Bez tváře přehled
Lucie Salová
Helena se na druhé dítě těšila a milovala ho, ještě než se narodilo. Po porodu však nastal zlom. Dětský křik jí drásal nervy, každý den jí bylo hůř. Po odchodu partnera do práce celé hodiny proplakala a současně se snažila utišit pláč dětí. Stala se matkou dvou dcer, z nichž ani jedné nedokázala nic dát. Její lásku k miminku nahradily hluboká deprese a pocit neschopnosti. Nenávist. Pocit zbytečnosti. Kdyby se zabila, uleví se jí… V hodině nejvyšší se rozhodne vyhledat péči odborníka a doufá, že jí pomůže pochopit, co se s ní děje. Dokáže ještě někdy milovat své dcery tak, jak si zaslouží? Kniha je založena na skutečném příběhu. Popisuje nejtemnější zákoutí jedné z psychických poruch, která, ačkoliv na první pohled není vidět, uvnitř ničí mladou maminku zaživa. Má Helena šanci svůj boj vyhrát, nebo je navždycky odsouzená k životu, jaký by nechtěl žít nikdo z nás?... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bez tváře. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (19)
(SPOILER) Achich ouvej, tak zajímavé téma, jako je poporodní deprese, duševní porucha a pro mě tak nešťastně zpracované. Knížka začíná docela dost zajímavě. Hlavní hrdinka je těhotná a jde se se svou malou dcerkou projít, potkají psa, který jde proti nim sám. A pak to dostává spád, čekala jsem, že se to kolem tohoto bude nějak motat, nebo později se k tomu autorka vrátí.... tak nic, čteme dál. Jak už někdo přede mnou napsal, v knížce je spousta zbytečných dialogů a postav, které nejsou absolutně důležité k ději. Autorka nám sice vykreslila, jak vypadá matka, tchyně i tchán hlavní hrdinky, ale víc, než jak vypadá nevíme, pak měla ještě spoustu příbuzných, z nichž zmiňuje sestřenice, absolutně nedůležité postavy, kamarádka Denis, pro mě další absolutně nedůležitá postava v knize. Helenina nemoc je chaoticky popisovaná, Erik jí má být oporou, vlastně celá rodina, tchán na ni jen nadává, Erik se nám v knížce taky pěkně ve všem plácá. Nechápu, proč dal výpověď v práci, a Helena, ač nemocná, šla do práce, najednou vše zvládá na jedničku. Pak chce skočit z patra budovy, kde uklízí, nikde se to neřeší, všichni ji zahrnují otázkami, proč? proč? Nakonec se koná zázračné uzdravení. Jména dětí Naomi a Noemi, to už jsem se musela smát, jak tragický jména autorka do příběhu zasadila, možná by udělala lépe, Když už se všichni ostatní jmenovali normálně, Helena, Patricie, Erik... dát dětem jiná jména. I na prvotinu se mi knížka zdá napsaná jako sloh dítěte ze základní školy. Za mě snad jednu hvězdu za téma.
(SPOILER)
Začnu pozitivy - rozhodně je super téma, o kterém se stále moc nemluví a mělo by víc. Obecně by měla být větší osvěta ohledně psychických poruch a to kniha poměrně splnila, takže za to palec nahoru.
Příběh občas hezky odsýpal a dobře se četl, ale jinde zase stál a od poloviny knihy už jsem se musela do čtení vyloženě nutit. Myslím, že největší kámen úrazu je er forma, která se k tématu moc nehodí. Kdyby byla kniha psaná v ich formě, myslím, že by byla o mnoho kvalitnější, jelikož jsem prakticky v celém příběhu postrádala hlubší vnitřní pochody hlavní hrdinky. Takhle jsme dostali informace poněkud povrchově. Věděli jsme, že má Helena nějaký divný stav, že to pramení z její nemoci, ale to, co vážně prožívala tam bylo málo a divně popsané (v jednu chvíli se dozvíme, že trpí halucinacemi, že vidí lidi jinak, než jací jsou, ale dozvíme se to jen tak mimochodem z dialogu). To samé u jejího manžela Erika. Občas se choval, jako kdyby měl bipolární poruchu, v jednu chvíli Helenu stoprocentně podporoval a o stránku dál na ni zničehonic křičel kvůli kravině. Čtenář si tak musí jen domýšlet, že byl asi unavený, nebo co se s ním dělo?
Musím říct, že mi občas oba naprosto pili krev. Chápu, že Helena měla deprese, ale když ji Erik poprosil o pomoc (ne, pardon, nepoprosil, ale začal na ni rovnou křičet, aby zvedla svůj líný zadek a šla mu hned pomoc - ehm, kam se poděl ten podporující manžel?), tak mu bezdůvodně řekla ne. Kdyby tam bylo vysvětleno, proč nechtěla pomoct, co se s ní v tu dobu dělo, asi bych to pochopila líp, ale takhle mu řekla jen "ne, promiň, necítím se na to," a byla z toho šílená hádka.
Kniha pak divně skákala, v jednu chvíli byla Helena na pokraji zhroucení a bála se vlastní dcery, to pak najednou vymizelo a chovala se k ní normálně, a pak až na konci příběhu se dozvíme, že ji pořád nebere jako svou dceru, ale jako cizí dítě - což mimochodem najednou prohlásila i o druhé dceři, kterou na začátku bezmezně milovala. Za mě trochu chaos.
Pak bych vytkla haldy zbytečných popisů - ne, opravdu mě nezajímá, že nějaká zdravotní sestřička, která se v příběhu už neukáže byla oblečená tak a tak a vlasy měla takové a makové. Do toho tam bylo i spousta za mě zbytečných postav a scén. Třeba jsem vůbec nepochopila tu Heleninu kamarádku, jaký byl její účel v celém příběhu? (Mihla se tam dvakrát). Ale tyhle zbytečnosti přisuzuji tomu, že to pro autorku byla prvotina, takže se dají prominout.
I tak to pro mě byla docela prapodivná četba plná nepochopitelných dialogů a reakcí. Škoda, kdyby se autorka víc zaměřovala na poruchu a ne na to, jaké Ph má voda v bazénu, asi by to byla kvalitnější četba.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Bez tváře v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 33x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 4x |
v Knihotéce | 63x |
v Chystám se číst | 17x |
v Chci si koupit | 4x |
Štítky knihy
deprese psychiatrie psychologické romány poruchy osobnosti duševní zdraví psychiatrická péče šestinedělí
Z čtení této knihy ve mě jsou takové rozporuplné pocity. Na jednu stranu si říkám, že je těžké popsat emoční stav u takhle nemocného člověka, ale na stranu druhou si říkám nač takové zbytečnosti jako :" vjel na příjezdovou cestu k parkovišti a zastavil , vystoupili ..... navštěva lekaře popsána na 4 stránky ....
Téma jistě zajímavé, ale ne moc dobře zpracované