Bieda východoeurópskych malých štátov přehled
István Bibó
Ak si položíme otázku, či Ištván Bibó bol kresťanskodemokratickým, alebo liberálnym mysliteľom, odpoveď môže znieť iba tak, že bol aj tým aj tým. Navyše v takej forme originálnej syntézy, pre ktorú v dejinách ideí iných európskych krajín neexistuje príklad. Táto Bibóva syntéza je dočista pôvodný fenomén, či ho už porovnávame so západoeurópskymi, či východoeurópskymi príkladmi. Hovoríme o syntéze, a nie o synkretizme, čiže o princípoch založených z relatívne heterogénnych prvkov.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bieda východoeurópskych malých štátov. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Bieda východoeurópskych malých štátov v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Knihotéce | 1x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 1x |
Kniha je pozoruhodná dnes z hlediska dvou zásadních aktuálních témat: Evropské integrace do jednoho superstátu a konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem.
Co se týká EU, tak za pozornost stojí dva postřehy:
Prakticky všechny státy, o kterých se v knize píše se cítily Evropou zrazeny. Nejedná se pouze o náš Mnichovský komplex, ale o dělení Polska, nedocenění Maďarska, které krvácelo za Evropu v boji s Osmanskou říší. Autor věnuje v části O Evropské rovnováze velkou pozornost vývoji Německa a definuje příčiny německé politické hysterie, zaobírá se otázkou přirozené povahy Němců k expanzi, možného dobrého míru s Německem. Jak popisuje poměry v Rakousku, tak stejnou tendenci lze nalézt v EU zejména u nejnovějších tendencí odebrání práva veta jednotlivým státům. V tomto světle se vystoupení z EU zdá mnohem racionálnější. Úvahy o míru s Německem lze brát jako určité vodítko pro mír s Ruskem, protože ani při největším šílenství si nelze představovat, že dojde k jakémusi konečnému řešení a Rusové budou vyhlazeni, pokud ovšem se Ukrajině podaří zachránit alespoň část území.
Co se týká Ukrajiny, jde o formování národa, jeho kultury, hospodářství. Pro nás to byl rozpad Rakouské monarchie v případě Ukrajiny rozpad SSSR. Jsou zde rozebrány faktory formování států u nás v Evropě vedle mocného souseda, se kterým řešíme územní jazykové a národnostní spory (přesuny obyvatelstva, přeučení obyvatelstva na jiný jazyk, řešení občanských sporů občanskou válkou apod.).
Náš stát má bohaté zkušenosti s každým z těchto aspektů, takže přestože existuje jistá kouřová clona v podobě propagandy z obou stran, lze si docela dobře představit o co jde. Po rozpadu impéria vznikl nejednotný stát, jak národnostně, tak z hlediska území a snaží se svoji existenci ubránit. Nám se to podařilo, ale ani po desítkách let nejsou vojensko politické zásahy vyřešeny a otázky němců stále straší v politice komunální, celostátní i při volbě prezidenta.
Co je společného těmto tématům je myšlenka autora že do manželství se nemá vstupovat s nevyřešenými problémy, což se nyní děje v případě snahy Ukrajiny dostat se do EU na základě vydírání a osočování ČR, že válka s Putinem je naše vina. Kniha na podobné lži vrhá jasné světlo.
Na české edici knihy se podíleli zástupci jednotlivých států: Maďarska, Čech, Slovenska a Polska. Rada české edice: předseda: Petr Pithart a členové: jr. Miroslav Petříček. Péter Rákos, Jan Vít, Václav Žák.