavost Náchodsko život na vesnici lidové zvyky láska z dětství klasická literaturaAutorovy další knížky
1958 | ![]() |
1942 | ![]() |
2021 | ![]() |
2002 | ![]() |
1988 | ![]() |
"Jen při dobrých lidech stojí andělé."
Babičku oceníme až zpětně po letech,kdy nám jí škola nutila a málokdo z toho byl odvázanej. Většinou jsme to řešili koukáním na Babičku zfilmovanou,ale stejně nám naši pozornost neudržela,že jo. Pak jsme naháněli informace do referátů...no, úsměvné vzpomínky to jsou.
Teď můžu říct,že je to pocta velmi milované až kouzelné babičce s pokorou a láskou.